Bakan Soylu, AK Partili Budak'ı öldürün örgütü açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti'den Hakkari adayı olan Ahmet Budak'ın PKK tarafından vurulduğunu açıkladı. Soylu, "Bugün PKK terörü kıymetli bir arkadaşımızı içimizden aldı. Bilmelisin ki bunun karşılığını ve bedelini ödeyeceksin" dedi.

14 Eylül 2016 Çarşamba 18:56
Bakan Soylu, AK Partili Budak'ı öldürün örgütü açıkladı
  Ziyaret ve temaslarda bulunmak üzere memleketi Trabzon'da bulunan  İçişleri Bakanı Soylu, Trabzon İmam Hatip Lisesi'ndeki bayramlaşma programına katıldı. Vatandaşlarla sohbet eden ve bayramlarını kutlayan Soylu, burada  yaptığı konuşmada, "Bizim inancımız ümitsizliğin şeytandan olduğunu söyler. Onun  için umut bizim geleceğimizin en önemli adımlarıdır. Bayram medeniyetimizin ve  değerlerimizin tesis edildiği en önemli zaman dilimlerinden bir tanesidir." dedi. İçişleri Bakanı olmasının ardından Güneydoğu ve Doğu Anadolu'da  yaptığı ziyaretlere değinen Soylu, şöyle devam etti:   "Birliğimizden, beraberliğimizden, değerlerimizden, merhamet ve şefkat  medeniyetinin tüm kodlarından etrafımızdaki coğrafya büyük beklentiler  içerisindedir. Biz zenginleşmeyi kendimiz için istiyor değiliz. Ondan da  sakınırız zaten. Bizim uçağımız, milli istihbarat uydumuz ve arabamız olsun  istiyoruz. Dün özel harekatçılarla beraberdik. Onlara şunu söyledim. Mesleğinizi  o kadar güzel icra edeceksiniz ki dünyadakiler bilecek ki bunu en iyi bu  memleketin evlatları yapıyor. Dün Van'da insansız hava aracını kullanan o  çocuklarımızla beraberdik. Her biri pırıl pırıl, yüzlerindeki nur ve akıl  okunmaktaydı. 'Bakanımız biz tam 10 gündür iki saatlik uykuylayız ama terörün de  hakkından geliyoruz, hiç merak etmeyin, gözünüz arkada kalmasın' dediler. Biz  Tendürek Dağı'na çıktık, yaklaşık 5 bin metreden bizi takip ediyorlar. Teknoloji,  donanım, akıl ve fiziki imkanları en iyi şekilde kullanıyorlar. Ülkemizin  hürriyetine, özgürlüğüne ve değerlerine ulaşması konusunda aynı kararlılıkta  olmalıyız. Bizi birbirimizden ayırmaya çalışacaklar, hiç bu tuzağa düşmemeliyiz.  Bizim en büyük zenginliğimiz bu coğrafyadaki zenginliklerimizdir."

DUYGULU ANLAR YAŞADI 

 Merhum amca oğlunun da Trabzon İmam Hatip Lisesi'nden mezun olduğunu  anlatan Soylu, bu sırada duygulu anlar yaşadı.  Soylu, "Burada okuyanlara elde ettikleri ilim ve bilimle ülkemizdeki  insanlarımızı aydınlatmaya çalışanlara kolaylıklar diliyoruz. Kıymetli amcamın  oğlu rahmetli Ali ağabeyim de bu okuldan mezundu. Allah mekanını cennet eylesin,  Allah rahmet eylesin." diye konuştu.  Buradaki ziyaretinin ardından Bakan Soylu, Amatör Spor Kulüpleri  Federasyonunun sosyal tesislerindeki bayramlaşma törenine katıldı. Soylu, burada Trabzonspor Kulübü Başkanı Muharrem Usta ve  Trabzonspor'un eski teknik direktörü Özkan Sümer ile sohbet etti, federasyon  üyeleriyle de bayramlaştı. AK Parti Trabzon İl Başkanlığınca Hamamizade İhsanbey Kültür  Merkezi'nde düzenlenen bayramlaşma programına iştirak eden Soylu, 15 Temmuz darbe  girişiminde milletin adeta bir devir açtığını vurgulayarak şunları söyledi:  "15 Temmuz'u yapanlar çok az bir fırsat bulabilselerdi, Allah şahittir  ki bu millet rahmetli Menderes'i 50 yıl gönlünde acıyla yaşadı ama bilmenizi  istiyorum, 100 yılı aşkın bir süre Allah muhafaza etsin ki Sayın Recep Tayyip  Erdoğan'ın acısını gönlünde hissederdi. 1960 darbesinde atalarımız, analarımız,  babalarımız 'Keşke çıksaydık da bu adamı bunlara yedirmeseydik' diye ortaya  koydukları ve sandıkta sakladıkları o nesillerinden sonra 15 Temmuz'da 'Biz darbe  yaptık' diyenlere karşı bu milletin asaletini ve kararlılığını 'Darbeyi siz  değil, darbeyi bu millet yapar' diye demokrasiye sahip çıkarak gösterdiniz. Öyle  bir devir açtınız ki açtığınız devir onlarca, yüzlerce yıl sonra bu milletin  dualarıyla yad edilecektir. Her biriniz benliğiniz, isminiz, o dualarda yer  alacak. O dualarla birlikte gelecek ve geçmişimiz buluşacaktır."

'BİZ BU MİLLETİN ASKERLERİYİZ'

Türkiye'nin belini bükmeye çalışanların başarılı olamayacağına işaret  eden Soylu, şöyle konuştu:      "Bu bir gün PKK, bir gün FETÖ, bir gün DAEŞ olacak. Bir gün ötekisini  oyuna sokacak ve bir gün yetmedi, her birini oyuna sokacak. Geçen gün bir yerde  anlattım. Temel askerde, komutanı diyor ki 'Önüne düşman geldi, ne yapacaksın?' O  da 'Müdahale edeceğim' diyor. Komutanı 'Sağından geldi ne yapacaksın?' diyor,  'Hemen müdahale edeceğim' diyor. 'Peki arkandan geldi ne yapacaksın' dediğinde  Temel ise 'Komutanım bu ordunun benden başka askeri yok mudur?' diyor. Biz bu  ordunun ve bu milletin askerleriyiz. Sağımıza, solumuza, arkamıza ve önümüze  bakmadan cesaretle 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimize hep birlikte ulaşacağız. Bu  konuda kararlı olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum."

 FETÖ'nün kökünü kazıyacaklarını ve 15 Temmuz'un bedelini  ödeteceklerini aktaran Soylu, bir daha bu topraklara musallat olmaya çalışanlara  15 Temmuz'da yapılanların gösterileceğini dile getirdi. Soylu, vatan topraklarının gelecekte de özgür olması için  çalışacaklarını vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:     "FETÖ'nün kökünü kazıyacağız, 15 Temmuz'un bedelini ödeteceğiz. Bir  daha bu topraklara bizden sonraki nesillere musallat olmaya çalışırlarsa dönüp 15  Temmuz'dan sonra yapılanları gösterecekler. Biz bu toprakların bugün değil,  gelecekte de özgürlüğü ve hürriyetinin nasıl olacağını teminat altına alabilecek  hasleti ortaya koymalıyız. Bu fırsat elimize geçmiştir. Demokraside, hukukla ve  ortaya koyacağımız kararlıkla beraber. Terörle mücadelemiz devam edecektir. Son 1  hafta içerisinde Mardin'den Diyarbakır'a, Van'dan Hakkari'ye kadar memleketimizin  birçok noktasında olduk. İnsanlarımızın gözündeki hüzün ve umudu sizin  anladığınız gibi anlarız. Kızgınlığı da kardeşliği de sitemi de anlarız. Benim  gördüğüm nokta şudur, öyle büyük bir hasretle kucaklıyorlar ki 'Bu terörü sona  erdirin, birliğimizi kucaklayalım' diyorlar. Polisimiz, Jandarmamız ve Sahil  Güvenliğimiz orada bulunan korucularımız her biri ayrı bir heyecan ve anlayış  içerisindeler."  Ziyaretleri sırasında tanıştığı üç çocuğu da Akyazı Stadı'nın  açılışına getireceklerini söyleyen Soylu, "Buradan da onlara yeni formalarımızdan  göndereceğiz. 2'si Galatasaraylı, 1'i Beşiktaşlı ama onları Trabzonspor  formasıyla buluşturacağız. Birisi öğretmen, birisi gemi adamı, birisi de özel  harekatçı olmak istiyor. Bizim devlet adamı olarak görevimiz onları idealleri ve  hayalleriyle buluşturabilmektir. O havayı onlara teneffüs ettirebilmektir. Bunu  yapacağız." diye konuştu.

    AHMET BUDAK'IN ÖLDÜRÜLMESİ 

 Soylu, 1 Kasım Milletvekili Genel Seçimi'nde AK Parti'den Hakkari'de  aday olan Ahmet Budak'ın silahlı saldırı sonucu öldürülmesiyle ilgili olarak şu  değerlendirmeyi yaptı:  "Bugün PKK terörü kıymetli bir arkadaşımızı içimizden aldı. Bilmelisin  ki bunun karşılığını ve bedelini ödeyeceksin. Bugün Hakkari'de 1. sıra  milletvekili adayımız olan bir evladımız, teşkilat başkanı olduğumda, 'Burada bu  mücadeleyi yapacaksın Ahmet Bey' dediğimde, 'Başımız üzerine. Ölümüm pahasına  olsa bu görevi gerçekleştireceğim' diyen Ahmet kardeşimize kalleş bir pusu  kuruldu."  Budak'ın bayramlaşmak için yanına giden iki hain tarafından şehit  edildiğine dikkati çeken Soylu, şöyle devam etti:    "Bu kalleşliğin hesabını soracağız. Bunu yakın zamanda görecekler.  Ailesine buradan başsağlığı diliyorum, Hakkari'ye başsağlığı diliyorum. Yiğit bir  vatan evladıydı, güzel bir vatan evladıydı. Memleketine ve milletine sahip çıkan,  AK davaya sahip çıkan bir vatan evladıydı. Şunu çok net söylüyorum, bunlar bizi  yıldıramaz. Vatanımızın birliği önemliyse nasıl 15 Temmuz'da çıplak elleriyle  beraber liderliğin ortaya koymuş olduğu iradeyle tankların üzerine çıkanlar  arkada bıraktıklarını düşünmemişlerse bu yolda canımız sonuna kadar fedadır.  Allah keşke bizi böyle bir şerefle bizi şereflendirse."

Bakan Soylu, fitnelere karşı herkesin uyanık ve dikkatli olması  gerektiğine dikkati çekerek "Onun için de rehberimiz açık ve nettir. Veda  hutbesinde Peygamber Efendimizin bize emanet ettiği yol haritası bizim  rehberimizdir. Birbirinizin renginin, ırkının farklılığı değil sizin aranızdaki  ayrılık, bana olan yakınlığınızdır. İşte o doğruluktur, dürüstlüktür, o inancını  yaşamaktır. O millet nedir onun kadrini ve kıymetini bilmektir yarına adım  atabilmektir." dedi.

  '11 EYLÜL'ÜN FAİLİNİ AFGAİNSTAN'DA BULUP NEDEN ÖLDÜRDÜNÜZ DİYE ADAMA SORARLAR'

 ABD Büyükelçiliği'nin, bazı belediyelere kayyum atanmasıyla ilgili  yaptığı açıklamaya da değinen Soylu, bunun haddini aşan ve kendini bilmez bir  tavır olduğunu belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:  "Bir büyükelçi, neymiş, 28 belediyeye hükümetin, devletin terörden  dolayı görevlendirme yapmasını doğru bulmuyormuş. 'Peki 11 Eylül'ün failini  Afganistan'da bulup niçin öldürdünüz' diye adama sorarlar. Derdiniz neydi? Ne  için öldürdünüz? Sabahtan akşama kadar DAEŞ terörü diyorsunuz. Madem teröre karşı  dünyada ortak bir ittifakı ortaya koyuyorsun bugün sen PKK terörüne nasıl cesaret  veriyorsun? 15 Temmuz akşamı söyledikleriniz halen hafızamızdadır. Biz yıllarca  dostluk yaptık, bundan hiçbir şekilde vazgeçmedik. Şimdi müttefikimiz olan bu  ülkeden çok net ve açık şekilde bu kişi hakkında gereken uyarıyı yapmasıdır.  Haddini aşan ve kendini bilmez ukala bir tavrı ortaya koyana bu millet gerekli  cevabı verecektir. Büyük ülkeler büyük düşünmelidir. Böyle küçük adamlar küçük  insanları kendine elçi tayin etmemelidir. Hele Türkiye gibi coğrafyası güçlü ve  kuvvetli olan bir ülkede. Bu adamla ilgili daha fazla eşelemeyelim, daha farklı  şeyler çıkabilir. Onun için gereğinin yerine getirilmesi, elbette ki bu sözlerin  geri alınması milletimizin ve bizim temel beklentimizdir."

 'TEDES MEDES YOK'

 Kentte trafik sorununun yaşandığı Kaşüstü'nde yeni bir kavşak  yapılacağını ifade eden Soylu, Karadeniz Teknik Üniversitesi bünyesinde sahil  güvenlikle ilgili bir öğretim merkezi yapmayı planladıklarını bildirdi.  Demiryolu ve havaalanı projeleriyle ilgili çalışmaların Ulaştırma  Haberleşme ve Denizcilik Bakanlığınca sürdürüldüğünü aktaran Soylu, Orman ve Su  İşleri Bakanlığınca Trabzon'a 24 tabiat ve doğa parkının kazandırılacağını  söyledi. Soylu, trafikte bayram dönüşünde insanların emniyet kurallarına  uymasını isteyerek şunları kaydetti:  "TEDES medes yok arkadaşlar. Yani elbette 8 ya da 10 kilometre  aralarla kontroller yapılabilir ama tuzak değil. Adam diyor ki 'Bin liraya fındık  sattım bin 200 lira ceza ödedim'. Bu benim değil, Sayın Cumhurbaşkanımızın  talimatıdır. Bu yasa çıktığında iyi niyetli çıktı ama bunu yanlış yorumlayıp bir  şekilde yanlış uygulayanlar oldu. Bizim görevimiz de bunu düzeltmek boynumuzun  borcudur."  Bayramlaşma programına Soylu'nun yanı sıra İçişleri Bakan Yardımcısı  Sebahattin Öztürk, AK Parti Trabzon Milletvekilleri Adnan Günnar, Muhammet Balta,  Salih Cora, Ayşe Sula Köseoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK  Parti İl Başkanı Haydar Revi ile çok sayıda partili katıldı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »