Barzani'ye 21 yıl sonra üst düzey kabul

Hafta sonu Diyarbakır'da Başbakan Erdoğan ile görüşecek olan Mesud Barzani, bölgeye en son 21 yıl önce gelmişti.

14 Kasım 2013 Perşembe 18:45
Barzani'ye 21 yıl sonra üst düzey kabul
Diyarbakır'da çeşitli temaslarda bulunacak olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın hafta sonu yapacağı ziyaret sırasında görüşeceği Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ne en son 21 yıl önce gelirken, dönemin Jandarma Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis tarafından, bugünkü Irak Cumhurbaşkanı ve Kürdistan Yurtsever Birliği lideri Celal Talabani ile birlikte ağırlanmıştı.

Eşref Bitlis Barzani ile Şırnak'ta görüşmüştü


Türk Silahlı Kuvvetleri, 1992 yılı Ekim ayında Kuzey Irak'ta PKK'ya yönelik ilk büyük sınır ötesi operasyonu yaptı. Türkiye operasyonlardan sonuç alabilmek için Kuzey Irak'taki önde gelen Kürt liderler Kürdistan Yurtsever Birliği Celal Talabani ve Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri Mesut Barzani'nin peşmerge güçlerinin de destek vermesini istedi. Dönemin Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, 1992 yılı aralık ayında Barzani ve Talabani ile Kuzey Irak'ta, kısa süre sonra Şırnak'ın Silopi İlçesi'nde görüştü.

Turgut Özal'ın Cumhurbaşkanı olduğu dönemdeki bu görüşme ardından iki Kürt grubu bir süre PKK'nın karşısında durmuş, sınır karakollarının yapımına ağırlık verilmişti.

Geçen 21 yıl içerisinde Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Eşref Bitlis, uçak kazasında şehit düşmüştü.

Ankara'ya gelmiş fakat bölgeye gelmemişti


Mesut Barzani, bu ziyaretten sonra Ankara'ya birçok kez gelirken, Diyarbakır Havaalanı üzerinden birkaç kez Avrupa ülkelerine gitmişti. Mesut Barzani 21 yıl sonra Diyarbakır'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşürken Güneydoğu'oa resmi düzeyde ikinci kez temasta bulunmuş olacak.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »