23 Haziran 2018, Cumartesi

​Bakanlıktan kanser hastalarına şok liste

Sağlık Bakanlığı kanser hastalarının kaç ay yaşayacağını belirten bir tablo yayınladı. Kanser Daire Başkanlığı'nın internet sitesinde yayınlanan tabloda, "Bazı kanser türlerinin ortalama sağkalım sürelerinin dağılımı" adı altında 13 kanser türünün ay olarak sağkalım süresi yayınlandı.

20 Ocak 2015 Salı 17: 0
​Bakanlıktan kanser hastalarına şok liste
Taraf Gazetesi'nden Sümeyra Tansel'in haberine göre sağlık bakanlığı kanser hastalarının ve yakınlarının morallerini alt üst edecek bir uygulamaya imza attı. Bakanlık, kanserli hastalara ömür biçerek bunu web sitesinden yayımladı. Sitede yer alan kanser hastalarının sağ kalım süresi başlıklı tabloda akciğer pankreas ve mide gibi 13 kanser türünden birine yakalanmış hastaların yaşayacağı ömür aylarla ifade edildi. Skandal tabloya onkologlar ve hasta hakları dernekleri tepki gösterdi. Taraf’a açıklama yapan Hasta Hakları Aktivistleri Derneği tablo için “Hastanın moralini bozduğu ve tedavi sürecini kötü yönde etkilediğinden ötürü hak ihlali”dir dedi. Onkolog Doç Dr. Murat Baş ise “Biz bu tür tıbbi verileri hastalara vermeyiz. Bu tür veriler stres kat sayısını artırarak hastanın sağlığını, tedaviye devam edebilme gücünü ve kararlılığını olumsuz etkiler” diye konuştu.

ÖMÜRLERİ AYLARLA İFADE EDİLDİ

Türkiye Halk Sağlığı Kurumu’na bağlı Kanser Daire Başkanlığı’nın sitesinde Kanser Daire Başkanı Doç. Dr. Murat Gültekin imzalı “Türkiye’de Kanser Kontrolü 2014” başlıklı bir dosya yayımlandı. Söz konusu dosyada kanser hastalarının en önemli direnç kaynağı olan morallerini alt üst edecek verilerin yer aldığı bir tablo paylaşıldı. “Bazı Kanser Türlerinin Ortalama Sağkalım Sürelerinin Dağılımı” başlıklı tabloda 13 kanser türüne göre hastalara ay olarak ömür biçildi. Buna göre akciğer, pankreas ve beyin gibi kanser türlerinden birine yakalanmış hastaların yaşayabileceği ömür tabloda aylarla ifade edildi. Bakanlığın paylaştığı skandal tabloya tepki yağdı.“TEDAVİYİ OLUMSUZ ETKİLER”

Hasta Hakları Aktivistleri Derneği söz konusu verilerin bütün hastaların ulaşabileceği şekilde internetten yayımlanmasının yanlış olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığına bağlı kanser.gov.tr sitesindeki “sağkalım dağılımı” tablosunda belirtilen süreler net ve kesin veri olarak yer alıyor. Bu verilerin bu şekilde yayımlanması hasta hakları açısından hastanın motivasyonunu bozduğu ve tedavi sürecini kötü yönde etkilediği için hak ihlali teşkil eder. Hasta yakınları içinse aynı zamanda hayatı çekilmez hale getirir. Bahsi geçen yazıda adeta kesinlik arzeden söylem ve sunum kullanılıyor bunu doğru bulmuyoruz.” Türk Tabipler Birliği Genel Sekreteri Beyazıt İlhan da hastaya yaşam süresiyle ilgili net bir bilgi verilemeyeceğini belirterek “ Bunlar ortalama rakamlar. Bunları sitede yayımlarsanız hastanın tedaviye yönelik motivasyonunu bozarsınız”dedi. Onkolog Doç. Dr. Murat Baş ise söz konusu tablonun hastanın morali açısından endişe verici olduğunu belirterek şöyle konuştu: “Gerek hekim, gerekse SağlıkBakanlığı olsun hastaya yaşam süresiyle ilgili bilgi vermemesi gerekir. Yazgı üretmek gibi bir şey olur, tehlikelidir. Çünkü bu tür veriler ortalama istatistiki verilerdir. Yani orada belirtilen üç yıllık beş yıllık yaşam süresi ortalamadır. Bu kimisi için 2 yıldır kimisi için 10 yıldır. 10 yıl yaşayan birine ‘ 2 yıl yaşayacaksın’ diyemezsiniz. Kanser tedavisinde moral bozucu faktörlerin hastanın yaşamına etkisi çok önemlidir. Stres çok önemlidir.Hastanın ümidini kaybetmesi diğer zorlu tedavileri bırakmasına neden olur. O yüzden burada önemli olan yaşam süresinin ne kadar uzun olduğu değildir. Önemli olan hastaya kaliteli sağlıklı yaşabilmesinin yollarını göstermektir.”

Sağkalım süreleri belirtilen kanser türleri ise,

- Akciğer
- Meme
- Mide 
- Uterus Serviks
- Uterus Korpusu
- Kolorektal
- Pankreas
- Larinks
- Over
- Mesane
- Beyin, santral sinir sistemi
- Tiroid 
- NHL 

Sağlık Bakanlığı'ndan kanser tablosuna açıklama

Kanser hastalığıyla ilgili yapılan sağkalım süresi araştırmasının Sağlık Bakanlığı'na bağlı Kanser Daire Başkanlığı'nın sitesinde yayınlanması bugün "Kanser hastalarına ömür biçtiler" başlığıyla haber olmuştu. Bakanlık bunun üzerine bir açıklama yaparak habere yanıt verdi. Bakanlıktan yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi;

Bugün medyada yayınlanan “Kanser hastalarına ömür biçtiler” başlıklı haber ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına gerek duyulmuştur. Ülkemiz ulusal çapta kanser ve ölüm bilgilerini verebilen dünyadaki 20 ülkeden birisidir. Kanser istatistikleri bilimsel anlamda bir gelişmişlik göstergesidir. Ülkemizin ABD, İngiltere, Fransa, Kanada, Japonya ve Kore gibi ülkelerde de yayınlanan yıllık kanser raporlarındakine benzer şekilde sağ kalım istatistiklerini verebilmesi, sağlık istatistikleri alanında ulaştığımız başarıyı göstermesi bakımından önemlidir.

Bu bilgileri yayınlama amacımız yanlış bilgilendirmenin engellenmesi ve halkın en doğru ve güvenilir bilgiye resmi internet sitemiz aracılığıyla kolaylıkla ulaşabilmesidir. Ancak bu istatistiklerin genel ortalamayı yansıttığı gerçeği unutulmamalıdır. Hasta özelinde sağkalım süreleri değişebilir. Bu süreler hastanın yaşı, evresi, ek hastalık yükleri, tümörün biyolojisine göre değişkenlik gösterebileceğinden kişisel değerlendirmeyi ancak hekimleri yapabilir.

Sağlık Bakanlığı olarak ülkemizde sağkalım ortalamasının takip edilmesi tedavi kalite ve etkinliğinin takibi açısından çok önemlidir. Ve diğer gelişmiş ülkeler ile karşılaştırıldığında yoğun akciğer kanseri yükümüze rağmen ülkemizdeki kanser türlerinde sağkalım sürelerinin benzer olduğu görülmektedir. 

Ayrıca, sağkalım istatistiklerinin düzenli olarak takip edilmesi Bakanlığımız tarafından uygulanmakta olan birçok koruyucu sağlık uygulamasının etkinliği konusunda da fikir vermektedir. Başta kansere yönelik tarama programları olmak üzere programların başarısı gerek sağkalım gerekse de kanser insidanslarındaki (yeni vaka) düşme ile takip edilmektedir. Bu ise vatandaşlarımızda sorumluluk bilincini arttırmakta, sağlıklı yaşama davranışlarında gelişmeye neden olmaktadır. Kanser hastalığında sağkalımı analiz ederek yıllar içerisinde ülkemizin hangi noktalara ulaşacağını izleyerek bunu halkımızla paylaşmak kanserle mücadelede en önemli görevlerimizden birisidir. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »