Barzani noktayı koydu! Peşmerge ...

Irak'taki Kürt yönetimi lideri Barzani, bölgede Amerika için değil kendileri için savaştıklarını belirterek Washington'dan gelen yardımları memnuniyetle karışladıklarını söyledi. Şii koalisyonu lideri Hekim ise, "Türkiye'nin Musul operasyonuna destek vermesini istiyoruz ancak Bağdat'ın onayı gerek" dedi.

27 Ekim 2016 Perşembe 15:35
Barzani noktayı koydu! Peşmerge ...
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesud Barzani, Şii Ulusal Koalisyonu lideri Ammar el Hekim'le birlikte Musul'da kameralar karşısına geçti.

ABD'nin Kürtleri kullandığı yönündeki iddialara yanıt veren Barzani, "Amerika Kürtleri kullanmıyor çünkü biz onlar için değil kendimiz için savaşıyoruz. Yardımlarını da memnuniyetle karşılıyoruz" dedi.

Başika'yı IŞİD'den temizlediklerini söyleyen Barzani, anlaşma doğrultusunda Peşmerge güçlerinin Musul'a girmeyeceğini bir kez daha söyledi. Barzani Musul operasyonu çerçevesinde Başika'nın IŞİD'den geri alınması için başlatılan harekatta, Türkiye'nin topçu atışıyla kendilerine destek verdiğini ise yalanlamadı. Barzani, "Türkiye'nin ağır silahlarının Başika (harekatına) dahil olduğuna dair bilgim yok" diye konuştu.

Şii Ulusal Koalisyonu lideri Ammar el  Hekim de, "IŞİD'le mücadelemize Türkiye'nin destek vermesini istiyoruz ama Bağdat'ın onayıyla. Türk askerleri Bağdat'ın rızası dışında geldi. Bu yüzden çekilmelerini istedik" ifadelerini kullandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »