Barzani bir günlük savaşta rezil oldu! Kerkük geri alındı

Irak ordu birlikleri Kerkük merkezinde tamamen kontrol sağladı, Mesut Barzani ve peşmergeleri darmadağın oldu. Peş peşe gelen son dakika haberlerine göre, Kerkük'teki valilik binası silah sıkmadan el değiştirdi ve Irak askerleri binadaki Kürt bayrağını indirdi. Askerler, görevden alınmasına rağmen koltuğunu bırakmayan valinin makam odasında poz verdi. Irak Başbakanı İbadi, kente yeni vali atadı.

16 Ekim 2017 Pazartesi 20:13
Barzani bir günlük savaşta rezil oldu! Kerkük geri alındı
Irak'ta beklenen oldu, Kerkük bir günlük savaşla peşmergeden geri alındı. Türkmenler, Araplar ve Kürtlerin birlikte yaşadığı kenti tartışmalı referanduma dahil eden Mesut Barzani savaşın ilk gününde perişan edildi, peşmergeleri cepheyi bırakıp kaçtı. Irak askerleri, PKK'lı teröristlerin de sokaklara inmesine rağmen 24 saat dolmadan Kerkük valilik binasına Irak bayrağı dikti. Yaptığı ilk açıklamada çok kaygılı olduğunu belirten ABD, öğleden sonra ise çatışmaların bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını savundu.

17.25 : Valilik binasına giren Irak güçleri, Bağdat yönetiminin görevden almasına rağmen koltuğunu bırakmayan vali Necmettin Kerim'in makam odasında poz verdi. Kerim, bu sabah yaptığı açıklamada halkı silahlarını alıp sokağa çıkmaya çağırmıştı ancak şu an nerede olduğu bilinmiyor.

17.00 : Kerkük'te kontrol tamamen Irak Ordusuna geçti, savaş yalnızca bir gün sürdü. Mesut Barzani ve peşmergeleri terör örgütü PKK'nın yardımına rağmen kentten kaçtı.

16.50 : Kerkük valilik binasındaki IKBY bayrakları indirildi, yerine Irak bayrakları asıldı. Kent sakinleri, Nisan'dan bu yana asılı duran Kürt bayraklarının binaya giren Irak özel kuvvetler askerleri tarafından yerinden söküldüğünü bildiriyor.

16.15 : Irak ordu birlikleri, çatışmaya girmeden Kerkük Valiliği binasını geri aldı. Amerikan yapımı zırhlı araçlar Hummer'lara binmiş Irak özel kuvvetler askerleri, herhangi bir karşılık görmeden valilik binasına ulaştı.

16.10 : Başbakan Haydar el İbadi, Kerkük'e Irak bayrakları çekilmesi için emir verdi.

16.00 : IKBY, Kerkük’teki Havana ve Bay Hasan rafinerilerinde günlük 300 bin petrol üretiminin devam ettiğini duyurdu. Barzani'ye bağlı peşmergeler rafinerilerde nöbet tutuyor.

15.10: ABD ordusu, Kerkük'teki çatışmaların bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını savundu. Pentagon'dan gelen ilk açıklamada ise taraflardan şiddetten uzak durmaları istenmişti.

14.45 : Barzani'nin yayın organı Rudaw, Bağdat yönetimi tarafından görevden alınan vali Necmettin Kerim'in KYB'li peşmergelerin mevzilerini terk etmesiyle suikasttan kurtulduğunu bildiriyor. Mesut Barzani ve medyası, Talabani'ye bağlı güçlere ağır ithamlarla saldırıyor.

14.25 : Büyük bir yenilgiye uğrayan Barzani, Bağdat yönetimini tehdit etmeyi sürdürüyor. Başdanışman Hemim Havrami, merkezi yönetimin ağır bir bedel ödeyeceği tehdidini savurdu.

14.20 : Anadolu Ajansı, Kerkük içinden sıcak fotoğraflar geçiyor. Irak askerleri IKBY bayrağını indirdi, yönü Süleymaniye'ye dönmüş peşmerge tanklarını ise Kerküklü Kürtler engellemeye çalışıyor.
14.10 : Al Jazeera, yoğun çatışmalara sahne olan Kerkük'ten binlerce sivilin kaçtığını son dakika koduyla duyurdu. BBC muhabiri Orla Guerin de, binlerce sivilin kaçmaya başladığı kentte iş yerleri ve dükkanların kapalı olduğunu bildiriyor.

13:30 : Irak Ordusu peşmerge ile çatışmanın ardından Tuzhurmatu'ya girdi ve Türkmen ilçesinin kontrolünü tamamen eline aldı. Kentte geceden bu yana şiddetli çatışmalar yaşanıyordu. Dakuk'ta da kontrol el değiştirdi.

13.20 : Irak Başbakanı Haydar el İbadi, Kerkük'e Arap asıllı Rakan Said Ali Cuburi’yi vali atadı. Rakan al-Jbourri'yi vali olarak atadı. Bir önceki vali Necmettin Kerim, referandum öncesinde Bağdat yönetimi tarafından görevden alınmış ancak koltuğunu bırakmamıştı. Rudaw, atama haberinde Cuburi'nin Kürtlere düşmanlığıyla bilindiğini savundu.

13.05 : Irak Başbakanı Haydar el İbadi, devlet televizyonundan yaptığı açıklamada Kerkük halkından güvenlik güçleriyle işbirliği içerisinde olmalarını istedi. İbadi, "IKBY ve özellikle  Kerkük'teki halkımızın selametine önem veriyor ve güvenliklerini sağlama  konusunda onlara güvence veriyoruz. Görevim, anayasaya göre halka hizmet etmek ve parçalanma riskine maruz kalan ülkenin birliğini korumaktır" dedi.

12. 40 : Dışişleri Bakanlığı, Kerkük'teki çatışmalarla ilgili resmi açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

"IKBY’nin Irak Anayasasını ihlal etmek suretiyle gayrımeşru şekilde düzenlediği referandum sonrasında Irak Hükümeti’nin ülkenin toplumsal mozaiğinin bir modelini oluşturan ve tarih boyunca Türkmen soydaşlarımızın yurdu olan Kerkük şehrinde anayasal egemenliğini tesis etmek üzere attığı adımları yakından takip ediyoruz.

Irak Hükümeti’nin Kerkük’te PKK terör örgütü elemanlarına müsamaha gösterilmeyeceğine, bunların mobilize edilmesinin savaş ilanı telakki edileceğine ilişkin açıklamasını memnuniyetle karşılıyoruz.

IKBY’yi son dönemde yaptığı vahim yanlışlara bir yenisini eklememesi yönünde ikaz ediyoruz. Kerkük’te toplumsal huzur ve barışı bozmaya yeltenebilecek PKK terör örgütünün bu bölgede melce bulmasına vesile olanlar tarafımızdan da sorumlu tutulacaktır.

Bu vesileyle, Irak’ın siyasi birliğinin ve toprak bütünlüğünün korunmasına atfettiğimiz önemi bir kez daha vurguluyoruz. Irak topraklarındaki PKK mevcudiyetinin sonlandırılması bağlamında Irak Hükümeti ile her türlü işbirliğine hazır olduğumuzun altını çiziyoruz.

Türkiye, ülkede kalıcı barış ve istikrarın tesis edilebilmesini teminen atacağı adımlarda Irak Hükümeti’nin yanında yer alacaktır."

12.35 : Reuters haber ajansı, kente giren Irak askerlerini coşkuyla karşılayan yüzlerce kişinin fotoğraflarını servis ediyor.

12.25 : Rudaw, Talabani'nin partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği’ne (KYB) ait peşmergelerin Kerkük’ün Dakuk ilçesinden de çekildiğini duyurdu. Dakuk'u terk eden güçler, dokuz ve 16’ncı tugaylar.

12.20 : Kritik kent Kerkük'ten bildiren BBC muhabiri Orla Guerin, şehir dışından silahlı unsurların geldiğini aktarıyor. Guerin'in verdiği bilgiye göre, bu silahlı unsurlar PKK'ya bağlı güçler olabilir.

12.00 : Irak ordu birlikleri, Kerkük'teki havalimanını Barzani'ye bağlı peşmergelerden geri aldı. Bağdat yönetimi, dün peşmergeye havalimanını gece yarısına kadar boşaltması için süre vermişti.

11.55 : Barzani'nin yayın organı Rudaw, Irak ordusu ve milislerin hedefinin Erbil-Kerkük ve Süleymaniye-Kerkük karayolunu geri alarak bağlantıyı koparmaya çalıştığını bildiriyor. Haberde dikkat çeken cümle, bazı Kürtlerin de bu operasyona destek verdiğinin belirtilmesi.

11.50 : Anadolu Ajansı, Kerkük girişinde boş peşmerge kontrol noktalarının fotoğraflarını servis ediyor. Sıcak karelerde ayrıca kente giriş yapan Irak askerlerini coşkuyla karşılayan Kerküklüler yer alıyor.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »