20 Haziran 2018, Çarşamba

Bakan Atalay: Yasanın içinde örtülü af yok

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, "Af diye bir şey gündemde yok, bu yasanın içinde örtülü af yok" dedi.

10 Temmuz 2014 Perşembe 0:52
Bakan Atalay: Yasanın içinde örtülü af yok
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen, çözüm sürecine ilişkin Terörün Sona Erdirilmesi ve Toplumsal Bütünleşmenin Güçlendirilmesine Dair Kanun Tasarısı üzerinde, milletvekillerinin eleştiri ve sorularını yanıtladı. 

"Bölgede kapalı yol var mı?" diye sorulduğunu anımsatan Atalay, "Türkiye'nin bütün yolları açık. Bölgede, bırakın şehirleri her köye ulaşılabilir. Türkiye şu anda en huzurlu dönemlerinden birini yaşıyor" dedi.

Atalay, Terörle Mücadele Kanunu'nun kaldırılmasının şu anda gündemlerinde olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"2005'te TCK yeniden yapılırken, Terörle Mücadele Kanunu'ndaki maddelerin tamamı neredeyse oraya paralel maddeler olarak konuldu. Şu anda, hem Terörle Mücadele Kanunu var, hem de TCK var. Terörle Mücadele Kanunu'nun kaldırılmasından fazla da bir kayıp olmuyor ama şu anda onu düşünmüyoruz. Çözüm sürecinin aldığı mesafe içinde düşünülebilecek bir konudur. Af diye bir şey gündemde yok. Örtülü af diye bir şey bu yasada yok. Yasada ne var? Eve dönüşlerle ilgili çalışmalar yapılabilir, yeni yasal düzenlemeler olabilir, onlar Meclis'e gelecektir. Bu yasanın içinde örtülü af yok ve yasayla asla Bakanlar Kurulu'na KHK yetkisi vermiyor. TBMM'de herşeyin sorulması, konuşulması ve tartışılması gerçekten kazanımdır, ben bundan memnum oluyorum."

Başbakan Yardımcısı Atalay, MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural'ın, Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı'nın, Türkmenler için topladığı yardım malzemelerinin yer aldığı tırların Habur'da bekletildiği iddiası ile ilgili olarak, "Irak'taki olaylar üzerine, hem Musul'dan hem de Türkmenler'in yaşadığı Telafer'den ayrılanlar için Türkiye olarak çok ciddi yardım ettik. Ben bizzat AFAD Başkanı'nı gönderdim. AFAD Başkanı gitti ve Telafer'den ayrılan Türkmenler için özel bir kamp oluşturuldu. Yardımlarımız da oraya gidiyor. Söylediğiniz tırların geçici olarak bir sorunu var mı bilmiyorum ama AFAD olarak sürekli olarak ciddi yardım gönderiyor" diye konuştu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »