Az önce açıklandı! Saldırının hedefi Türkiye...

Fransa'da cumhurbaşkanlığı seçimlerine 58 saat kala gerçekleşen silahlı saldırının ayrıntıları ortaya çıkıyor. Saldırı, Türkiye'nin Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliğini de koruyan polis ekibine yapıldı. Müşavir Serra Aytun saldırı anında bina içerisindeydi ve bir süre dışarı çıkamadı.

21 Nisan 2017 Cuma 19:14
Az önce açıklandı! Saldırının hedefi Türkiye...
Fransa'nın başkenti Paris'in en ünlü bulvarı Champs Elysees'te seçimlere 58 kala gerçekleşen silahlı saldırıda ayrıntılar belli oluyor. Reuters haber ajansı, son dakika olarak duyurduğu haberde saldırganın cesedinin yanında IŞİD'i savunan bir not bulunduğunu duyurdu. 

Saldırı Türkiye'nin Paris Kültür ve Tanıtma Müşavirliğini de koruyan polis ekibine yapıldı. Açıklamayı, Türkiye'nin Paris Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa yaptı.

Musa'nın verdiği bilgiye göre, Müşavir Serra Aytun saldırı anında bina içerisindeydi ve bir süre dışarı çıkamadı. Dışişleri Bakanlığı devreye girdi, polis Aytun ve diğer bina sakinlerini acilen tahliye etti.

Anadolu Ajansı'na konuşan Büyükelçi Musa, şu bilgileri verdi:

"Yakın zamanda güvenlik tedbiri istemiştik. Birkaç  nedenle. Bir, 24 Nisan yaklaşıyor. O nedenle bazı taşkınlıklar olabilir. Onun için istemiştik. İki, terör örgütlerinin, PKK, DEAŞ dahil çeşitli eylemler  gerçekleştirebileceğine dair, bize intikal eden istihbari bilgilere istinaden tedbir istemiştik. Üçüncü olarak da tabiatıyla Fransa'da olağanüstü hal uygulaması var. Bunların anlaşılan hepsinin bir sonucu olarak burada, çok yakın, müşavirliğimizin hemen önünde bir koruma ekibi vardı. Maalesef, bizim de güvenliğimizi sağlamakla görevli bu ekibe, talihsiz, hain alçakça bir saldırı gerçekleştirildi."

Siyasette depreme yol açtı

Saldırı, Fransız siyasetinde depreme yol açtı. Irkçı aday Marine Le Pen, bu sabah sahneye çıktı ve hükümetten gizli servis tarafından izlenen yabancıların hemen Fransa'dan atılmasını istedi. Le Pen ayrıca, hükümetten Fransa sınırlarının yeniden eski haline getirilmesini talep etti.

Le Pen'e yanıt yaklaşık iki saat sonra Başbakan Cazeneuve'den geldi. Başbakan, ırkçı adayın saldırıyı seçimlerde kullandığını ve insanları bölerek puan kazanmaya çalıştığını söyledi. Cazeneuve, "Hiç utanç duymadan korkuyu sömürüyor" dedi.

Seçimin favori adayı Emmanuel Macron ise, seçmenlere korkuya teslim olmamaları çağrısını yaptı. Macron, "Bölünme ve gözdağına teslim olmayın" ifadesini kullandı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Başbakan ve İçişleri Bakanı'yla birlikte Paris polis merkezini ziyaret etti. Hollande, her yeri kameralarla izlenen ünlü bulvara düzenlenen saldırıyla ilgili bilgi aldı.

Bugün öğle saatlerinde bir açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, saldırının cumhurbaşkanlığı seçimlerine büyük bir etkisi olacağını söyledi.

Bütün birlikler seferber

Bu sabahki acil güvenlik zirvesinin ardından açıklama yapan Başbakan Bernard Cazeneuve, elit birliklerin de yer aldığı ülkedeki tüm güvenlik güçlerinin seferber edildiğini açıkladı. Cazeneuve'ün verdiği bilgiye göre, 50 bin polis halihazırda seçimler için alarm durumunda.

Camlarda kurşun delikleri var

Saldırıdan geriye kalanlar, günün ağarmasıyla ortaya çıktı. Uluslararası haber ajanslarının bu sabah Paris'ten geçtiği fotoğraflarda, camlardaki kurşun delikleri ve çok sayıda televizyoncunun ünlü bulvardan yayın yaptığı görülüyor. Bazı Fransızlar ise, taşıdıkları pankartlarla polise destek verdi.

Maskeli polisler evi aradı

Fransız polisi, bu sabah saldırganın Paris'in Chelles banliyösündeki evinde arama yaptı. Maskeli polislerin yaptığı aramaya, medya büyük ilgi gösterdi. Saldırganın ailesinden üç kişinin gözaltına alındığı bildiriliyor.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansı, saldırganın Şubat ayında polisi tehdit ettiği için gözaltına alındığını ve ardından serbest bırakıldığını duyurdu.

Aranan bir şüpheli, Belçika’nın Anvers şehrinde polise teslim oldu. Belga haber ajansı, söz konusu şüphelinin 39 yaşındaki Yusuf el Osri olduğunu ve bütün suçlamaları reddettiğini bildiriyor.

Reuters haber ajansı ise, polisin Belçika'dan trenle gelen ikinci bir şüpheliyi aradığını duyurdu. Fransız polisi, bu bilgiyi sabah saatlerinde resmen doğruladı.

Gizli servis daha önce izledi

Fransız medyasına göre, saldırgan 39 yaşında ve Fransa vatandaşı. Sabıkası bulunan ve gizli servis tarafından izlenen saldırgan, başkent yakınındaki Seine-Saint-Denis kasabasında doğdu
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »