Bangui'deki piskoposluğa saldırıda 17 kişi öldü

BM, Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti Bangui'deki ''Notre-Dame de Fatima'' piskoposluğundaki sığınmacılara önceki gün düzenlenen saldırıda 17 kişinin öldüğünü, 27 sivilin kaçırıldığını bildirdi.

30 Mayıs 2014 Cuma 7: 0
Bangui'deki piskoposluğa saldırıda 17 kişi öldü
Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK),  Sözcüsü Fatoumata Lejeune Kaba, BM Cenevre Ofisi'ndeki basın toplantısında, psikoposluğa düzenlenen saldırı sırasında içeride 9 bin yerinden edilmiş kişinin bulunduğunu belirtti.

Saldırıdan kaçanların Bangui ve Bimbo'da çeşitli yerlere sığındığını ve bazılarının yaralandığını anlatan Kaba, psikoposluğun şu anda boş olduğunu kaydetti.

Saldırıda 17 kişinin öldüğü, 27 sivilin kaçırıldığı bilgisini aktaran Kaba, kaçırılanların nereye götürüldüğünü ise bilmediklerini söyledi.
BMMYK olarak sivillere karşı girişilen bu saldırıyı kınadıklarını vurgulayan Kaba, çatışmanın bütün taraflarını sivilleri korumaya ve uluslararası hukuktan kaynaklanan yükümlülüklerini yerine getirmeye davet etti.

Bangui'deki güvenlik durumunun geçen hafta sonundan itibaren ciddi biçimde kötüleştiğine işaret eden Kaba, ülkede yerinden edilmiş kişilerin, şu ana kadar kiliseleri, manastırları ve camileri korunma yerleri olarak gördüklerini belirtti.

Kaba, ülkedeki 43 sığınma alanından 32'sinin bu tip dini mekanlar olduğuna dikkati çekti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »