Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar

Ankara'da bugün tarihi bir gün yaşandı. 15 yıl aradan sonra ilk kez bir Cumhurbaşkanı Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti. 9 saat süren toplantı sonrasında Bakanlar Kurulu sözcüsü Bülent Arınç açıklamalarda bulundu.

20 Ocak 2015 Salı 5:12
Bakanlar Kurulu sonrası önemli açıklamalar
 İlk defa halkın oylarıyla seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındakiBakanlar Kurulu toplantısı sona erdi.
Daha önce 17 kez Cumhurbaşkanı başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, 15 yıl aradan sonra yeniden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplandı. 8.5 saatlik toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, çok partili hayata geçişin ardından Bakanlar Kurulu'na başkanlık eden 6. cumhurbaşkanı oldu.

Kabine üyeleri Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na 3 Nolu kapıdan girdi. Saat 11.00'da başlaması planlanan toplantı 1.5 saat gecikmeli başladı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 13.30'da Bakanlar Kurulu'na Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda öğle yemeği verdi. Bu yemekle Cumhurbaşkanı Erdoğan, Başbakan Davutoğlu ve bakanlar ile ilk kez toplu bir yemekte bir araya geldi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç'ın açıklama yaptı.

İşte Arınç'ın konuşmasından satırbaşları:

"Cumhurbaşkanımızın başkanlık ettiği ilk Bakanlar Kurulu toplantısını yaptık. Anayasa'da Cumhurbaşkanımızın Bakanlar Kurulu'nu toplama yetkisi vardır. Sadece Abdullah Gül ve Necdet Sezer kendilerine verilen yetkiyi cumhurbaşkanlıkları süresince kullanmadı.

Toplantı öncesi Cumhurbaşkanı ile Başbakan bir görüşme gerçekleştirdi. Sayın Cumhurbaşkanımız açılış konuşmasında hükümetin ve kendilerinin sadece millete hizmet amacıyla çalıştığını başka gayeleri olmadığını söyledi. Hükümetle uyumu bozmaya çalışan veya cumhurbaşkanı ve hükümet arasında bir çekilşme varmış gibi gösterenlerin yanlış iş yaptığını söyledi.

-Toplantıda, güvenlik ve asaiş konuları değerlendirildi.

-Dış politika açısından 2014 yılı değerlendirildi.

CİZRE'DEKİ OLAYLAR

- İçişleri Bakanı güvenlik ve asayiş konusunda uzun bir sunum yaptı. Cizre'de yaşanan acı olaylar gündemimizin içindeydi, bunun siyasi bir boyutu olduğu düşünülüyor.

Adli ve idari soruşturma süreçleri devam ediyor. Bu tür olaylara zemin yaratmak için bazı çalışmalar yapıldığını biliyoruz. Hendekler kazılması ve belediyenin destek vermemesi nedeniyle bölgeye araçlar gönderildi.

-Başkasının burada yaşama hakkı yok diyen eşkiyanını sesini kesmek hükümetimizin görevidir.

BİR SONRAKİ TOPLANTI NE ZAMAN?

Arınç, bir gazetecinin "Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında bir dahaki toplantı ne zaman olacak?" sorusuna, "Bu tür toplantıların periyodik olarak yapılması gündeme gelmemiştir. Bir dahaki toplantı 26'sında Başbakanlık'ta olacaktır" yanıtını verdi.
 

4 BAKAN OYLAMASI

Bu konu toplantı konusu gündemize gelmedi. Bu konuya bir kelime bile konuşulmadı. Bu konuda oy belirtmeyi doğru bulmuyorum. MHP ve CHP hata içindedir

HÜKÜMET VE BEŞTEPE ARASINDAKİ KOORDİNASYON

Gündemimizde bu konu da konuşulmadı.

BAŞKANLIK SİSTEMİ
Cumhurbaşkanımız halk tarafından seçilen ilk cumhurbaşkanıdır. Başbakanımızı hedefe koyuyorlar. Halk seçmiştir yetkileri anayasa çerçevesinde içindedir. Meclis'i kilitleyenler bundan şikayet edemez. 82 anayasası olduğu sürece bu konuşulmaz. Herkes kendi yetkisi içerisinde hareket ediliyor.

Bu toplantıyı daha önce Turgut Özal 7 defa yapmış. Sayın Cumhurbaşkanı yetkilerini kullanıyor.

FAİZ İNDİRİMİ

Bakanlar Kurulu'nda faizlerin indirilmesinin beklendiği konuşuldu. Böyle düşüşün olması gerektiğini bakanlarımızı ifade ettiler. Ekonomide rahatlık tedbirleri alınabilir.

FETHULLAH GÜLEN'İN İADESİ

Adalet Bakanlığı'nın bu konu ile ilgili yaptığı çalışma henüz tamamlanmadı. Bakanlar Kurulu'nda özel olarak konuşulmadı.

MİT TIRLARI KONUSU

Bu konuyu (İddiaların Batı basınında yeniden işlenmesi) kendi içimizde konuştuk. Fevkalade çirkin ve asılsız iddialardır. Bu radikal terör örgütlerine yardım yalanı bugüne ait değil uzun zamandır bu yalan sürdürülmüştür fakat buna dair bir belge yoktur. Hiçbir geçerliliği yoktur. O tutanağı hazırlayanlar şu anda bir adli yargı ile karşı karşıyadır. İddianın hiçbir geçerliliği yoktur. Dünya kamuoyunu aldatmaya çalışıyorlar"

Cumhurbaşkanı başkanlığındaki 18'inci Bakanlar Kurulu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan önce eski cumhurbaşkanları Cemal Gürsel, Fahri Korutürk, Kenan Evren, Turgut Özal ve Süleyman Demirel de Bakanlar Kurulu'na başkanlık etti. Erdoğan, çok partili hayata geçişin ardından Bakanlar Kurulu'na başkanlık edecek altıncı cumhurbaşkanı olacak.

Sekizinci Cumhurbaşkanı Turgut Özal'ın yedi defa başkanlık ettiği Bakanlar Kurulu'nu, Yedinci Cumhurbaşkanı Kenan Evren dört, Dördüncü Cumhurbaşkanı Cemal Gürsel, Altıncı Cumhurbaşkanı Fahri Korutürk ve Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ikişer kez kendi başkanlığında topladı.

Son toplantı, 12 Mayıs 2000'de, Dokuzuncu Cumhurbaşkanı Demirel'in görev süresinin bitimine dört gün kala, Başbakan Bülent Ecevit'i veda ziyaretinin akabinde Başbakanlık Merkez Bina'da yapıldı.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »