23 Temmuz 2018, Pazartesi

Barzani Şivan Perwer'i getirebilir!

Diyarbakır'a sürprizlerle dolu ziyaret...

11 Kasım 2013 Pazartesi 7: 0
Barzani Şivan Perwer'i getirebilir!
Diyarbakır'a hafta sonu gelecek olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sürpriz bir şekilde Diyarbakır'da görüşeceği Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin kendisi ile birlikte ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer'i getirebileceği belirtildi.

"BARZANİ'Yİ BAŞBAKAN'IN AĞIRLANMASI SÜRECE BİR MESAJDIR"


Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır'da Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani ile görüşecek olmasını değerlendiren Ak Parti Diyarbakır Milletvekili Galip Ensarioğlu, Erdoğan'ın bu çözüm sürecinde bölgeye ziyaretini çok önemsediklerini, vereceği mesajlarında önemli olacağını söyledi. Ensarioğlu, "Böylesi bir süreçte, çözüm süreci devam ederken Sayın Barzani ile Diyarbakır'da Başbakan'ın görüşmesi yeni bir gelişmedir. Daha önceden tasarlanan bir gelişme değildir. Çok olumlu bir gelişmedir. Sayın Barzani Kürdistan Federe yönetiminin başkanı olarak ilk defa Diyarbakır'a gelecek. Sembolik önemi olan bir yerde sayın Barzani'nin Başbakan tarafından karşılanması ve ağırlanması aynı zamanda kendisine ve Kürtlere yapılmış bir jesttir"dedi.

"KÜRT YÖNETİMİ İLE STRATEJİK BİR ORTAKLIK SÖZ KONUSUDUR"


Milletvekili Ensarioğlu, Barzani ailesinin, bütün Kürt coğrafyasında sembolleşmiş, itibarlı ve değerli bir aile olduğunu ifade ederek, "Sayın Barzani bütün Kürtler için önemli bir isim. O yüzden Diyarbakır'da başkan olarak karşılanıp ağırlanması herkesi mutlu edecek bir gelişme. Çözüm sürecini de bir mesajdır. Çözüm sürecine de bir katkısı olacak. Bir takım görüşmeler olacak. Çünkü, son iki üç yıldır Irak Kürdistan yönetimi ile stratejik bir ortaklık söz konusudur. Enerji alanında çok ciddi bağımsız anlaşmaların, petrol, gaz, enerji nakil hatları konusunda hem kendilerinin bu petrolleri üretmeleri ve bağımsız olarak dünya pazarında pazarlamaları konusunda bir stratejik ortaklık yapılıyor. Bu stratejik ortaklık her alanda yapılacak. Bu ilişkinin batılı güçleri ve Bağdat yönetimini rahatsız ettiğini de biliyoruz. Ama aynı zamanda Bağdat yönetimi ile de ilişkiler ve görüşmeler yapılıyor" dedi.

Başbakan Erdoğan'ın böylesi bir süreçte Barzani ile görüşme gerçekleştiriyor olmasının sürece katkısının da olacağını söyleyen Ensarioğlu, "Çünkü çözüm sürecini, Irak Kürdistan Federe yönetiminden ve Rojava'dan bağımsız düşünmek mümkün değil. Çözüm sürecinin bir parçası da Irak ve Suriye'deki Kürtlerdir. Türkiye bütün Kürtlerle geliştireceği olumlu ilişkilerle Ortadoğu'nun barışına katkı sunulacak. Sadece Türkiye'nin barışına, kardeşliğine ve beraberliğine değil" dedi.

ŞİVAN PERWER'İ DİYARBAKIR'A GETİREBİLİR


Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın davetlisi olarak hafta sonu sürpriz bir şekilde Diyarbakır'a gelecek olan Mesut Barzani'nin kendisi ile birlikte 37 yıldır yasal sıkıntılar nedeniyle Türkiye'den uzakta olan ünlü Kürt sanatçı Şivan Perwer'i getirebileceği belirtildi. Barzani'ye yakın kaynaklar, daha önce hükümet üyeleri tarafından defalarca Türkiye'ye davet edilen ancak, olası Pkk tepkisi nedeniyle Türkiye'ye gelmeyen ve "Beni ancak, devlet, hükümet, Bdp birlikte ortak çağırırsa gelirim" diyen Perwer'in Barzani'yi kıramayacağı ve davetlisi olarak gelebileceği belirtildi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »