Bakan Ergin 4. yargı paketini açıkladı!

NTV'ye konuk olan Adalet Bakanı Sadullah Ergin gündeme ilişkin soruları yanıtladı. 4. yargı paketi hakkında bilgiler veren Sadullah Ergin, Sivas ve N.Ç. davası konusuna da değindi. İşte Bakan Sadullah Ergin'in gündem değerlendirmesi...

22 Mart 2012 Perşembe 17:45
Bakan Ergin 4. yargı paketini açıkladı!

Adalet Bakanı Sadullah Ergin 4. yargı paketini açıkladı. Gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulunan Sadullah Ergin, çeşitli konularda açıklamalarda bulundu.

4. YARGI PAKETİ

Bakan Sadullah Ergin 4. yargı paketi ile ilgili, 'Askeri mahkeme kararları AİHM doğrultusunda gözden geçirilecek. Askerde intiharların önüne geçilecek. Askeri ve idari yargıda ıslah kurumu kurulması öngörülüyor. Tutuklama ve gözlatı kararlarına karşı etkin başvuru sağlanacak. Özel yetkili mahkemeler konusunda yeni düzenlemeler yapılabilir' dedi.

BAŞBAKAN İZİN VERECEK Mİ?

MİT'çileri soruşturmak için savcıların Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan izin talep etmesi konusunda Bakan Sadullah Ergin, 'Süreç devam ediyor. Benim söyleyeceğim şeyler sınırlı. Bu konu Başbakan Recep Tayyip Erdğan'ın takdiridir' dedi.

SÜREÇ OLUMSUZ ETKİLENİYOR

Abdullah Öcalan'ın tecrit edildiği iddiaları ile ilgili Bakan Ergin, 'Türkiye'de terör konusu başlı başına Türkiye'yi 30 yıldır etkiliyor. Terör unsurlarının sürekli istismar edildiği aşikar. Bu istismarlar iyileştirme sürecini olumsuz etkiliyor. Terör istismarını önlememiz lazım. Atılacak adımlar terörün etkisiyle olumsuz etkileniyor. İnsan haklarına saygılı çalışamlarımıza devam etmemiz gerekli' dedi.

YENİ ANAYASA'DA KÜRT KİMLİĞİ YER ALACAK MI?

Bakan Sadullah Ergin, yeni anayasa çalışmalarında Kürt kimliğinin yer alıp almayacağı konusunda: 'Bu konuda bir komisyon çalışıyor. Şimdiden biz o metne bir takım sınırlamalar getirmek durunda değiliz. Onların çalışmalarını değerlendireceğiz' dedi.

N.Ç DAVASI ZAMANAŞIMINA UĞRAYACAK MI?

N.Ç. davasının zaman aşımına uğraması konusunda Bakan Ergin, 'Kararı verecek olan bir yargılama unsuru var. Bir çok dosya zamanaşımına uğruyor. Bunlar düzeltilecek' dedi.

SİVAS DAVASI

Sivas davasında sanıkların zaten ceza aldıklarını söyleyen Bakan Ergin sözlerine şöyle devam etti: "Zamanaşımına uğrayan toplam 7 kişidir. Bu sürecin bir arızasıdır. Çalışmaların tamamı bu arızaların giderilmesine yöneliktir. Yargıyı inşa etme çalışmasıdır. Bu konuda bir yol aldığımıza inanıyorum."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »