Bakan'dan kayıp kaçak açıklaması

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız kayıp kaçak bedelleriyle ilgili olarak ocak ayında bir düzenleme yapacaklarını söyledi.

14 Ocak 2015 Çarşamba 20:11
Bakan'dan kayıp kaçak açıklaması
İşte Enerji Bakanı Taner Yıldız'ın açıklamalarından satır başları:

Kaçağın makul görülmediğini biliyorsunuz. 3 bölgeyi hariç tutarsak 18 bölgedeki kayıp kaçak oranları AB’nin de altındadır yüzde 9.4. Doğru bir yolda gidiyoruz. Bu düzenlemeyi ocak ayı içinde yapacağız. Son şeklini alıyor. Genel kurula sunulacak. Bu bir maliyet konusudur. Şirketlerin lehine bir şey yapmamız söz konusu değil.

Son 10 günde İstanbul en çok doğal gaz kullanan il oldu. Rusya kaynaklı arz konusunda herhangi bir risk öngörmüyoruz. Türkiye'nin doğalgaz talebinin yüzde 12,5'i batı hattından geliyor.

Petroldeki düşüş nedeniyle yerli kaynaktan enerji üretiminden vazgeçmeyeceğiz. Doğalgazdan üretilen elektrik miktarının düşürülmesi gerekiyor.

Botaş'ın Hazine'ye olan borçlarını bu yıl ödemeyi planlıyoruz.

Soma'ya gidin anket yapın, vatandaş yerli kömür üretmek istiyor mu istemiyor mu? Esnafa sorun. Biz en kolay işi tercih etmiyoruz. En kolay iş çayınızı kahvenizi ısmarlarsınız TV'nin karşısına geçip kömürü dışarıdan ithal edersiniz. Bizim şahsi tercihimizden ziyade ülke menfaatleri önemli.

SON 10 GÜNDE DOĞALGAZ TÜKETİMİ

"2 milyar küp bir kısım ülkelerin yıllık harcadığı miktar. Bir çırpıda sayabileceğimiz bir takım ülkeler de bir yılda bunun iki katını kullanıyor" dedi. Bakan Yıldız, en fazla tüketim yapan illeri de açıkladı. Yıldız , "En fazla tüketimin olduğu iller sırasıyla İstanbul , Ankara, Bursa, Eskişehir ve Kocaeli'dir . Eskişehir yaz kullanımının yaklaşık 22 katını kullanmakta. Bu bir çırpıda yönetilebilecek bir yapı değildir.
O yüzden bunların doğru şekilde yönetilmesini için çaba gösteriyoruz"

ELEKTRİK KESİNTİLERİ

"Türkiye'de okullar tatil oluyorsa, seferler iptal ediliyorsa sıra dışı bir şey oluyordur. Otoyollar kapanıyorsa orada bir farklı bir şey vardır. Bunlar olacak ama elektrik ile ilgili hiçbir aksama olmayacak. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir şey yok. Kendimize bahar muamelesi yapmayalım. Kış ayındayız kar yağdığında iletim hatları bundan etkileniyor. Mayıs ayında böyle bir şey olmuyor.Aralık'ın 20'sinden bu yana dağıtım şirketlerinde izinler kaldırılmıştır arkadaşlar. Önemli olan bunlara çok önemli müdahil olmaktır. Dağıtım şirketlerine gerekli talimatı verdik"

20 GÜNDE BİR ELEKTRİK FATURASI

"İstanbul'da elektrik faturaları 20 günde bir geliyor şeklinde şikayet var" sorusuna da cevap veren Bakan Yıldız, "Herhangi bir düzenleme yok. Yıl sonu veya ay sonu itibariyle bir farklılık olabilir. Ama vatandaşımız ne kadar gün kullanıyorsa  o kadar ödeme yapacaktır."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »