Barınma merkezlerinde 200 bin Suriyeli var

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'de 10 ilde oluşturulan 21 geçici barınma merkezinde koruma altına alınan Suriyeli sayısı 200 bin 48 olduğunu bildirdi.

12 Kasım 2013 Salı 7: 0
Barınma merkezlerinde 200 bin Suriyeli var
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu'nun yazılı soru önergesini yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye'ye sığınan, geçici barınma merkezlerinde ve bunların dışındaki yerlerde kalan Suriyeliler için yapılan yardımlar konusunda, düzenli olarak, başta BM ve ajansları olmak üzere, uluslararası kuruluşlarla çalışmaların sürdürüldüğünü belirtti.

Davutoğlu, Türkiye'ye sığınma talebiyle gelen ve 10 ilde oluşturulan 21 geçici barınma merkezinde koruma altına alınan Suriyeli sayısının, 4 Kasım 2013 tarihi itibari ile 200 bin 48 olduğunu bildirdi. 

Ahmet Davutoğlu, geçici barınma merkezlerinde kalan Suriyeli kadınların tecavüze uğradığına dair tek bir şikayet alınmadığını, bu gibi iddiaların hiçbir şekilde doğruyu yansıtmadığını ifade etti.

''Geçici barınma merkezlerinde bulunan Suriyeliler, şikayet ve ihbarlarını, barınma merkezi yönetimine birebir bildirmekte ya da seçilen mahalle muhtarları aracılığıyla yönetime iletmektedir.

''Kamplarda Birçok Sosyal İmkan Sağlanmaktadır''


Barınma merkezlerindeki durum, gerek altyapı hizmetleri gerekse sağlanan imkanlar açısından hayli ileri düzeydedir. Halkımız tarihin değişik dönemlerinde ve daha yakın dönemlerde Bulgaristan, Irak, Afganistan, Bosna, Kosova gibi ülkelerden de dahil olmak üzere, iç çatışmalar nedeniyle ülkemize sığınmak durumunda kalan tüm halklara insaniyet namına hep yardımcı olmuş ve insani nedenlerle kucak açmıştır.

Kamplarda ayrıca, Suriyeliler için eğitim, sağlık, spor, yemek, giyim, ibadet yeri ve sosyal imkanlar sağlanmaktadır.''

Davutoğlu, Bakanlığının koordinasyonunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu, UNICEF ve Dünya Sağlık Örgütü ile işbirliği içerisinde, kadın ve çocuklara yönelik, hijyen, hastalıklara karşı korunma ve sosyal etkinlikler gibi faaliyetler düzenlendiğini bildirdi.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »