Başbakan, Adana Valisi'ne sahip çıktı

Başbakan Erdoğan, Adana Valisi ile ilgili bir soruya "Biz valilerimizi kolay kolay yedirmeyiz" yanıtını verdi

12 Kasım 2013 Salı 7: 0
Başbakan, Adana Valisi'ne sahip çıktı
AK Parti Grup toplantısının ardından Meclis'ten ayrılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin, "Adana Valisi Hüseyin Avni Coş'un bir vatandaşla girdiği diyalogda sarf ettiği sözleri nasıl değerdirdiğini" sorması üzerine Erdoğan, ''Bir defa çok açık net söyleyeyim; arkadaşımızın oradaki tavrını doğru bulmuyorum. Ancak arkadaşımıza yapılan oradaki tavırları da niçin bu medya eleştirmez?'' dedi.

Adana'da ''hükümet istifa'', ''Allah belanı versin'' gibi hakaretlerin de Adana Valisi'ne yönelik yapıldığını dile getiren Erdoğan, ''Bütün bunlar yapılırken...O da bir insan... Kalkıp böyle bir şey yaptı. Ben oradaki o ifadeyi tabii ki doğru bulmuyorum. Onun için de İçişleri Bakanı'na gerekli talimatı verdim, gerekli incelemeyi yapacaklar. Ama kusura bakmasınlar; bu tür bir çok provokatif eylemlere de biz valilerimizi kolay kolay yedirmeyiz'' değerlendirmesinde bulundu.

Başbakan Erdoğan, CHP'nin bedelli askerlik konusunda verdiği teklifle ilgili değerlendirmesi sorulması üzerine, şunları kaydetti:

"Çok uçuk. Bir defa CHP kendisine göre bir yarışın içerisine girmek istiyor. Bu işle ilgili olarak bunlar Türk Silahlı Kuvvetleri bu konuda ne diyor, Türk Silahlı Kuvvetlerinin kanaati nedir, ihtiyaç nedir, ne değildir? Biz herşeyimizi Türk Silahlı Kuvvetleri ile olgunlaştırarak yapıyoruz, kanaatlerini alıyoruz. Ondan sonra biz eğer bir değişiklik gerekiyorsa onları da yapıyoruz, ona göre bir tasarı haline getiriyoruz. 6 ay yarışa giriyoruz. Bunlar hep siyasi yaklaşımlardır. Yani bu oy beklentisi başka bir şey değil. İkinci bir adım da 12 ay bir yedek subaylık konusu. O zaten değişecek. Biz ne yaptık? 16 ayı 12'ye çektik. Yedek subay da, er, erbaş da 12 ay olarak yapacak. Ama bedelli askerliğe gelince, şu anda Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bedelli askerlik noktasında olumlu bir yaklaşımı söz konusu değildir. Dolayısıyla programımızda şu anda bizim bedelli askerlik yok."

Erdoğan, bir gazetecinin "Kürsüde mesaj verdiniz ama Bülent Arınç ile görüşmeniz oldu mu ya da olacak mı?" sorusu üzerine, "Lütfen bırakın da biz onları kendi aramızda konuşalım" yanıtını verdi.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »