Avrupa'nın petrol deposu satılıyor

British Petroleum (BP), Avrupa'daki petrol istasyonlarına benzin ile motorin sağladığı Amsterdam'da bulunan petrol depolama üssünü satışa çıkardı.

24 Ocak 2015 Cumartesi 3: 4
Avrupa'nın petrol deposu satılıyor
Petrol fiyatlarının son birkaç ayda yüzde 50'den fazla düşerek 50  doların altını görmesi, birçok petrol şirketinin sermaye harcamalarını ve ticari  operasyonlarını yeniden düzenlemesine neden oldu.

BP'den yapılan yazılı açıklamaya göre, bu kapsamda şirket, 1997'de  devraldığı ve bugüne kadar işletmeye devam ettiği Amsterdam'daki petrol depolama  terminalini satışa çıkarmaya karar verdi.

Şirket, 2015 yılı sonuna kadar satışın gerçekleşmesini planlıyor.  Satış yapılsa bile terminal, bu yıl sonuna kadar BP müşterilerine hizmet vermeye  devam edecek.

Avrupa'nın petrol üssü

Uluslararası petrol ticaret üssü olarak Avrupa'nın ihtiyaç duyduğu  yakıtın taşınması ve depolanması için kullanılan terminal, 950 bin metreküp  kapasiteye sahip.

Depolama terminalinde, akaryakıt ile bütan ve propan gazları için  yetmişten fazla depolama tankı, okyanus taşımacılığı yapan gemilerin yanaşıp  yakıt alabilmesi için üç büyük dalga kıran ile tankerler için dolum rampası yer  alıyor.

Terminalin kurulu bulunduğu 890 bin metrekarelik alanda, yılda  yaklaşık 2 bin 900 gemiye ve 20 bin yol tankerine hizmet veriliyor.

Şirketin Hollanda Müdürü Hendrik Muilerman, BP'nin, bölgede ticari  operasyonlarına devam edeceğini ancak şirketin bu faaliyetleri kendisi  yönetmektense başka işletmelere yaptırmayı planladığını belirtti.

BP, 350 perakende satış istasyonuyla ve rafineri, akaryakıt ve motor  yağı satışında çalışan 2 bin kişilik kadrosu ile Hollanda piyasasına hizmet  veriyor.

  
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »