Ayşegül Akbay Yarpuzlu: Devlet başkanlığına adayım

Devlet başkanlığına aday olduğunu açıklayan Prof. Dr. Ayşegül Akbay Yarpuzlu, Cumhurbaşkanı Gül’ün aktif siyasete dönme ihtimali ve MİT ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

24 Ekim 2013 Perşembe 22:23
Ayşegül Akbay Yarpuzlu: Devlet başkanlığına adayım
Toplumsal bellekte "Liberal" çağrışımlarla tanınan ve seçimlerde "Devlet Başkanlığı"na aday olacağını açıklayan Prof. Dr. Ayşegül Akbay Yarpuzlu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başkanlık seçimleri sonrası aktif siyasete döneceği yönündeki haberlere hakkında, "Doğal olarak buna kendisi karar verecek ancak bu söylentiler, bana 20 yıl önce ANAP’ın dağılması sürecinde yaşanmış olanların bugün AKP’yi köşe başında beklediğini düşündürüyor" dedi.

"MİT kapatılsın ilk benim söylemim değil"


Mit kapatılsın diyen Yarpuzlu: “MİT kapatılsın ilk benim söylemim değil, Alman Liberal Parti’nin Alman Meclisine vermiş olduğu bir öneri vardı. Amaç Alman istihbaratının içinde bulunan görevi kötüye kullananların tespiti. Devletin menfaatleri için vatandaşını ezen bir yapıya dönüşmüş olmasıdır. Demek ki, Liberal düşüncede öncelikle doğal düzenden söz ediyoruz. İnsanlar iletişimleriyle kendi yeteneği ölçüsünde devleti ileriye götürecek. Ancak, devlet silahla bu işi yapmaya kalkıştığında devletin otoriter yapısı ön plana çıkıyor, negatif özgürlükleri üzerinde baskı olması anlamına geliyor. CIA’nın bir ajanı Rusya’ya kaçtı, wikilieaks belgelerinde bir çok yalanı ortaya çıkardı. Buradan anlamamız gereken şey, istihbaratın kendi içinde çürüklerin olduğudur. Bunun için MİT kapatılsın” dedi.
İnsanlar özel verilerini koruyamıyorlar. Bu Amerika ile Avrupa arasında korku oluşmasına sebep oldu. İnsanlar özgür bırakıldığında onların özgür olması beklenmiyor diyen Prof. Dr. Ayşegül Akbay Yarpuzlu,  Liberal sistemde tazminat sistemi yerleşmesi öngörülüyor. Devlet vatandaş ilişkileri çok önemli.Özgürlük insanlara barış ve mutluluk getiriyor. Devletin baskısına ihtiyacımız yok. İnsanlar özgürlüklerini yitirmemeli. İnsanların korku dünyası oluşturmasına izin vermemeliyiz. Bu dünyanın her yerinde hemen hemen böyledir. Amerikayı Başkan yönetiyorsa CIA’ya ihtiyaç yok. Bu halde yöneticiler iyi yönetici olsunlar, MİT’in bu yüzden kapatılması gerektiğini düşündüğünü belirti.

"EGO ve ASKİ’nin özelleştirilmesi gerekir"


Ayşegül Akbay Yarpuzlu: “Belediye Başkanı olarak Ankara hakkında konuşmaya ihtiyaç var. Anayasal anlamda Başkanlık sisteminin gelmesi söz konusu olacaksa, Devlet Başkanı Adayı olmayı tercih ediyorum. Devlet Başkanı kendi reklamını yapabildiği sürece Başkan olabilecektir. Kamu tamamen tasfiye edilemez, küçültülemez. EGO ve ASKİ’nin özelleştirilmesi gerekir. Özelleştirme bir aileye değilde Borsa İstanbul üzerinden halka açılarak özelleştirilmesi gerekir” dedi. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »