Bakan Koca duyurdu! Başvurular işleme alındı, süreç başladı

Sağlık Bakanı Koca: "SMA hastalığı tip 2 ve tip 3 için de bireysel hasta başvurularını işleme aldık, ilaç temini için süreci başlattık."

12 Kasım 2018 Pazartesi 21:25
Bakan Koca duyurdu! Başvurular işleme alındı, süreç başladı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Spinal Müsküler Atrofi  (SMA) hastalarının ilaç teminine ilişkin, "SMA tip 2 ve tip 3 için de bireysel  hasta başvurularını işleme almış bulunuyoruz. Bakanlığımız, hızlı ruhsatlandırma  ve zorunlu ruhsat serbestleştirme yöntemi dahil alternatif yollarla ilaç temini  için süreci başlatmıştır." bilgisini paylaştı. 

Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Bakan Koca,  Türkiye'de uygulanan sağlık güvencesi sisteminin, dünyanın en kapsamlı sosyal  güvenlik uygulaması olduğunu belirtti.

SMA tip-1 tedavisinde kullanılan ilaçların halihazırda SGK ödeme  kapsamında olduğunu anımsatan Koca, şunları kaydetti:

"Sağlık Bakanlığı olarak SMA tip-2 ve tip-3 için de bireysel hasta  başvurularını işleme almış bulunuyoruz. İlgili kurul onayını takiben başvuru  sahiplerine  bilgilendirmeleri yapılmaktadır. Bu konuda, Bakanlığımız hızlı  ruhsatlandırma ve zorunlu ruhsat serbestleştirme yöntemi dahil, alternatif  yollarla ilaç temini için süreci başlatmıştır. Bu tür hastalarımızı ilaçsız  bırakmayacak şekilde, söz konusu ilaçları ülkemize uygun fiyatla temin için tüm  imkanlarımızı seferber etmiş durumdayız."


OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »