Aziz Yıldırım yeniden yargılanacak

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, futbolda şike davasında Aziz Yıldırım'ın 'yeniden yargılama' ve 'infazın durdurulması' talebini kabul etti

23 Haziran 2014 Pazartesi 23:55
Aziz Yıldırım yeniden yargılanacak
Aziz Yıldırım ile beraber Olgun Peker, İlhan Ekşioğlu, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve Selim Kıbıl yeniden yargılanacak.

Al Jazeera.com.tr'nin haberine göre, şike davası 2012'nin Temmuz ayında sonuçlanmış, geçen Ocak ayında ise Yargıtay tarafından kısmen onanmıştı.

Yargıtay, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım'a şike ve teşvik suçundan verilen altı yıl, üç ay hapis cezasını bozmamıştı.

Dava sürerken tutuklu bulunan ve kararın açıklanmasıyla serbest kalan Yıldırım'ın iki yıl, iki ay daha hapis yatması bekleniyordu.

Yargıtay tarafından onaylanan şike dosyası İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderilmişti.

Aziz Yıldırım’ın da aralarında bulunduğu bazı sanıklar yeniden yargılanmayı ve infazın durdurulmasını talep etti.

Duruşma savcısı Abdullah Mirza Coşkun da Aziz Yıldırım, Abdullah Başak, Ahmet Çelebi ve İlhan Ekşioğlu’nun yeniden yargılanma talebinin kabul edilmesi yönünde görüş bildirdi.

Trabzonspor, Yıldırım’ın yeniden yargılanması yönündeki savcı mütalaasına itiraz etmişti. Trabzon, ikinci sırada bitirdiği 2010-11 sezonunda Fenerbahçe'nin değil, kendisinin şampiyon ilan edilmesini istiyor.

Yıldırım şike davasında Fenerbahçe-Karabükspor, Fenerbahçe-Ankaragücü, Fenerbahçe-Sivasspor, Eskişehirspor-Trabzonspor, Fenerbahçe-İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçlarında şike yapmak ve teşvik primi vermekten suçlu bulunmuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu, kendi disiplin soruşturmasında Aziz Yıldırım'a ceza vermemiş, Fenerbahçe dahil tüm kulüpleri aklamıştı.

Federasyonun bağlı olduğu Avrupa Futbol Federasyonları Birliği (UEFA) ise Fenerbahçe ve Beşiktaş'a Avrupa kupalarından men cezası verdi. Fenerbahçe iki yıl, Beşiktaş ise bir yıl ceza aldı.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi Aziz Yıldırım hakkında kararını açıkladı. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, "futbolda şike" davasında Aziz Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu sanıkların "yeniden yargılanma" ve "infazın durdurulması" talebini kabul ederken, "kumpas kurulduğuna" ve "tutanaklarda sahtecilik" yapıldığı iddiasıyla yapılan "yeniden yargılanma" talebini ise reddetti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »