25 Nisan 2018, Çarşamba

Barzani'yi kızdıracak PKK iddiası!

Musul'un Sincar İlçesi Kaymakamı Mehma Halil "Duhok kentinde hükümet çalışanı olup, son iki yıldır Şengal'de gönüllü olarak Peşmergelik yapan iki kişi PKK tarafından öldürüldü." iddiasında bulundu.

3 Ekim 2016 Pazartesi 17: 4
Barzani'yi kızdıracak PKK iddiası!
Irak'ın Musul kenti Sincar İlçesi Kaymakamı Mehma Halil,  terör örgütü PKK'nın Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) bağlı hükümet çalışanı  ve aynı zamanda gönüllü Peşmerge olan iki kişiyi öldürdüğünü belirtti.

Halil, Kürdistan Demokrat Partisi'nin (KDP) resmi internet sitesinde  yer alan açıklamasında, "Duhok kentinde hükümet çalışanı olup, son iki yıldır  Şengal'de (Sincar) gönüllü olarak Peşmergelik yapan iki kişi PKK tarafından  öldürüldü." ifadesini kullandı.

Araçlarıyla birlikte kaçırılan söz konusu iki kişiye ait cesetlerin,  götürülmelerinden kısa süre sonra Sincar'da bulunduğunu aktaran Halil, "PKK,  bununla yetinmeyip hiç utanmadan öldürülen iki kişinin aracını da çalmış." dedi.

Sincar'daki PKK varlığının bölge halkının geleceğini karartığını dile  getiren Halil, PKK'nın DAEŞ'e biat eden Arap aşiretlerinden herhangi bir farkının  olmadığının altını çizdi.

Halil ayrıca, "Şengal ilçe meclisi, bölgedeki Yezidi aşiretleri ve  önde gelenleri adına PKK'nın bölgemizden çekilmesini istedik. Bu talebimizi Kürt  bölgesinde yer alan yabancı ülkelerin misyonlarına ve Birleşmiş Milletler'e (BM)  de ilettik." ifadelerini kullandı.

Söz konusu iki Peşmerge'nin öldürülmesine ilişkin IKBY hükümeti ve  Peşmerge Bakanlığı'ndan ise henüz herhangi bir açıklama yapılmadı.

PKK'nın silahlı kanadı HPG, Ağustos 2014'te "DAEŞ'in Sincar'daki  saldırılarından etkilenen Yezidileri koruma" bahanesiyle bölgede varlık  göstermeye başlamıştı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »