Ban Ki-mun, 'Buna sessiz kalamam'

BM Genel Sekreteri Ban, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin, "Her geçen saat ölü sayısı artarken BM Genel Sekreteri olarak buna sessiz kalamam" dedi.

23 Temmuz 2014 Çarşamba 19:57
Ban Ki-mun, 'Buna sessiz kalamam'
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, şiddetin durması çağrısında bulunarak, "Her geçen saat ölü sayısı artarken BM Genel Sekreteri olarak sessiz kalamam" dedi.

Daha önceki girişimlerinde barışı sağlamakta başarılı olamadıklarına değinen Ban, daha çok çalışmaları gerektiğini, kaybedecek zamanlarının olmadığının altını çizdi.

Şimdiye kadar 600'dan fazla Filistinli'nin öldüğünü ve 3 binden fazla yaralı olduğuna dikkati çeken Ban, "Engeller ne olursa olsun Filistinliler ve İsrailliler ortak bir geleceğe sahiptir" diye konuştu. 

Ban, Hamas'ın İsrail'e düzenlediği roket saldırılarını kınadı.
 

İsrail Cumhurbaşkanı Peres


İsrail Cumhurbaşkanı Peres ise her ülkenin kendine yönelik saldırılardan ve masum sivillerin öldürülmesine yönelik girişimlerden korunmak zorunda olduğunu, hiçbir ülkenin kendi topraklarına roket atılmasını kabul edemeyeceğini savundu.

"Hamas, Gazze'nin eğitimi, sağlık kurumlarını ve geleceğini inşa etmek yerine, milyonlarca doları kanalllar ve roketler inşa etmeye harcamaktadır" iddiasında bulunan Peres, Katar'ın Filistin politikasını da eleştirerek, şu ifadeleri kullandı:

"Katar'ın petrol gelirlerini insanların ölmesine neden olan tünellerin inşa edilmesine, roketlere gönderme hakkı yoktur. Bu onları ilgilendirmez. Eğer, Gazze'yi ölümün merkezi haline getirmek istemiyorlarsa, durdursunlar bunu."

Peres, Gazze'deki ölümlerden Hamas'ın sorumlu olduğunu ileri sürerek, İsrail ordusunun kendi vatandaşlarını korumak için elinden geleni yaptığını savundu.

Terörizmin hiçbir zaman barış getirmeyeceği görüşünü aktaran Peres, "Hamas kendini izole etti, dünya da onları izole etmelidir" ifadesini kullandı.

İsrail'e düzenlenen uçak seferlerinin askıya alınmasından üzüntü duyduğunu kaydeden Peres, "uçak seferlerini durdurmak yerine uçuşları tehlikeye atan roketlerin durdurulmasının daha önemli olduğunu" dile getirdi.

AA
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »