Babadan kızına ikinci hayat

ADANA'da, inşaat işçisi 49 yaşındaki Harun Sarıgöz'den alınan böbrek, 4 yıldır nakil bekleyen kızı 23 yaşındaki Öznur Sarıgöz'e başarılı bir operasyonla nakledildi.

20 Kasım 2014 Perşembe 18:24
Babadan kızına ikinci hayat
Lise mezunu bekar Öznur Sarıgöz'e, 2010'da üşütme, baş ağrısı ve mide bulantısı şikayetiyle gittiği bir hastanede 'kronik böbrek yetmezliği' tanısı konuldu. Buna bir türlü inanmak istemeyen Öznur Sarıgöz'e, kontrol için gittiği başka bir hastanede de aynı rahatsızlık söylendi. Çare aramaya başlayan Öznur Sarıgöz, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi Organ Nakli Araştırma ve Uygulama Merkezi'ne başvurdu. Diyaliz tedavisine başlayarak 4 yıl boyunca uygun bir böbrek nakli bekleyen Öznur Sarıgöz için, yapılan testler sonucu kan ve doku uyumu uygun bulunan babası Harun Sarıgöz'den böbrek nakli yapılabileceği belirlendi. Babadan alınan böbrek Prof. Dr. Erkan Demir ve Prof. Dr. Uğur Erken tarafından yapılan ameliyatla genç kıza başarılı bir operasyonla nakledildi.

'BABAMIN HAKKINI ÖDEYEMEM'

Nakil sonrası sağlığına kavuşan Öznur Sarıgöz, yaklaşık 4 yıl boyunca nakil beklediğini anlattı. Babasına minnettar olduğunu belirten Öznur Sarıgöz, "Beni ikinci defa hayata bağlaması çok mükemmel bir şey. Evlat olarak zaten hakkını ödeyemem yaptıklarından dolayı. Bu da ilave oldu. Nasıl kalkarım altından hiç bilmiyorum" dedi. Gülerek kameraya el sallayan Öznur Sarıgöz, daha önce memur olmak için sınavlara girdiğini ve tercih yapacağını söyledi.

'ARTIK HAYAT BENİM'

Normal insanlar gibi artık hayatını yaşamak istediğini bildiren Öznur Sarıgöz, "Sadece eve bağlı kalmak istemiyorum. Çünkü diyalize girdiğim süre boyunca sürekli eve kalıyordum. Hiç hayatımı yaşayamadım. Bundan sonra hayat benim. İstediğim gibi yaşamak istiyorum" diye konuştu.

Harun Sarıgöz ise kızının rahatsızlığını öğrendiğinde çok acı duygular yaşadığını belirtti. Uygun bulununca kızına tereddüt etmeden böbreğini verdiğini vurgulayan Sarıgöz, kızının sağlığına kavuşmasıyla çok mutlu olduğunu kaydederek operasyonu yapan sağlık ekibine teşekkür etti.

 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »