Bakan Ala :"Kırmızı alarm devam ediyor..."

İçişleri Bakanı Efkan Ala FETÖ operasyonuyla ilgili son rakamları açıkladı. 10 bin 12'si asker 15 bin 846 kişi gözaltına alındı 8bin 113 kişi tutuklandı.

27 Temmuz 2016 Çarşamba 15:39
Bakan Ala :"Kırmızı alarm devam ediyor..."
İçişleri Bakanı Efkan Ala A Haber'de darbe girişimine ilişkin A Haber Ankara temsilcisi Murat Akgün'ün sorularını yanıtladı. Bakan Ala'nın konuşmasından notlar şöyle:

FETÖ/PDY darbe girişimi sonrası başlatılan operasyonlar kapsamında 15 bin 846 kişinin gözaltına alındığını bunların 10 bin 12'sinin asker var. 8 bin 113 kişi tutuklandı. Kırmızı alarm devam ediyor. Büyük bir kısmı yakalandı.

Jandarma İçişleri Bakanlığı'na bağlanacak. Jandarma Komutanlığı'nın başına bir valinin atanıp atanmayacağı konusunda net bir karar yok. Sahil Güvenlik Komutanlığıda İçişleri Bakanlığına bağlanacak.

Darbeleri tarihimizden silip atmak lazım. Güçleri dağıtmak lazım. Ayrı ayrı olmalı ve ayrı ayrı hizmet vermeliler.

Bir savaş durumunda da mecliste bunlarla ilgili karar verilir.

JANDARMANIN BAŞINA VALİ ATANIRSA...

Jandarma Komutanlığının başına atanacak vali şu anda Genelkurmay Başkanı'nın görev ve yetkilerine sahip olacak. Teki ve sorumlulukta bir şey değişmeyecek.

Sahil Güvenlik Komutanlığı ne iş yapar. Denizlerdeki asayişi sağlar, kaçakçılıkla mücadele eder. Onu da İçişleri Bakanlığı'na bağlıyoruz.

Şu anda Türkiye'nin alacağı insiyatiflerle okullar konusunda, eğitim konusunda çalışmalar yapılıyor. Bu çalışmalar sonucunda Başkomutanımız bir konsept oluşturacak ve ona göre kararlar alınacak.

ASKERİ LİSELER KAPATILACAK MI?

Benim görüşüm 13-14 yaşındaki çocukları bu şekilde yetiştirmek doğru değil. Askeriyede her yetkide insana ihtiyaç oluyor. Doktor da tamirci de. Asker sürekli eğitim ister. Sürekli eğitimi de yapın.

Ancak ilk şekillenmeler normal okullarda olmalı ki diğer konularda çok daha verimli olsunlar.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »