Bakan Bozdağ açıkladı! 16 bin personel alınacak...

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 2017 yılında Adalet Bakanlığı olarak yaklaşık 16 bin yeni personel alımı yapılacağını açıkladı.

22 Kasım 2016 Salı 20:49
Bakan Bozdağ açıkladı! 16 bin personel alınacak...
Adalet Bakanı BEKİR BOZDAĞ, komisyona geri çekilen erken  yaşta evliliklere ilişkin düzenlemeyle ilgili, "Eğer ileride siyasi partiler bu  konuda geniş bir konsensüs sağlarlarsa yeniden gündeme gelebilir ama onun dışında  bu konu artık kapanmıştır." dedi. 

Bozdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Bakanlığının 2017 yılı  bütçesine ilişkin görüşmelerde, milletvekillerinin sorularına ve yöneltilen  eleştirilere cevap verdi.

Yargıya güvenin en iyi noktada olmasını arzu ettiklerini belirten  Bozdağ, 2015 yılı verilerine göre, yargı hizmetlerinden memnuniyet oranının yüzde  50,4 olduğunu, bu rakamın önceki yıllara göre giderek arttığını söyledi.

Yargı kadar eleştirilen ikinci bir kurum bulunmadığını, yargının  siyasi partilerden daha çok eleştirildiğini belirten Bozdağ, yargıya güvenin  artırılması için ciddi çalışmalar yaptıklarını anlattı.

HSYK'NIN İHRAÇ KARARLARI

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) son ihraç kararlarının  özellikle yabancılar tarafından eleştirildiğini anımsatan Bozdağ, Fetullahçı  Terör Örgütü (FETÖ) mensubu yargıçların Yargıtay, Danıştay ve ilk derece  mahkemelerinde önemli dosyalarda nasıl karar verdiklerinin, dosyaların  Pensilvanya'ya nasıl gönderildiğinin itiraflarla ortaya çıktığını vurguladı.

Bekir Bozdağ, "milletin yargıcı" vasfını taşımayan, tarafsızlık ve  bağımsızlık vasfını kaybetmiş meslek mensuplarının meslekten ihraçlarıyla yargıya  güven konusunda önemli bir adım atıldığını söyledi.

HSYK'nın şu ana kadar 3 bin 698 hakim ve savcıyı görevden  uzaklaştırdığını, bunların 3 bin 659'unun 667 sayılı KHK kapsamında meslekten  çıkarıldığını belirten Bozdağ, bir kısmının ise daha önce ihraç edildiğini  kaydetti.

Bozdağ, 198 hakim ve savcının görevden uzaklaştırma kararı  kaldırılarak göreve iade edildiğini, görevlerinden uzaklaştırılıp hakkındaki  incelemelerin devam ettiği hakim ve savcıların sayısının da 14 olduğunu bildirdi.  Bozdağ, bu kapsamda hakkında işlem yapılan 3 bin 871 kişi bulunduğu bilgisini  paylaştı.

HSYK üyelerinin, meslekten uzaklaştırma kararlarının tümünü oy  birliğiyle aldığını ifade eden Bozdağ, en sağlıklı incelemeyi yapan yerlerden  birinin HSYK olduğunu belirtti.

İhraçlarla ilgili büyük titizlikle, kimsenin hakkı zedelenmeden  çalışıldığını anlatan Bozdağ, "Kamuoyunda 'Ben neden atıldığımı bilmiyorum' diye  yapılan açıklamaların hiçbiri gerçeği yansıtmamaktadır çünkü herkes kendisine  hangi konuda işlem yapıldığını gayet iyi bilmektedir." dedi.

Meslekten uzaklaştırmalar yarıgıda boşluğa yol açmasın diye daha önce  staja başlayan hakim ve savcıların staj sürelerinin kısaltıldığını, bu kişilerin  mesleğe kabullerinin yapıldığını aktaran Bozdağ, şu anda 3 bin 939 hakim ve  savcının mesleğe kabul edildiğini bildirdi.

İDAM TARTIŞMALARI

İdam tartışmalarına da değinen Bozdağ, Türkiye'de idamın tartışılıyor  olmasının anormal karşılanmaması gerektiğini söyledi.

Bozdağ, Türkiye'nin demokratik bir hukuk devleti olduğunu, idamı  isteyenler olacağı gibi istemeyenler de bulunacağını belirtti.

Herkesin görüşlerini dile getireceğini, bir tartışma ortamı  yaratılacağını, sonuçta bu tartışmaların Parlamento tarafından  değerlendirileceğini dile getiren Bozdağ, "AB'ye tam üyelik sürecinde,  Türkiye'nin attığı adımlar son derece önemli, bu adımları atmaya elbette devam  edecektir ama dışımızdaki ülkelerin Türkiye'nin içinde yürüyen bir tartışmadan  rahatsız olmasını anlamakta zorlanıyorum." diye konuştu.

ERKEN YAŞTA EVLİLİKLERE İLİŞKİN DÜZENLEME

Bakan Bozdağ, kanunun izin vermediği yaşta evlenen ailelerin  mağduriyetlerinin giderilmesi için TBMM'de görüşülen kanun tasarısına bir geçici  madde eklendiğini, aslında buradaki niyetin çok net, açık olduğunu vurguladı.

Konuyla ilgili büyük tartışmalar yaşandığını, bu tartışmalar  çerçevesinde konunun komisyona çekildiğini anımsatan Bozdağ, "Komisyonda da yarın  eklenen fıkra, madde metninden çıkarılacak ve tasarı bu fıkra olmadan  yasalaşacaktır." ifadelerini kullandı.

AK Parti hükümetleri olarak erken yaşta evliliklere karşı olduklarını,  bu konuda ciddi adımlar attıklarını, önemli değişiklikler yaptıklarını vurgulayan  Bozdağ, "Belki de Cumhuriyet tarihinde bu alanda en önemli reformları yapan  hükümet biziz." dedi.

Bakan Bozdağ, eski Medeni Kanun'da 14 yaşını bitirenlerin evlenmesine  mahkeme kararıyla izin verildiğini belirterek, 2002'de yürürlüğe giren yeni  kanunda 16 yaşını doldurmuş, yani 17'den gün almış kişilerin ancak mahkeme  kararıyla evlenebildiğini, 18'den gün almış kişilerin velilerinin izniyle, 18'ini  doldurmuş kişilerin ise kendi rızalarıyla evlenebildiklerini anlattı.

Ceza mevzuatında da bu yönde önemli düzenlemeler yapıldığını  vurgulayan Bozdağ, kadın cinayetlerinde, namus saikiyle işlenen cinayetlerde ve  cinsel saldırı, cinsel istismar suçlarında cezaların artırılması yoluna  gittiklerini kaydetti.

Bekir Bozdağ, eski Türk Ceza Kanunu'nda (TCK) cinsel suçlarda beden ve  ruh sağlığının bozulması halinde cezanın artırılmasına ilişkin düzenleme  bulunduğunu hatırlatarak, "Tecavüze uğramış, bir de doktora gönderiyoruz. Ruh  hali bozulmuş mu, bozulmamış mı? Şimdi bunu kaldırdık. Doğrudan ruh ve psikolojik  yapısının bozulduğunu yasa koyucu kabul etti ve biz artırımla konucak cezayı asıl  cezaya temel cezaya yansıttık ve çocuğu koruyan önemli bir adım attık. Cinsel  taciz suçunun alt sınırını 3 aydan 6 aya çıkardık." şeklinde konuştu.

Bozdağ, eski TCK'da tecavüzcü mağdurla evlendiği zaman davanın da  cezanın infazının da ertelendiğini belirterek, "Tecavüzcünün evlenmesini  ödüllendiren bir yasa vardı. Bu düzenlemeyi yürürlükten AK Parti hükümetleri  kaldırdı ve biz bunları tarihe havale ettik. Bu düzenlemelerle beraber cezaları  da artırdık. Eski ceza kanunumuz 14 yaşını tamamlamış çocuğun iradesini  varsayıyordu. 16 yaşına girmemiş çocuğun iradesini geçerli bir irade saymadık."  değerlendirmesinde bulundu.

'BU DÜZENLEMEYİ NİÇİN GETİRDİK?'

Erken yaşta evliliklerin önüne geçmek, bu konunun toplumun kanayan  yarası olmaması için bu tür düzenlemeler yaptıklarını anlatan Bozdağ, şöyle  konuştu:

"Biz toplumumuzun içindeki bu realiteden koparsak o zaman da başka  haksızlıklara yol açmış oluruz. Toplumumuzun içerisinde yer alan bir toplumsal  soruna ve bu sorundan doğan mağduriyetleri ortadan kaldırmaya dönük bir  düzenlemedir. Bu düzenlemeyi niçin getirdik? Anayasa Mahkemesinin verdiği iptal  kararı var. Toplumdaki bu gerçekliğe dikkati çekiyor, onarıcı adaletin dikkate  alınmasını istiyor. Meclisin kurduğu aile ile ilgili bir komisyonun raporunda bu  konuya bir çözüm bulunması öneriliyor. BİMER'e, doğrudan Bakanlığımıza, bütün  siyasi partilere ailelerin ulaştırdığı mağduriyetler var."

Siyaset yaptıklarını, bu nedenle toplumdaki sorunlara sağır  kalamayacaklarını dile getiren Bozdağ, bu nedenle de bu soruna çözüm aradıklarını  belirtti.

Bozdağ, şunları kaydetti:

"Yaptığımız şey, esasında Anayasa Mahkememizin, Aile Araştırma  Komisyonumuzun ve vatandaşlardan gelen talep doğrultusunda bu konuya bir çözüm  bulmaktır. Kesinlikle çok net söylüyorum, tecavüzcülere bir imkan vermek,  evlenerek suçtan ve cezadan kurtarmak için getirilen bir düzenleme değildir. Bu  düzenleme eğer yasalaşmış olsaydı, asla bir tecavüzcünün yararlanması mümkün  olmayacaktı ama biz hükümet olarak toplumdan gelen her türlü eleştiri ve  önerilere büyük değer veriyoruz. Bu düzenlemenin yapılması toplumun bir  kesiminden yapılan bir talep, mağduriyeti çözmek içindi ama toplumumuz bu konuda  farklı bir yaklaşım ortaya koyduğu için biz de milletin sesine kulak verdik ve  tasarıyı komisyona çektik.

Komisyonda da tasarı metninden bu fıkra çıkacak ve eski haliyle  geçecek. Eğer eski haliyle ileride siyasi partiler bu konuda geniş bir konsensüs  sağlar, birlikte bir hareket yolu bulurlarsa yeniden gündeme gelebilir ama onun  dışında bu konu artık kapanmıştır. Burada gerçekten iyi niyetle yapılan bir işten  çok olumsuz sonuçlar çıktı, bundan da üzüntümü burada ifade etmek isterim çünkü  ben adalet bakanı olarak küçük yaştaki evlilikleri savunan birisi değilim. AK  Parti hükümetleri, erken yaşta evlilikleri önlemek için Cumhuriyet döneminin en  önemli düzenlemelerini yapan bir iktidardır."

92 BİN 607 KİŞİ HAKKINDA İŞLEM YAPILDI

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "Bugüne kadar haklarında işlem  yapılmış kişi sayısı 92 bin 607, bunların tutuklananı 36 bin 951. Gözaltında bir  tane hakim var idari yargıdan. Yakalama kararı verilip de aranan 285 kişi var.  Arama kararı var ama bulunamamış. Bunun 30'u Yargıtay üyesi, 7'si Danıştay, 248'i  de adli ve idari yargı hakim ve savcı. Tutuklu 2 bin 410 kişi var ve bugüne kadar  3 bin 698 kişi şüpheliyle ilgili adli işlem yapılmıştır." dedi. 

Bozdağ, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda Adalet Bakanlığının 2017 yılı  bütçesine ilişkin görüşmelerde, milletvekillerinin sorularına ve yöneltilen  eleştirilere cevap verdi.

FETÖ'nün cezaevlerinde ve cezaevi dışında rüyalar üzerinden propaganda  yaptığını ifade eden Bakan Bozdağ, birgün rüyada Hz. Peygamber'in, birgün Hz.  Yusuf'un cezaevinde bayram namazı kıldırdığının anlatıldığını aktardı. Görülen  rüyalarda "Yarın şu olacak, yarın bu olacak" diye anlatıldığını belirten Bakan  Bozdağ, hatta Amerika ve Rusya'nın savaşacağının ve bunun da 3. dünya savaşına  neden olacağının söylendiğini kaydetti.

Bakan Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde, TBMM'de, devletin önemli  birimlerinin hepsinde, içeriden veya dışarıdan gelecek her türlü saldırıya karşı  buraların gerekli şekilde donatıldığını, cezaevlerine de uçaksavar konulduğunu  ifade etti.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) bütçesinin Adalet Bakanlığı bütçesinde  yer aldığını ancak kurumun sadece adının geçtiğini aktaran Bozdağ, bunun dışında  bütün harcamaları YSK'nın kendisinin yaptığını, bakanlıktan onay almadıklarına  dikkati çekti.

YSK'nın bir teşkilat kanunu bulunmadığını da ifade ederek, YSK  Teşkilat Kanunu çalışması yürüttüklerini, bu çalışmayı önümüzdeki günlerde  TBMM'ye sunacaklarını kaydeden Bakan  Bozdağ, buna göre, seçim müdürlerine hukuk  fakültesi şartı getireceklerini, seçim müdürlerinin aynı yerde iki defa seçim  yapmayacağını, bir rotasyon düzeni olacağını da ifade etti.

16 BİN PERSONEL ALINACAK  

Bakan Bozdağ, önümüzdeki yıl personel alımı yapılacağını bildirerek,  şunları söyledi:

"2017 yılı içinde Adalet Bakanlığı olarak yaklaşık 16 bin yeni  personel alımı yapacağız. Bunlardan kastım icra katibi, zabıt katibi, mübaşir,  teknisyen, şoför, kaloriferci, infaz koruma memuru, infaz katibi gibi şeyler ve  de hakim savcı alımı dahil 16 bin civarında alım yapılacaktır. Son çıkarılan KHK  ile biz uzman çavuşlar ve uzman erbaşlardan 2 yıl çalıştıktan sonra görevden  ayrılanların gardiyan olarak mesleğe alımı konusunda bir hüküm koyduk. Önümüzdeki  günlerde bununla ilgili bir ilana çıkacağız. 35 yaşını doldurmamış olanlar  arasından bunun seçimi yapılacak. Zannedersem ilk ilanda 5 bin kişi bunlardan  alacağız. Büyük ihtimalle aralık ayı içinde bunun ilanını yapacağız."

Cezaevlerinde uluslararası denetim yapıldığı gibi ulusal denetim  yapıldığını da vurgulayan Bozdağ, Türkiye cezaevlerinde işkence ve kötü muamele  iddiasında bulunulduğunu aktardı.

Bakan Bozdağ, "Bende diyorum ki nerede var, söyleyin? Kime yapılmış,  ne zaman, nasıl yapılmış söyleyin. Bunu söylemiyorsanız yerini söyleyin. İsmini  söyleyin, biz üzerine gidelim. Eğer üzerine gitmez, onu yapan kişilere gerekli  müeyyideleri uygulamazsak, o zaman diyin ki (Türkiye bu işi himaye ediyor)." diye  konuştu.

Böyle bir şey varsa, üzerine gitme imkanları bulunduğunu anlatan  Bozdağ, bu tür haberlerin tamamını yakından takip eden bir birim oluşturulduğunu,  bir haber çıkarsa aynı saatte ya da en kısa zamanda bunun üzerine gidildiğini  belirtti.

Bozdağ, aslı varsa bununla ilgili idari tahkikat başlatıldığını ve  tahkikat sonucunu da sonradan ortaya koyduklarını vurguladı.

DARBE SORUŞTURMASI

Adalet Bakanı Bozdağ, darbe teşebbüsü ile ilgili soruşturmalar  hakkında da bilgi vererek, şunları söyledi:

"Darbe teşebbüsü soruşturmaları kapsamında, bunların tam ayrımı da  yapılmış değil ama bin 121 gözaltı var. Yakalama kararı verilmiş ama  yakalanmamış, aranan 4 bin 365 kişi var. Bunlardan 96'sı asker, 210'u polis, 1'i  vali, 3'ü vali yardımcısı, 3'ü kaymakam, 4 bin 52'sinin de diğer mesleklere  mensup kişiler olduğunu söyleyebiliriz. Cezaevlerinde şu anda tutuklu 36 bin 951  kişi var. Bu saydığım unvanlar içinde. Bunun 6 bin 288'i asker, 7 bin 516'sı  polis, 19 vali, 75 vali yardımcısı, 57 kaymakam, 22 bin 996 da diğer olmak üzere  36 bin 951. Sonuç itibarıyla bugüne kadar haklarında işlem yapılmış kişi sayısı,  şüpheli sayısı 92 bin 607; bunların tutuklananı 36 bin 951.

Hakim, savcılara gelirsek... Gözaltında bir tane hakim var idari  yargıdan. Yakalama kararı verilip de aranan 285 kişi var. Arama kararı var ama  bulunamamış. Bunun 30'u Yargıtay üyesi, 7'si Danıştay, 248'i de adli ve idari  yargı hakim ve savcı. Tutuklu 2 bin 410 kişi var ve bugüne kadar 3 bin 698 kişi  şüpheliyle ilgili adli işlem yapılmıştır. Yani FETÖ soruşturmaları hem üyelikten,  hem de darbe teşebbüsü toplam olarak şu anda içeride 39 bin 378 tutuklu olduğunu  ifade etmek isterim."

Bozdağ, Cumhurbaşkanı'na hakaretle ilgili uygulamalar üzerine  eleştiriler bulunduğunu vurgulayarak, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a  yönelik bir hakaret kampanyası yürütüldüğünü  aktardı.

Bakan Bozdağ, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

"Öyle sinkaflı şeyler varki siz okurken yüzünüz kızarır. Çok ağır  şeyler söyleniyor. Bunların hiçbiri düşünce açıklaması değil. Birinin ölmüş  annesine, babasına, eşine, kızına, kendisine sinkaf etmek düşünce açıklamasıysa,  bizim ona diyecek bir şeyimiz yok. Yok eğer bunlar bizim ceza kanunumuz anlamında  suçsa ve toplumda bunları hoş görmüyorsa, bunu yapanlar yaptıkları küfürleri  ifade hürriyeti olarak takdim edemezler, etmemeleri lazım. Bunu birbirinden  ayırmak gerekiyor."

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda, Adalet Bakanlığı, Ceza ve İnfaz  Kurumları ile Tutukevleri İş Yurtları Kurumu, Türkiye Adalet Akademisi, Anayasa  Mahkemesi, Yargıtay, Danıştay, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) 2017  yılı bütçeleri kabul edildi.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »