Bakan Işık'tan Soma'daki KOBİ'lere kredi müjdesi

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Manisa'nın Soma ve Kırkağaç ilçeleri ile Şanlıurfa'nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerinde KOBİ'lere 50 bin liraya kadar kredinin bayram öncesinde kullanılabileceğini bildirdi.

18 Temmuz 2014 Cuma 19:37
Bakan Işık'tan Soma'daki KOBİ'lere kredi müjdesi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, , maden faciasının ardından ekonomik sıkıntılar yaşayan Manisa'nın Soma ve Kırkağaç ilçeleri ile Suriye'deki iç savaş nedeniyle destek bekleyen Şanlıurfa'nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçelerindeki KOBİ'ler için büyük bir destek programı başlatmıştı.

Bakan Işık da söz konusu yerlerde faaliyet gösteren, KOSGEB veri tabanında yer alan ve KOBİ beyannamesi onaylı esnaf, sanatkar ve KOBİ'lere üst limiti 50 bin lira olan sıfır faizli kredi imkanı sunulacağını bildirmişti. 

Işık, programın bir an önce hayata geçirilmesi için bürokratlarına talimat vermiş ve KOBİ'lerin kredilerini hızlı ve sorun yaşamadan kullanabilmeleri için ek önlemler almalarını da istemişti. Bunun üzerine çalışmalarını hızlandıran yetkililer, söz konusu 4 ilçedeki KOBİ'lerin kullanacağı krediyi Ramazan Bayramı öncesine yetiştirdi. 

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Bakan Fikri Işık, herkesin bildiği nedenlerle zor günler yaşayan 4 ilçedeki KOBİ'ler için hükümetin gerekli adımları her açıdan attığını söyledi. 

Bakanlık olarak buralardaki KOBİ'lerin finansman sıkıntısına çare olacak bir programı hayata geçirdiklerini anlatan Işık, şunları kaydetti: 

"Manisa'nın Soma ve Kırkağaç ilçeleri ile Şanlıurfa'nın Akçakale ve Ceylanpınar ilçeleri için hazırladığımız program kapsamında KOBİ'lerimiz, 50 bin liraya kadar ve sıfır faizli krediyi bayram öncesinde kullanabilecek. Adı geçen 4 ilçedeki KOBİ'lerimize bu krediyi 1 yıl geri ödemesiz ve 36 ay vade imkanı ile sunuyoruz. Programdan yararlanmak isteyen işletmeler, belirlenen 12 banka ile pazartesi gününden itibaren irtibata geçebilecek. Öte yandan, bankalardan kredi almakta teminat sıkıntısı yaşayan esnaf-sanatkarlar ve KOBİ'ler için Kredi Garanti Fonu AŞ de (KGF) programa dahil edildi. Teminat sıkıntısı yaşayan işletmeler, KGF'nin sunduğu kefalet hizmetlerinden yararlanabilecekler."

Bankalar 

KOSGEB, söz konusu kredi için Akbank, Anadolubank, Denizbank, Garanti Bankası, İş Bankası, Şekerbank, Halkbank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi Bankası ve Ziraat Bankası ile protokol imzaladı. 

Başvurular 21 Temmuz 2014 tarihinde saat 09.00'dan itibaren alınmaya başlanacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »