Barzani canlı yayında duyurdu! Türkiye ve İran'a...

IKBY Başbakanı Barzani, tartışmalı bağımsızlık referandumu nedeniyle ilişkilerinin gerildiği Türkiye ve İran’a zeytin dalı uzattı.

6 Kasım 2017 Pazartesi 18: 1
Barzani canlı yayında duyurdu! Türkiye ve İran'a...
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, bugün Bakanlar Kurulu sonrası düzenlediği basın toplantısında, tartışmalı bağımsızlık referandumu sonrası Bağdat, Tahran ve Ankara’yla ilişkileri geliştirmek istediğini vurguladı. Barzani, ABD’nin, Erbil-Bağdat arasında görüşmelerin başlaması için henüz bir çabası olmadığını da ifade etti.

Barzani, Türkiye ve İran'la ilişkileri konusunda “Türkiye de dahil bütün ülkelerle sorunların çözümü için görüşmek istiyoruz. Türkiye kötü yıllarda, 80’li 90’lı yıllarda bize kapılarını açtı. Zor günlerde halkımıza kapılarını açtı. Türkiye’yle geçmişte iyi ilişkilerimiz vardı, bu ilişkilerin sürmesini istiyoruz. Türkiye’yle, İran’la ilişkilerimiz var. Çaba gösteriyoruz, göstermeye de devam edeceğiz” dedi.

Yakın zamanda Türkiye'ye bir ziyaret planı olup olmadığına ilişkin  gazetecilerin ısrarlı sorularına Barzani, "Şimdiye kadar belirlenen bir ziyaret  tarihi söz konusu değil. Ancak Türkiye'yi ziyaret etmek istiyoruz. Türkiye en  önemli komşularımızdan biri. Türkiye, Halepçe'nin bombalandığı 1987'den beri Kürt  bölgesinin zor günlerinde her zaman yanında oldu." cevabını verdi.

ANAYASA'YA GÖRE ÇÖZÜM" VURGUSu

Tartışmalı bölgelerle ilgili sorunların anayasaya göre çözülmesi gereğini vurgulayan Barzani, “Bağdat’la uygun bir çözüm bulunmasından ve kalıcı bir ateşkesten yanayız. Hepimizin şu soruyu sorması lazım: Irak’ta istikrar istiyor muyuz, istemiyor muyuz? Bağdat’ın da bunu kendine sorması lazım. Askeri heyetler arasında görüşme var ancak herhangi bir anlaşma imzalanmış değil. Sınır kapıları sorununu Irak anayasası çerçevesinde çözmek istiyoruz. Askeri, katı üslupla değil. Bu çözüm değildir. Bir yandan halka maaşları göndermeye hazır oldukları mesajını veriyorlar, diğer yandan göndermeyeceklerini gösteriyorlar” diye konuştu.

Barzani, Irak bütçesinden yeterli payı alamadıklarını belirterek Bağdat'ı bu konuda harekete geçmeye çağırdı:

"Sorunlar karşılıklı anlayışla çözülür. Geride kalan 14 yıl bunu bize gösterdi. Irak bütçe yasa tasarısında Kürdistan Bölgesi’ne vilayetler düzeyinde muamele yapılmıştır. Bu anayasaya aykırıdır. Eğer Kürdistan Bölgesi’nin yüzde 17’lik bütçe payı verilirse, petrol konusunu da görüşmeye hazırız. Kerkük’te yaşananlardan sonra Kürdistan Bölgesi’nin petrolü yarıya kadar azalmıştır."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »