Balyoz'da tahliye talepleri başladı

Balyoz Davası'nda tahliye talepleri başladı.

19 Haziran 2014 Perşembe 16:37
Balyoz'da tahliye talepleri başladı
Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından Balyoz'da şu ana kadar 81 hükümlünün avukatı, mahkemeye "tahliye" talebinde bulundu.

Anayasa Mahkemesi'nin 'hak ihlali' tespitinin ardından Balyoz davasında hükümlülerin askerin avukatları, İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe sunarak 'tahliye' ve 'yeniden yargılama' talebinde bulundu.

Balyoz davasından ilk olarak hükümlü 10 asker mahkemeye başvurdu. Hükümlü askerlerin avukatı Mahir Işıkay aracılığıyla Balyoz davası dosyasının bulunduğu İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne başvurdu. Avukat Işıkay, dilekçesinde Anayasa Mahkemesi'ne müvekillerinin bireysel başvuruda bulunduğunu hatırlatarak, Anayasa Mahkemesi'nin 'savunma hakkının kısıtlandığı, tanıkların dinlenmediği' gibi gerekçelerle hak ihlali tespitini yaptığını ifade etti.

Avukat Işıkay, Anayasa Mahkemesi'nin bu kararı doğrultusunda müvekkillerinin yeniden yargılanması ve haklarındaki infazın durdurularak tahliye edilmesi gerektiği kaydetti. 

Dilekçede, Balyoz davası kapsamında tutuklu bulunan Hüseyin Özçoban, Hüseyin Topuz, Ali Demir, Kahraman Dikmen, Erdinç Atik, Aziz Yılmaz, Nail İlbey, Murat Özçelik, Hakan Sargın ve Yusuf Kelleli'nin tahliye edilmesini ve yeniden yargılanmaları talep edildi. 

Ardından aralarında emekli Tümgeneral Rıfkı Durusoy'un da bulunduğu hükümlü 11 askerin avukatı Hakan Tunçkol da aynı gerekçelerle tahliye ve yeniden yargılama talebinde bulundu. Son olarak ise Kurmay Albay Cüneyt Küsmez'in avukatı Tamer Öner de adliyeye gelerek mahkemeye dilekçe sunarak tahliye ve yeniden yargılama talebinde bulundu. 

Bu arada, Anayasa Mahkemesi'nin kararının İstanbul Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne henüz ulaşmadığı öğrenildi.

81 TAHLİYE TALEBİ

Anayasa Mahkemesi'nin kararının ardından Balyoz'da şu ana kadar 81 hükümlünün avukatı, mahkemeye "tahliye" talebinde bulundu.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »