21 Şubat 2019, Perşembe

Bakan müjdeyi böyle verdi! 900 bin kişi...

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, "Bugün itibarıyla, öngördüğümüz üzere, merkezi idarelerde, diğer kamu kurum ve kuruluşlarımızda, mahalli idarelerde 4C'den 4B'ye geçiş ve geçici mevsimlik işçilerimizle birlikte 900 bini aşan kişiye dokunan bir çalışmayı tamamlamış durumdayız." dedi.

3 Nisan 2018 Salı 21:38
Bakan müjdeyi böyle verdi! 900 bin kişi...
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, Bakanlıkta, Alt İşveren İşçilerinin Kamuda İstihdamı  Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı konuşmada, geçmişten miras olan ve uzun  yıllardır çalışanların gündeminde olan taşeronla ilgili çözümün AK Parti iktidarı  sayesinde başarıldığını söyledi.

Taşeronlarla ilgili daha önce yapılan mevzuat düzenlemelerini  anımsatan Sarıeroğlu, son olarak hayata geçirdikleri düzenlemede de taşeronla  ilgili "Personel çalıştırılmasına dayalı hizmet alımı" tanımını kullandıklarını  hatırlattı.

Tüm çalışmanın bu tanım çerçevesinde gerçekleştirildiğine işaret eden  Sarıeroğlu, "900 bin emekçi kardeşimizi ilgilendiren, merkezi bütçe ile  düzenlenen kamu kurum ve kuruluşlarımızdaki kardeşlerimizin 4D kadrosuna geçişi,  belediyelerimizde il özel idarelerimize çalışan taşeron emekçisi kardeşlerimizin  belediye iştiraklerindeki istihdamı, yine 4C'deki kardeşlerimizin 4B statüsüne  geçirilmesi, 12 ayın altında sürelerle çalışan taşeronların yine aynı sürelerle  kadrolarının alınmasının sağlanması. Yine mevsimlik geçici işçilerimiz 5 ay 29  gün çalışıyorlardı, onların çalışma sürelerini 4 ay daha uzatma imkanı getiren  kapsamlı bir düzenleme yaptık. 900 bin kardeşimizin hayatına, ailelerine,  hanelerine, yuvalarına, geleceklerine etki eden bir çalışma." diye konuştu.

Çalışmaların Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatları,  Başbakan Binali Yıldırım'ın koordinasyonunda ağustosta başladığını anlatan  Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Yıldırım ve bakanların katılımıyla  hazırlık aşamasında toplam 15 toplantı gerçekleştirildiğini söyledi.

HAZIRLIKLAR İÇİN 312 SAATLİK 69 TOPLANTI YAPILDI
Sarıeroğlu, hazırlık aşamasında KHK çıkmadan önce Çalışma ve Sosyal  Güvenlik, Maliye ve İçişleri bakanlıklarındaki bürokratlar ile alt işveren işçisi  çalıştıran tüm bakanlıkların görüş ve önerilerinin alındığını, 312 saat  çalışıldığını ve 69 toplantı yapıldığını aktararak, "Tüm bu çalışma maratonunun  sonunda tüm beklentilerin önüne geçen, çalışma hayatında cumhuriyet tarihindeki  en kapsamlı düzenlemesini hayata geçirdik." diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın  düzenlemeye ilişkin müjdeyi  5 Aralık  2017'de açıkladığını anımsatan Sarıeroğlu, 24 Aralık 2017 itibarıyla da  düzenlemeyi içeren KHK'nın yayınlandığını söyledi.

Geniş bir kesimi ilgilendiren düzenlemeyi hayata geçirirken planlı ve  programlı bir şekilde büyük hassasiyet ve titizlikle çalıştıklarına işaret eden  Sarıeroğlu, sürecin sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla 1 Ocak 2018'te  çalışma usul ve esasları yayınlayarak 90 gün içerisinde tüm sürecin  tamamlanacağını ilan ettiklerini hatırlattı.

İşçilerin 2-11 Ocak'ta çalıştıkları idarelere başvurularını  gerçekleştirdiklerini anlatan Sarıeroğlu, aynı zamanda güvenlik soruşturmalarının  yürütüldüğünü de aktardı.

"SÜRECİMİZİ 15 BİN 352 İŞ YERİNDE YÜRÜTTÜK"
Sarıeroğlu, dün itibariyle taşeron işçilerin kamuya geçişlerini  tamamladıklarını ve zor bir süreç geçirdiklerini belirterek, sözlerine şöyle  devam etti:

"Bu kadar süreç içerisinde en yoğun günü dün olarak gerçekleştirdik.  Hem heyecanlıydık, takip ettik sistemimizden, halen sistemimize girişler devam  ediyor. Bu anlamda bizler de sizlerle aynı sevinci, aynı heyecanı dün bütün  çalışma arkadaşlarımıza beraber yaşadık. Sürecimizi 15 bin 352 iş yerinde  yürüttük. Ülke genelinde kamu kurum ve kuruluşlarıyla mahalli idareler nezdinde  işçilerimizin başvuru, itiraz ve sınav işlemlerini gerçekleştirmek üzere 11 bin  97 tespit komisyonu, 11 bin 97 sınav komisyonu, 4 bin 883 itiraz komisyonu olmak  üzere toplam 27 bin 77 komisyon kurulmuştur, Türkiye çapında. Bu komisyonlarda 81  ilimizde 15 bin 352 iş yerimizde toplam 145 bin 151 kamu görevlisi arkadaşımız bu  çalışmaların sağlıklı yürütülmesi için sabahlara kadar çalıştılar.

Bugün itibarıyla öngördüğümüz üzere merkezi idarelerde, diğer kamu  kurum ve kuruluşlarında, mahalli idarelerde yine 4C'den 4B'ye geçiş, geçici  mevsimlik işçilerimizle birlikle 900 bini aşan kişiye dokunan bir çalışmayı  tamamlamış durumdayız. Ben, Tüm emekçi kardeşlerimize, kıymetli ailelerine ve  aziz milletimize hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum."

Bu kadar başarılı bir çalışmayı gölgede bırakmaya, emekçilerin  kafasını karıştırmaya yönelik ve kamuoyunda farklı bir algı oluşturmaya yönelik  bir kampanya yapıldığını ve bunlarla da mücadele ettiklerini anlatan Sarıeroğlu,  bu eksik ve yanlış bilgileri düzeltmek için çok kapsamlı eğitim ve bilgilendirme  çalışmaları yaptıklarını belirtti.

Bakan Sarıeroğlu, ALO 170 çağrı merkezinin 90 gün içerisinde 745 bin  çağrıyı yanıtladığını belirterek, BİMER ve CİMER vasıtasıyla 61 bin 392  başvurunun da hukuki olarak değerlendirildiğini anlattı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sürecin tek mimarı olduğunu vurgulayan  Sarıeroğlu, "900 bin çalışanımızın hayatına dokunduk şu anda. Çok yoğun bir çaba  sarf ettik. Şimdiye kadar bir sürü şey söylendi. Biz biliyoruz ki yine bir sürü  şey siyaseten söylenmeye devam edecek ama onlar konuşur, biz yaparız. Bu  süreçteki durum bunun tam bir göstergesidir." ifadelerini kullandı.

Bunun takdirini milletin vereceğine işaret eden Sarıeroğlu, ana  muhalefet partisi başta olmak üzere muhalefet partileri ile iktidar partisinin  tüm belediye başkanlarıyla bu süreçte telefonla görüştüğünü söyledi. Maliye  Bakanı Naci Ağbal ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu başta olmak üzere bakanlık  müsteşarları, valiler, belediye başkanları ve illerde görev yapan tüm  bürokratlara, bakanlık çalışanlarına ve bu konuda katkı veren herkese teşekkür  eden Sarıeroğlu, her kesimle alakalı çalışmaların önümüzdeki dönemde de büyük bir  gayretle sürdürüleceğini dile getirdi.

Sarıeroğlu, önümüzdeki süreçte İçişleri Bakanlığınca belediye  şirketlerinde ve iştiraklerinde işe alım süreçleriyle ilgili bir yönetmelik  yayımlama hazırlığı içerisinde olduklarını açıklayarak, "Çalışma Bakanlığı  olarak, Maliye Bakanlığımızla birlikte kamuda bundan sonra işçi alımlarıyla  alakalı süreçleri tekrardan dizayn eden bir çalışma içerisindeyiz. Bunları yakın  zamanda kamuoyunda paylaşacağız" bilgisini verdi.

Taşeron işçilerin gelirleri, uygulamalar ve çalışma koşullarında çok  ciddi düzenlemeler ve fark edecekleri iyileştirmeler olacağını aktaran  Sarıeroğlu, 4C'den 4B'ye geçeceklerle ilgili yüzde 11 ücret zammı  gerçekleştirdiklerini, 4B'lilerin izinleri konusunda da kapsamlı bir hazırlık  içerisinde olduklarını kaydetti.

CUMHURBAŞKANLIĞINDA 819 TAŞERON KADROYA GEÇTİ
Sarıeroğlu, kurum ve kuruluşlardan rakamların halen sisteme girdiğine  dikkati çekerek, şunları kaydetti:

"Cumhurbaşkanlığımızda 819 taşeron kardeşimizin kadroya geçişi  tamamlandı. TBMM'den bin 162 kardeşimizin 5'i bu süreçte bir eleme söz konusu  olmuş, güvenlik soruşturması ve sınav sebebiyle, bin 157'si kadroya geçiş  itibarıyla sürecini tamamlamış. Başbakanlığımızdaki taşeron kardeşlerimizin  tamamı, bin 221 kardeşimiz ,Başbakanlıktan kadroya geçiş sürecini tamamlamış  durumda. Kendi bakanlığım, Çalışma ve Sosyal güvenlik Bakanlığı olarak, hem bağlı  hem ilgili kurum ve kuruluşlarımızda, 81 ilimizde 7 bin 480 kardeşimizin dün  itibarıyla geçişlerini sağladık."

En yoğun taşeron işçinin çalıştığı Sağlık Bakanlığında ise Türkiye'de  3 bin 300'ün üzerinde hastane merkezleri ve sağlık kuruluşlarının olduğunu  vurgulayan Sarıeroğu, "Toplamda 148 bin 489 emekçi kardeşimizin sadece Sağlık  Bakanlığında kadroya geçiş işlemi dün itibarıyla tamamlanmış durumda. Tüm süreç  içerisinde sadece güvenlik soruşturmasıyla ilgili 81 ilimizde 3 bin 300'ü aşan  ilgili kuruluşlarında toplam 572 kardeşimiz sadece bu süreçten faydalanamamış,  güvenlik soruşturması sebebiyle. Gençlik ve Spor Bakanlığımızda 35 bin 697  kardeşimiz kadroya geçmiş ve güvenlik soruşturması nedeniyle sadece 6 kardeşimiz  sürecin dışında kalmış. Çok abartılı rakamlar dünden itibaren ifade ediliyor ama  bizim elimizde il, il, kurum kurum Türkiye genelinde tüm süreci takip ettiğimiz  için verilerimiz net." ifadelerini kullandı.

İSTANBUL'DA 114 BİN 432 KİŞİ KADROYA GEÇTİ
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığında 31 bin 991 kişinin, Milli  Eğitim Bakanlığında 31 bin 908 kişinin kamuya geçişini tamamladığını bildiren  Sarıeroğlu, şunları söyledi:

"Sadece 4 bakanlığımızdaki kadroya geçen sayısı 255 bin 565'tir. Diğer  bakanlıklarımız, özel bütçeli kuruluşlarımızla birlikte, belediyelerimizle  birlikte bu rakam 900 bini aşmıştır. En fazla taşerondan kadroya geçişin olduğu  ilimiz İstanbul, bu bağlamda 114 bin 432 kardeşimizin kadroya geçiş işlemi  yapıldı. Ankara'da 66 bin 510, İzmir'de de 34 bin 400 kişinin dün itibarıyla  kadroya geçiş işlemleri tamamlanmış durumda."

Üniversitelerle ilgili de çeşitli söylemler olduğunu hatırlatan  Sarıeroğlu, Anadolu Üniversitesinde 2 bin 649 kişi olduğunu kaydetti. Dicle  Üniversitesinde 3 bin 367 kişinin kadroya geçtiğini, güvenlik soruşturmasıyla  elenen kişi sayısının 27 olduğunu dile getiren Sarıeroğlu, Gazi Üniversitesinde 2  bin 153, İstanbul Üniversitesinde ise 3 bin  734 kişinin kadroya alındığını  aktardı.

Sarıeroğlu, mahalli idarelere ilişkin de şu rakamları verdi:
"İstanbul Büyükşehir Belediyemizde toplam 21 bin 888 kişi bu süreçte  dün itibariyle belediye şirketlerinde çalışmaya başladılar. İzmir Büyükşehir  Belediyesinde 4 bin 74 kişi dün itibarıyla belediye şirketlerine geçişini  tamamlamış. İzmir Büyükşehir Belediyesinde Güvenlik Soruşturması nedeniye 17 kişi  bu süreçten faydalanamamış, 11 kişi de sınav sürecinde bir elemeye sürecini  yaşamış. Tunceli Belediyemizde başvurusu kabul edilen 140 kardeşimiz varmış,  135'i belediye şirketlerinde çalışmaya başlamış durumda."

Süreçle ilgili rakamların ve yapılanların ortada olduğunu vurgulayan  Sarıeroğlu, "Kuşkusuz yine bazı siyasi sebeplerle bu süreçle ilgili açıklamalar,  vesaireler yapılacaktır ama iş ortadadır. Dünya tarihinde de Türkiye tarihinde de  bu kadar kapsamlı, bugüne kadar böyle bir çalışma olmamıştır. Sayın  Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda önümüzdeki dönemde de 81 milyon  vatandaşımız için yine var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz." değerlendirmesini  yaptı.

Sarıeroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a sürecin mimarı olduğu için  emekçiler adına teşekkür etti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »