21 Mayıs 2018, Pazartesi

Barzani Nuceyfi ile görüştü

KBY Başkanı Barzani, Sünni lider ve Irak Parlamento Başkanı Nuceyfi ile bir araya geldi. İki lider, IŞİD'in Musul'u ele geçirmesinden sonra ülkede başlayan siyasi ve askeri krizi ele aldı.

20 Haziran 2014 Cuma 16: 5
Barzani Nuceyfi ile görüştü
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Sünni lider ve Irak Parlamento Başkanı Usame el-Nuceyfi ile bir araya geldi.

IKBY Başkanlığının resmi sitesinde yayımlanan açıklamaya göre Barzani, Nuceyfi ve beraberindeki heyetle Selahaddin ilçesindeki başkanlık konutunda görüştü. 

Görüşmede, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) Musul'u ele geçirmesinden sonra ülkede başlayan siyasi ve askeri kriz ele alındı. 

İki lider, Irak'ta yaşanan problemlerin, siyasi yollarla çözülmesi gerektiği noktasında aynı görüşleri dile getirdi. Ayrıca ülkedeki tüm siyasi tarafların, sorunların çözümünde aktif olması ve terörle mücadelede ortak hareket etmesi gerektiği vurgulandı. 

Görüşmede siyasi sürecin önündeki engellerin aşılması ve Irak Parlamentosu'nun toplanacağı tarih konuşuldu. İki taraf da ülkedeki sorunların çözümü ve diyalog yollarının bulunması için sürekli iletişim halinde olacaklarını ve fikir alışverişlerini sürdüreceklerini dile getirdi.

Barzani, Sünnilerin talepleriyle terörist eylemlerin birbirinden tamamen ayrı değerlendirilmesi gerektiğini tekrarlayarak, "Kürdistan bölgesi, Sünni ve Şii kardeşleriyle teröristlere karşı çarpışmaya hazırdır. Ancak terörle mücadele adı altında mezhepsel bir savaş yürütülmesine kesinlikle karşıyız. Böyle bir savaşta taraf olmayız. Bu kriz, askeri yöntemlerle çözülemez. Siyasi sürecin belirleyici olacağı bir zemin oluşturulmalıdır" dedi.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »