Bakanlıktan özel tiyatrolara rekor destek

Bakanlığın internet sitesinde yer alan açıklamada, 2013-2014 sanat sezonunda, özel tiyatrolara sağlanan yardımlar için bu zamana kadarki en yüksek başvurunun yapıldığı belirtildi.

16 Kasım 2013 Cumartesi 0: 8
Bakanlıktan özel tiyatrolara rekor destek

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, bugüne kadar bir sanat sezonu için dağıtılan en yüksek miktar olan 4 milyon 312 bin lira ödeneğin, bir sanat sezonunda desteklenen en fazla özel tiyatro sayısı olan 221 özel tiyatronun projesine verilmesi kararlaştırıldı.

2013-2014 sanat sezonunda, özel tiyatrolara sağlanan yardımlar için bu zamana kadarki en yüksek başvurunun yapıldığı belirtilirken, başvuran özel tiyatro sayısının 390 olduğu bildirildi. Açıklamada ayrıca 390 tiyatronun 106'sının profesyonel, 47'sinin çocuk oyunu, 176'sının amatör ve 61'inin de geleneksel tiyatrolar kategorisinde bulunduğu vurgulandı.

Başvuruların, Bakanlık Müsteşarı Özgür Özaslan'ın başkanlığında, Müsteşar Yardımcısı Kemal Fahir Genç, Güzel Sanatlar Genel Müdür Vekili Dr. Murat Salim Tokaç, Devlet Tiyatroları Genel Müdür Vekili Mustafa Kurt, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dramatik Yazarlık-Dramaturji Anasanat Dalı Başkanı Prof. Dr. Semih Çelenk, oyun yazarları Refik Erduran ve Turgay Nar'dan oluşan Değerlendirme Komisyonu tarafından incelendiği ifade edildi.

Türk yazarların eseri arttı      

Değerlendirme Komisyonunca, Türk tiyatrosunu bütün yönleriyle desteklemek amacıyla, son yıllarda olduğu gibi Türk oyun yazarlarının eserlerine öncelik verildiği, profesyonel tiyatrolar kategorisinde yardım yapılması uygun görülen projelerden Türk oyun yazarlarına ait olanlarına bütçe imkanları çerçevesinde ek bir maddi katkı yapılması sağlandığı aktarıldı.

Bu uygulamanın, son yıllarda Bakanlığa başvuran özel tiyatroların daha çok Türk oyun yazarlarına ait eserleri tercih etmesini sağladığına işaret edilen açıklamada, bunun sonucunda da Türk tiyatrosunun gelişmesine önemli bir katkı sağlandığının altı çizildi.

Açıklamada şu ifadeler yer aldı:

"2002 yılında profesyonel kategoride başvuru yapan özel tiyatroların yaklaşık yüzde 55'i Türk oyun yazarlarına ait eserleri tercih etmişken; 2013 yılında bu oran yaklaşık yüzde 80 seviyesine yükselmiştir. Değerlendirme Komisyonu, her yıl olduğu gibi çocuk oyunu sergileyen tiyatroların, amatör tiyatroların, engelliler tarafından kurulan tiyatroların ve geleneksel tiyatroların projelerine öncelik vermesinin yanında bu yıl farklı bir uygulama ile tiyatro sanatında yer edinmeye çalışan yeni girişimlerin projelerine de öncelikle destek olmaya özen göstermiştir."

4 milyon 312 bin lira ödenek dağıtılması kararlaştırıldı

Değerlendirme Komisyonunun, bir sanat sezonunda desteklenen en fazla özel tiyatro sayısı olan 221 özel tiyatronun projesine bugüne kadar bir sanat sezonu için dağıtılan en yüksek miktar olan da,  verdiği kaydedildi.

Karar doğrultusunda, 67 profesyonel, 33 çocuk oyunu, 81 amatör ve 40 geleneksel olmak üzere tüm kategorilerde en fazla sayıda özel tiyatronun projesine destek sağlanacağına dikkat çekilen açıklama şöyle:

"Bakanlıkça 2013-2014 sanat sezonunda bugüne kadarki en fazla sayıda özel tiyatronun projesine, en yüksek miktarda yardımın yapılması hem Türk tiyatrosunun gelişmesi ve yaygınlaşması bakımından önemli mesafelerin kaydedileceği bir sanat sezonu yaşanacağının en büyük işareti hem de Bakanlığın tüm sanat dallarına olduğu gibi tiyatro sanatına da verdiği önem ve değerin bir ifadesi olarak anlam kazanmaktadır."

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »