25 Nisan 2018, Çarşamba

Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar

Bakanlar Kurulu sonrası Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, toplantının ardından açıklamalarda bulundu.

7 Aralık 2015 Pazartesi 20:27
Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar
Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplandı.
 
Çankaya Köşkü'ndeki toplantı sonrası Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, açıklamalarda bulundu.
 
Kurtulmuş, kalıcı bütçe için muhalefetle uzlaşma sağlanamaması nedeniyle ocak ayına kadar geçerli olacak geçici bütçe hazırlandığını söyledi.
TSK'nın Musul'daki varlığına ilişkin Irak hükümetiyle yaşanan gerilime de değinen Kurtulmuş, şunları söyledi:
 
"Burada 4 ana konunun altını çizmek zorundayız. Türkiye DAİŞ'le mücadele konusunda koalisyonun bir parçasıdır. Sadece Suriye değil, Irak'ta da DAİŞ'le mücadelede etkin bir unsurdur. Türkiye, Musul'un DAİŞ'ten kurtulması için mücadele eden güçlere eğitim vermektedir. 
 
Türkiye oraya yeni gitmiyor. Kuzey Irak'taki varlığımız 2014'ten beri sürüyür. Mart 2015'ten bu yana Başika'da eğitimler veriliyor. TSK'nın oradaki varlığı basındaki abartılı yayınlar nedeniyle abartılı bir şekilde kamuoyuna yansıdır. 
Türkiye, Irak'ın toprak bütünlüğüne saygı duyan bir ülkedir. Türkiye'nin Kuzey Irak'taki varlığı, merkezi Irak hükümetine karşı değil, tam tersine merkezi Irak hükümetinin de gücünü artıracak şekilde DAİŞ'le mücadelede etkin bir dayanışmanın sağlanması içindir.
 
Irak'ın terörle mücadelesine destek veriyoruz. Basında yer alan abartılı haberler sonucu Irak makamlarında hassasiyete neden oldu. Savunma bakanlarımız görüştü ve gerekli bilgiler verildi. Türkiye'nin oradaki varlığı yayılmacılık değildir.
Türkiye orada kendi amaçlarıyla ilgili bulunmuyor. Bu eğitim desteğini veren tek ülke Türkiye değil. Hollada'dan Fransa ve Almanya'ya kadar. Bu Türkiye'den talep edilen bir hizmettir. Kamuoyunda oluşan algı dolayısıyla Irak hükümetinde böyle bir hassasiyet oluştu."
 
"KRİZİ TIRMANDIRAN TARAF OLMAYACAĞIZ"
 
Uçak krizi sonrası Rusya'nın alacağını açıkladığı ekonomik tedbirlere değinen Kurtulmuş, "Biz krizi tırmandıran taraf olmayacağız. Biz krizin sonlandırılması için gayret sarf ediyoruz. Rus tarafının ekonomide atacağı adımlar varsa Türk tarafının da var. Atılabilecek bütün adımları konuşuruz ama bu adımların atılmasından yana değiliz" diye konuştu.
 
"ÇOCUKÇA BİR ŞOV"
 

Kurtulmuş, Boğaz'dan geçiş yapan Rus gemisinde bir askerin elinde füze ile görüntülenmesini ise "Çocukça bir şov" olarak nitelendirdi. Hükümet sözcüsü, şunları söyledi:
 
"İlgili bütün girişimlerde bulundu. Oradan geçilen ülkenin güvenliğini tehlikeye atmayacak şekilde geçiş yapılması gerekir. Biz bu görüntüleri şova yönelik görüntüler olarak algıladık. Oradan geçiş yapan Rus gemilerine yönelik bir tehdit söz konusu değil. Çocukça bir şov olduğunu belirteyim. Ümit ederim ki Türkiye bir daha aynı görüntüyle karşılaşmaz."
 
Kurtulmuş, aynı görüntüyle yine karşılaşılması durumunda ne yapılacağına yönelik soruyu da "Bugün yapılan güvenlik toplantısında da gündeme geldi. Rus tarafına gerekli bütün uyarılar yapıldı. Böyle bir şeyle karşı karşıya kalırsak da bunların tedbirleri var" şeklinde yanıtladı. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »