21 Haziran 2018, Perşembe

Bakan Çelik'ten Soma açıklaması

Çalışma Bakanı Faruk Çelik, madende hayatını kaybeden ve 15 yaşında olduğu söylenen çocukla ilgili, "15 değil 19 yaşında olduğunu tespit ettik." dedi.

15 Mayıs 2014 Perşembe 3:12
Bakan Çelik'ten Soma açıklaması
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, 27 saat sonra maden faciasının yaşandığı ocakla ilgili açıklama yaptı. Bakan Çelik, madende hayatını kaybeden ve 15 olduğu söylenen çocukla ilgili, "Hayatını kaybeden işçimiz 15 değil 19 yaşında bunun tespitini yaptık" dedi.

"16 KEZ İNCELENDİ"

Çelik, facianın yaşandığı ve son rakamlara göre 245 kişeye mezar olan maden ocağının 8 kez programlı 8 kez de şikayet ve kazalardan dolayı incelendiğini açıkladı.

27 SAAT SONRA KAMERALAR KARŞISINA GEÇTİ

Manisa'nın Soma ilçesinden yaşanan maden faciasının üzerinde 27 saat geçti. 27 saat sonra Bakanlık'ta kameralar karşısına geçen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kazanın yaşandığı madenin 8 kez programlı bir şekilde denetlendiğini açıkladı.

"EKSİKLER SORUŞTURMA SONRASI ORTAYA ÇIKTI"

Kazanın yaşandığı maden ocağının şikayet ve yaşanan kazalar sonrası 8 kez incelemeye tabi tutulduğunu açıklayan Bakan Çelik, İnceleme sonrası, maden ocağında, elektrik panolarında kilitlenme olmadığı, lastik tekerlekli yükleyicilerin geri vites ikazının olmadığı, acil toplanma yerinin belirlenmediği, ateşçi işçiler için anti statik elbisenin eksik olduğu, bant taşıyıcılarının ikaz sisteminin yeterli olmadığı gibi hususların soruşturma sonrası ortaya çıktığını söyledi.

"NEDEN SOMA'YA GİTMEDİNİZ?" SORUSU

Bakan Çelik, Soma'ya neden gitmediği sorusu üzerine, "İlk olay anından itibaren Enerji Bakanımız benimle de görüştüler. Benim de gitmem gerekiyordu. Oraya Bakan Yardımcımız ve tüm teknik heyetleri gönderdik. İlk andan itibaren bakanlık olarak oradaydık. Benim gidememe durumum biraz kişisel bir olay olduğu için sağlıkla ilgili bir mesele olduğu için acı bir günde benim kişisel durumunun gündeme gelmesini istemiyorum. Sürmekte olan bir tetkik için Perşembe günü saat 1’e kadar ayrılamam gerektiğini söyledi. Bugün hastaneden ayrılarak bu açıklamayı yapıyorum." cevabını verdi.

İşte Bakan Faruk Çelik'in açıklamasından satırbaşları:

"RİSKLER GİDERİLMEDEN İŞ YAPILAMAZ"

"Yasa diyor ki risk değerlendirme zorunluluğunu getirdim. Maden ve ocaklar gibi tehlikeli, bir iş yeriyse bu iş yerinde risk değerlendirmesi yapıp muhtemel riskler var ise onlar giderilmeden çalışma yapılamayacağını getiriyor yasa.

"İŞ YERİ UZMANI VE HEKİMİ ZORUNLU"

1000 kişinin üzerindeyse riskli iş yeri burada tam zamanlı iş yeri hekim ve iş güvenliği uzmanını bulundurmak zorundasınız diyor. Acil durum planlaması ve uygulama zorunluluğu getiriyor yasa. Bir başka önemli düzenleme ise iş yeri eğer çok tehlikeliyse burada çalıştırdığınız insanlar o mesleğe uygun sertifikalı olmalıdır diyor.

"İŞ YERİNDEKİ UZMAN VE HEKİM RAKAMLARI YETERLİ"

Beşinci olarak bütün çalıştırdığınız personeli iş sağlığı eğitiminden geçirmelisiniz diyor. Bahse konu iş yerinde 13 iş sağlığı uzmanı, ve iş yeri hekimleri olduğu görülüyor. Yeterli rakamlar bunlar.

"EN UFAK NOKTA KARANLIKTA KALMAYACAK"

Yasa var mı var. Denetim var mı var. Denetim neticesinde mevzuata aykırılık tespit edilmemiş. İş teftiş kurulu başkanımız olmak üzere arkadaşlarımız gerekli çalışmaları yapıyorlar. Kimsenin şüphesi, olmasın ki en ufak ayrıntılar değerlendirilecek en ufak karanlık nokta kalmayacak.

"YASADAN HABERİ OLMAYAN İNSANLAR VAR"

Bir önemli evrakımız daha var. İş yeri uzmanlarının iş yeriyle ilgili rapor defterleri her iş yerinde olmak zorunda. Savcılık da eminim bunu dikkate alacaktır. Teknik nezaretçi olarak bir maden mühendisinin bulunması gerekiyor. Onun da tespitleri önem arz etmektedir. Toplumda iş sağlığı farkındalığını oluşturmak için çok önemli çalışmalar yapıldı. Ama bu olaydan sonra bazı yorumları izliyorum ve Türkiye’de böyle bir yasanın çıktığından haberi olmayan insanların yorumlarını görüyorum. Bunları üzücü.

"SİSTEMİMİ MAZUR GÖRÜN"

Bizi kahreden bir günde söylemek istemezdim ama 5 yıllık bir iş sağlığı ve güvenliği mücadelesi vermiş bir bakan olarak bu küçük sitemimi mazur görmenizi rica ediyorum. Amacımız ne iş kazalarını önlemek. İş hastalıklarını sıfırlamak. İş kazalarını sıfırlamak mümkün değil ama çok çok aşağılarda tutmak mümkün. İş sağlığı güvenliği meslek yüksekokulu sayısı 33’e çıktı. Ortaokul düzeyinde bu farkındalığın artırılması ile ilgili gerek MEB gerekse YÖK ile ilgili temaslarımız devam ediyor.

"MADDİ KAYGI İNSAN HAYATINDAN DEĞERLİ DEĞİL"

İşverenlerimize buradan seslenmek istiyorum. İki yıl boyunca iş sağlığı güvenliğini tartıştık. İş sağlığı güvenliğinin maddi hesabı yapılmamalı. İnsan hayatından önemli ne olabilir. 238 kardeşimizi hangi servet hangi imkanlar geri getirebilir. Ama bir can yüzlerce can gidiyor. Temel felsefelerimiz yeniden hatırlamamız gerekiyor. Hiçbir maddi kaygı insan hayatından daha değerli olmamalıdır. Ben bir kez daha kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralılar da inşallah bir an evvel şifa bulurlar."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »