Barzani Çözüm Süreci'ni değerlendirdi

IKBY Başkanı Barzani, Türkiye'de devam eden çözüm sürecini memnuniyetle izlediklerini ifade ederek "Kürt siyasetçiler, akıllı bir yol izleyerek atılan adımları desteklemelidir" dedi.

8 Temmuz 2014 Salı 20: 4
Barzani Çözüm Süreci'ni değerlendirdi
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi Başkanı Sertaç Bucak ve beraberindeki heyeti kabul etti.

IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yapılan açıklamaya göre Barzani, görüşmede çözüm sürecine ilişkin, "Türkiye'deki açılımları ve hayırlı değişimleri memnuniyetle izliyoruz. Türkiye'deki Kürtlerin, realist bir siyasete ihtiyaçları var. Kürt siyasetçiler, akıllı bir yol izleyerek atılan adımları desteklemelidir" ifadesini kullandı.  

Irak'taki gelişmeleri de değerlendiren Barzani, krizin her geçen gün derinleştiğine işaret etti. Barzani, ülkede yaşananların sorumlusunun Bağdat'taki yöneticiler ve dayatma siyasetleri olduğunu savundu. 

Barzani, son zamanlarda sürekli gündeme gelen Kürdistan bölgesinin bağımsızlığına ilişkin ise referandumun uygun bir zamanda yapılacağını kaydetti. Kerkük'ün geleceğine de değinen Barzani, "Kerkük halkının iradesine saygılıyız. Referandumda kendi geleceklerini belirleyecekler. Kerkük'ün, bölgeye ve dünyaya hoşgörünün ve birlikte yaşama kültürünün modeli olması için çalışacağız" görüşünü bildirdi. 

Sertaç Bucak ise Kürt bölgesinin bağımsızlık sürecini memnuniyetle takip ettiklerini, bu yolda atılacak adımları önemli bulduklarını ve desteklediklerini bildirdi. 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »