Barzani'den flaş referandum açıklaması! Artık çok geç...

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, üç gün sonra yapılması planlanan 25 Eylül referandumunun ertelenmesi için vaktin kalmadığını belirterek, artık bunun için çok geç olduğunu söyledi

22 Eylül 2017 Cuma 18: 0
Barzani'den flaş referandum açıklaması! Artık çok geç...
Barzani, Erbil kentindeki son "referanduma evet" mitinginde yaptığı  konuşmada, "Referandumun ertelenmesi için gece-gündüz baskıya maruz kalıyoruz.  Biz başarısızlığa uğrayan geçmişe dönmeyeceğiz. Görüşmelere çok ciddi ve açık bir  zihniyetle ancak 25 Eylül'den sonra hazırız. Artık çok geç ve referandumun  ertelenmesi için vakit kalmadı. Buradan söylüyorum, kendimi halkım karşısında  utandıracak birisi değilim." ifadelerini kullandı.

 Barzani, "Referandum sınırların çizilmesi, emrivaki fikirlerin  dayatılması değil ancak bağımsızlık isteyen bir halkın tercih ettiği yoldur. 25  Eylül'den sonra sınır, petrol, doğal gaz ve tartışmalı bölgeler konusunda  görüşmelere açığız." dedi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) referandum hakkında  yaptığı açıklamaya da değinen Barzani, "DEAŞ'a karşı verilen mücadele önceye  kıyasla daha da yoğunlaşacaktır." diye konuştu.

IKBY Başkanı ayrıca, "tehditlere ve cezalandırmalara" ilişkin ise  yanıtının ise "100 yıldır cezalandırılıyoruz. Acaba yetmiyor mu bu kadar  cezalandırma." şeklinde olduğunu ifade etti.

IKBY'deki tartışmalı referandum kararı

 Barzani, 7 Haziran tarihinde siyasi partilerle bir araya geldikten  sonra 25 Eylül'de  Kerkük ve diğer tartışmalı bölgeleri de kapsayacak şekilde  referandum yapacaklarını bildirmişti.

Irak Başbakanı Haydar el İbadi, IKBY'nin tek taraflı referandum  kararının anayasaya aykırını olduğunu söyleyerek sonucu tanımayacaklarını  söylemişti.

ABD ise, büyük tartışmalara sebebiyet veren referadum kararı hakkında  seçilen yolun çok riskli olduğunu belirterek, kararın ivedi bir şekilde iptal  edilmesini istemişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »