Aydın Doğan hakkında zorla getirme kararı

Petrol Ofisinde örgütlü şekilde akaryakıt kaçakçılığı yapıldığı iddiasına ilişkin işadamları Aydın Doğan ile Ersin Özince'nin de aralarında bulunduğu 47 sanığın yargılandığı davada, Doğan hakkında bir sonraki duruşmaya zorla getirilme kararı çıkarıldı.

1 Mart 2017 Çarşamba 19:46
Aydın Doğan hakkında zorla getirme kararı
Petrol Ofisi'nde (POAŞ) örgütlü şekilde akaryakıt  kaçakçılığı yapıldığı iddiasına ilişkin iş adamları Aydın Doğan ile Ersin  Özince'nin de aralarında bulunduğu 47 sanığın yargılanmasına devam edildi.  İstanbul 1. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Hanzade Vasfiye Doğan  Boyner, Yahya Üzdiyen ve Ali İhsan Karacan'ın aralarında bulunduğu 12 tutuksuz  sanıkla tarafların avukatları katıldı. Tutuksuz sanıklardan iş adamı Aydın Doğan,  yurt dışında olması nedeniyle duruşmaya katılmadığı belirtildi. 

HANZADE VASFİYE DOĞAN BOYNER: YÖNELTİLEN SUÇLAMALARIN MANTIĞI YOK

Duruşmada savunma yapan tutuksuz sanıklardan Hanzade Vasfiye Doğan  Boyner, hazırladığı iki sayfalık dilekçeyi mahkeme heyetine sundu. İddianameyi okuduğunu ve burada yöneltilen suçlamaları aklının ve  mantığının almadığını belirten Boyner, "Bir örgüt kurmuşuz ve ithal edilen  akaryakıtı beyannamede düşük göstermişiz. Bunun neden yapıldığını iddianameden  anlamış değilim. Büyük bir trajedi ve komedi olarak görüyorum. 'Biz yöneticiler  ve çalışanlar ne avantaj sağlamışız, neden bu işi yapmışlar?' İddianameye bakınca  anlayamıyorum. Sözcük bulamadığım için komedi diyorum ama bunun büyük bir trajedi  olduğunu ifade etmek istiyorum." diye konuştu. İddianamedeki suçlamaları kabul etmediğini dile getiren Boyner, ortada  herhangi bir suçun olmadığını savundu. Boyner, yapılan petrol ürünleri  ithalatının tamamının usul ve yasalara uygun olduğunu iddia etti. Gümrükte eksik kıymet beyan etmek suretiyle "kaçakçılık kanununa  muhalefet etmek" ve buna bağlı "evrakta sahtecilik" ve "suç işlemek için örgüt  kurma" suçlamalarının asılsız olduğunu savunan Boyner, şunları söyledi: "Petrol Ofisi büyüklüğündeki bir şirketin gerek Doğan Holding-İş  Bankası ortaklığında iken gerek Doğan Holding-OMV ortaklığında iken yasalara  aykırı işlem yapması kesinlikle söz konusu değildir. Tüm işlemleri devletin  ilgili kurumlarının denetimi altında olan şirketin ve ortaklarının iddia edilen  suçları işledikleri iddiası son derece yanlış ve kasıtlıdır.

Boyner, POAŞ Yönetim Kurulu üyeliğine seçildiği dönemde POINT ve POUK  şirketlerinin tasfiye aşamasında olduğunu ve yurt dışından petrol ürünleri  ithalatının yapılamadığını ifade ederek, kendisinin yönetim kurulunda bulunduğu  dönemde önceden yapılmış ithalatlardan kalan birkaç parti ürünün ithalatının  yapıldığını öne sürdü. Yönetim kurulunda bulunduğu sürede verilen toplam 3 beyannamede eksik  kıymet beyanının söz konusu olmadığını savunan Boyner, "Ancak beyannamede yer  alan gerçek değer, gümrük müfettişleri raporunda tamamen kasıtlı bir biçimde  eksik yazılarak suç isnadında bulunulmuştur" iddiasında bulundu.

 'FETÖ'NÜN BİR KUMPASI'

  Tutuksuz sanıklardan Ali Ertan Çakır da iki sayfalık yazılı  savunmasını mahkeme heyetine sundu. İddianamenin hatalı düzenlendiğini ve  akaryakıt ithalatından gümrük vergisi alınmadığını dile getiren Çakır,  iddianamede, olmayan bir vergi üzerinden suçlama yapıldığını savundu.  Duruşmada söz alan diğer tutuksuz sanıklar da mahkemeye yazılı  savunmalarını verip haklarındaki suçlamaları reddederek, beraatlerini istedi. Bazı sanıkların avukatı Erem Yücel, söz konusu davaya konu fezlekeyi  hazırlayan Kocaeli'deki Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürünün  kanun hükmünde kararnameyle görevinden alındığını, soruşturmayı yürüten savcının  Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunca meslekten çıkarıldığını, raporu hazırlayan  2 müfettişin de açığa alındığını aktararak, bunun terör örgütü FETÖ'nün bir  kumpası olduğunu savundu.

DOĞAN İÇİN ZORLA GETİRME KARARI

 Duruşmada ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, bu celse gelmeyen ve  savunması alınamayan sanık Aydın Doğan'ın avukatlarının müvekillerinin yurt  dışında bulunması nedeniyle bildirdiği mazereti kabul etmeyerek, Doğan'ın bir  sonraki duruşmaya zorla getirilmesine karar verdi. Bu duruşmaya gelen ve savunması tamamlanan tüm sanıkların  duruşmalardan vareste tutulmasına hükmeden mahkeme, duruşmayı 8 Mayıs'a erteledi.

21 YIL 6'ŞAR AYA KADAR HAPİSLERİ İSTENİYOR 

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunca  hazırlanan iddianamede, POAŞ'ın 2001-2008 yılları arasında yurtdışından  Türkiye'ye akaryakıt ithalatı yaptığı ve Gümrük Birliği olmayan ülkelerden  yapılan ithalatın birlik üyesi olan İngiltere'den yapılmış gibi gösterdiği öne  sürülerek, gümrüklere sahte belge ibraz ederek vergi muafiyeti sağlandığı, vergi  kaçırıldığı ve devletin POAŞ tarafından zarar uğratıldığı öne sürülüyor.  POAŞ'ın 2000 yılından sonra Ukrayna ve Rusya gibi AB üyesi olmayan  ülkelerden akaryakıt aldığı, eksik ithalat vergisi ödemek üzere merkezi  Bahamalar'da olan fakat İngiltere'de faaliyet gösteren Point isimli bir şirket  kurduğu belirtilen iddianamede, Avrupa Birliği ülkelerinden alınan mamullerdeki  vergi muafiyetinden yararlanıldığı ve böylece vergi kaybına yol açıldığı  aktarılıyor.

 İşadamları Aydın Doğan ve Ersin Özince'nin "suç işlemek amacıyla  örgüt kurmak", "Kaçakçılıkla Mücadele Kanunu'na muhalefet" ve "resmi belgede  sahtecilik" suçlarından 8 yıl 6 aydan 24 yıl altışar aya kadar hapis cezasına  çarptırılması istenen iddianamede, iş kadını Hanzade Vasfiye Doğan Boyner'in de  aralarında bulunduğu 45 sanığın "örgüte üye olmak", "Kaçakçılıkla Mücadele  Kanunu'na muhalefet" ve "resmi belgede sahtecilik" suçlarından 7 yıl 6 aydan 21  yıl altışar aya kadar hapisle cezalandırılması talep ediliyor.

 İddianamede sanık olarak yer alan isimler şöyle sıralanıyor: "Hakkı Ersin Özince, Aydın Doğan, Dr. Gerhar Roiss, Mahmut  Magemizoğlu, Ali Erdal Aral, Hanzade Vasfiye Doğan Boyner, Yurdaer Üge, İmre  Barmanbek, Adnan Bali, Cevdet Bayram, Özgün Çınar, Mevlüt Tufan Darbaz, Ali İhsan  Karacan, Ali Rıza Temuroğlu, Yahya Üzdiyen, Yener Şenok, Jan Nahum, Hakan Mumcu,  Nesrin Karaman, Kemal Meço, Ertuğrul Tuncer, İshak Şengül, Caner Çimenbiçer,  İsmail Tokaç, Ahmet İzzet Karacahisarlı, Vural Akışık, İrfan Taşköprü, David  Davies, Manfred Mag Madi, Klaus Schneider, Serdar Ayırtman, Asım Barlın, Ali  Tuzla, Hüseyin Kılınç, Ömer Lütfi İskefyeli, Gökhan Küçükgirgin, Zeynep Hansu  Uçar, Murat Erdoğan, Murat Bekler, Sibel Bircan, Reha Talu, Sibel Fatma Elekdağ,  Tamer Özdamar, Cezmi Ölekli, Azmi Ölekli, Fahri Kayhan Söyler ve Ali Ertan  Çakır."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »