Barzani'den Kerkük açıklaması

Barzani, Kerkük'teki hezimetin ardından yaptığı ilk açıklamada "Gereken yapılacaktır" dedi.

17 Ekim 2017 Salı 20: 1
Barzani'den Kerkük açıklaması
Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani, Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerde Peşmerge'nin "ani geri çekilişi" hakkında yazılı açıklama yayımladı. Kerkük'te geri çekilmelerine rağmen, "kazanımlarını korumak" için çalışacaklarını söyledi.

Barzani, Merkezi Irak yönetimi ve Haşdi Şabi'nin Kerkük'ü alması hakkında “Tarih boyunca Kürdistan halkının hakları çiğnenerek, zulme maruz kaldılar. Kürdistan halkı tarih boyunca kendi kimliğini korumak adına katliam ve soykırımlara uğradı. Kürdistan halkı bilsin ki gereken yapılacaktır" ifadelerini kullandı.

"Kerkük’te yaşananlar, Kürdistan’daki bazı siyasi tarafların ve şahısların verdiği kararlardan dolayı yaşandı. Tek taraflı hareket etme durumu, Peşmergelerin topyekün geri çekilmesine sebep oldu. Bu geri çekilme de karşılıklı bilgilendirme çerçevesinde gerçekleşti. Erbil ve Bağdat arasındaki temas hattı, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonundan önceki sınıra geri döndü" diyen Barzani, bölgede Kürtlerin iç çekişmesi nedeniyle Kerkük'ü teslim ettikleri iddiasını doğrular nitelikte bir cümle de kurdu.

Irak Ortak Operasyonlar Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, Pazar gecesi Irak ordusu, federal polis güçleri ve Haşdi Şabi tarafından başlatılan operasyon sonucunda Kerkük kent merkezinin tamamında kontrolün sağlandığı belirtilmişti.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »