21 Şubat 2019, Perşembe

Bakan Albayrak: Bu çılgınca bir şey

Darbe girişimini çılgınca bir şey oyarak niteleyen enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, "İtirafçılık noktası her geçen gün büyüyor. Sadece Rus uçağının düşürülmesi değil, Uludere olayında Gezi olayında Muhsin Yazıcıoğlu olayında da bu yapının parmağı olabilir" diye konuştu.

26 Temmuz 2016 Salı 19:23
Bakan Albayrak: Bu çılgınca bir şey
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak Kanal 24'te 15 Temmuz gecesi neler yaşandığını anlattı. Darbe girişimini çılganca bir şey olarak niteleyen Bakan Albayrak'ın konşmasının satır başları şöyle: 

Art arda gelen telefonların ardından ARTık netleşmeye başladı. Bu tabii çılgınca bir şey. Bitmişlik ve tükenmişliğin oluşturduğu düşünceyle kendini bitirmeye yönelik bir girişim bu.Burada en acı ve vahim olan 40 yıllık süreç içerisinde bu ülkenin nesillerini nasıl bir beyin yıkamayla sapık bir inanışla yıkaması, kazanmak için her yol mübahtır diye düşünen bir yapı.Ama her zaman söylüyorum milli bir yapı değil.Sahip olduğumuz en önemli varlık ferasetli yönetim.Türkiye Cumhuriyeti olarak süreci A'dan Z'ye okuduğumuzu düşünüyorum. Vatandaşın görmesi de önemli. Meseleyi daha büyük bir resimde görmek lazım. Artık millet olarak kukla değil kuklanın arkasındakiyle ilgileniyoruz.Bu yapı birçok kamu kurum ve kuruluşa sızmış.Savcıların bu süreci takip ediyor olması bizim en önemli kazanımımız.

İTİRAFÇILIK HER GÜN BÜYÜYOR

İtirafçılık noktası her geçen gün büyüyor.Ben burada ilk günden beri söylediğim bir şey var. Bu saatten sonra Türkiye'de olağandışı gerçekleşebilecek herhangi bir olay neticesinde Türk siyasi resmi değişmesi noktasında ortaya çıkacak yapı milli değildir.15 Temmuz'dan sonra kim ne derse kim inanırsa inansın Berat Albayrak inanmaz. Bunlar kuklalardan bir tanesi. Gülen Cemaati denen bu terör örgütü bu kuklalardan bir tanesi. Türkiye'nin içeride ve dışarıda mücadele ettiği terör örgütleri var.Kimin ne şekilde hareket ettiğini geçmişte yaşadığımız olaylarla gördük.

KAMUDAKİ FETÖ TASFİYELERİ

Bu çalışmayı detaylı bir şekilde ortaya koyan bir ekip var. Bunların çalışması sonucu bu tasfiye olmuştur. Bir günde karar verilmedi. Temmzu ayı bu noktada kritik bir aydı ve bu örgüt kendini imha etmek için bu zamanlamayı yaptı.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAKİ LİDERLER ZİRVESİ

Açıkcası buranın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Türkiye'nin içinden geçtiği bu süreci milletin de siyasetin de birlik içerisinde milli bir duruş sergileyerek aşacağını düşünüyorum.Halkın sokakta gösterdiği duruşu siyasetten de beklediğini düşünüyorum. Burada gerek CHP gerekse MHP iktidar partisi ile birlikte işbirliğini yapıcı bir şekilde ortaya koyması gerektiğini düşünüyorum.Ülkenin menfaatinin söz konusu olduğunda ortak bir paydada buluşabilmek gerekiyor. Bu süreçte bu oldu.Halkımız bu noktada samimiyet testini kim başarıyla geçecek onu takip edecektir.TBMM'yi bombaladılar. İnsan görünce inanamıyor. Türkiye'de hiçbir darbe döneminde bugün yaşananlar yaşanmadı.

RUS UÇAĞININ DÜŞÜRÜLMESİ

Bu çok önemli bir nokta. Bunu daha da öteye taşıyabilecek gelişmelerin ortaya çıkacağını düşünüyorum. Sadece Rus uçağının düşürülmesi değil, Uludere olayında Gezi olayında Muhsin Yazıcıoğlu olayında da bu yapının parmağı olabilir.Açılacak yeni soruşturmalarla bunlar araştırılacak. Geriye dönük araştırmalar yapılacak. Askeriyedeki bu temizlikten sonra vicdan çerçevesinde değerlendirildiğinde çok ama çok samimi bir bakış açısı ortaya koyacaklarını düşünüyorum.

Bu beraberinde yakın dönemdeki birçok soru işaretini aydınlatacaktır. Artık çok daha optimist bakıyorum. Halkın, bireylerin, kurumların farkındalığı anlamında çok önemli kazanımlar elde edildi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »