Başbakan Ahmet Davutoğlu: Provokatör HDP ile CHP Meclis'i kirletti

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Meclis’teki İç Güvenlik Paketi’yle ilgili tartışmalara değinerek, “Şimdi Meclis’te çok ilginç bir koalisyon oluşmakta, ibretle izliyoruz. 6-7 Ekim’in provokatörü HDP’lilerle anamuhalefet görünümündeki CHP yan yana geldi. Birlikte Meclis’in o vakur ortamını kirlettiler. Arkasından da MHP bunlara destek verdi. Bir yerde HDP ve MHP aynı anda karşı çıkıyorsa, onlara da arkadan CHP ve paralel destek” dedi.

20 Şubat 2015 Cuma 17: 2
Başbakan Ahmet Davutoğlu: Provokatör HDP ile CHP Meclis'i kirletti
Hürriyet'ten Selçuk Şenyüz'ün haberine göre ‘Belediye Başkanları İstişare ve Değerlendirme Toplantısı’nda konuşan Davutoğlu, özetle şunları söyledi:

BELEDİYE BORÇLARINI ERTELEDİK

“BAKANLAR Kurulu kararıyla belediyelerin borçlarını 6 ay erteledik. Kapanan belediyelerden diğer belediyelere intikal eden borçlar 1 yıl ertelenmiştir. 1 yılın sonunda bu borçlar yapılandırılacak. Büyükşehir belediyelerinden şikâyet var. İlçe belediyeleri kime ait olursa olsun hepsine aynı muameleyi yapmaları lazım. Büyükşehir belediye başkanları, o ilçeye hizmet götürmek sizin görevinizdir. Son olarak bunu İzmir’de gördük. Ak Parti’ye oy vermiş ilçelerimizi cezalandırmayın, bunun yapılması durumunda gerekli hukuki işlem yapılır. Eğer gerekli olan hizmet yapılmazsa, o hizmet merkezden yapılıp bedeli o büyükşehir belediyesine mahsup edilecek. 
Belediyelerin öz gelirlerinin güçlendirilmesini istiyoruz. Özel bir çalışma yapılıyor. Bu çalışma sonrası belediyelerin öz gelirleri artırılacak. Kendi kendilerine yeter hale getirilecek. Bazı belediyeler mülteci sorunu ile karşı karşıya. Bu belediyelere 4 ilimizden başlamak üzere, Hatay, Urfa, Kilis ve Gaziantep belediyelerine ek yükü karşılamak üzere 60 milyon lira gönderildi. Ek tedbirler de alınacak.”

DEVLET GEREKEN ÖNLEMİ ALIR

“6-7 Ekim olaylarında nasıl sahneler gördük, nasıl bir vandalizm sergilendi... Bazıları dünü unutmak istiyor. Çünkü mazisi karanlık. Biz toplantı ve gösteri yürüyüşü yapma hakkı sırasında ortaya çıkacak sorunları engellemek istiyoruz. Kimse elde molotof, yüzde maske, demir bilyeler ve sopalarla bir kalkışma psikolojisi ile halkı silahlı mücadeleye tahrik ederek, Suriye’ye benzer görüntüler yapmak isterse devlet gereken önlemleri alır.

TEKLİF GETİRİN DEĞERLENDİRELİM

Bu yasayı 2 kez erteledik. Dinlemeye hazırız dedik. 2 hafta oldu. Teklif yok. Kılıçdaroğlu’nu muhasebeye davet ediyorum. Hangi maddeden rahatsızlarsa söylemelerini istedik. Bize teklif getirsin değerlendirmeye hazırız. Ama Pensilvanya’daki zatın New York Times’ta yayınladığı makalede vurguladığı argümanları kullanarak aynı gün içinde Türkiye’de insanları direnişe çağırmaya kalkmasın. O direnişin altında kalır. O zaman bütün bir millet ayağa kalkar, molotofkokteylini savunanlara karşı kendi sokağını, kendi şehrini savunur. 
Molotofun yasaklanmasına, silah olarak görülmesine niye karşı çıkıyorsunuz. Londra’da 2 PKK’lı molotofla yakalandı, 19 yıl hapse çarptırıldı. Molotofu savunmak siyasilerin işi olamaz. Terör örgütlerinin işi olabilir. Polis Almanya ve İngiltere’de 36 saat, Fransa’da 24 saat gözaltında tutabiliyor, savcı 48 saat. Biz Fransa’yı örnek alıyoruz. İspanya 72 saat gözaltında tutabiliyor. Eğer öyleyse Avrupa’nın tamamı polis devleti. Kılıçdaroğlu diyor ki ‘Maskeyi gazdan korunmak için kullanmışlar.’ El insaf.

BELEDİYELERE ÖZGECAN TALİMATI

(Özgecan Aslan cinayetiyle ilgili) Biz istiyoruz ki herkes aynı yerde barış içinde yaşayabilsin. Etnik ayrımcılık yapılmaması lazım. O mahalle şunların, bu mahalle bunların diye ayırılırsa, karşıtlık yaratılırsa şehir anlayışı yok olur. Belediye başkanlarına görev veriyorum. Şiddete karşı özellikle kadınlara karşı şiddete karşı durun. Özgecan kızımızın adını Antalya’daki açtığımız gençlik merkezine verdik. Bunun simgesi olarak, tesislerinize Özgecan’ın ismini verin. Adalet terazisini elinizden bırakmayın. İmar kararları alırken bu teraziyi elinizden bırakmayınız. Her imar, istimlak uygulamasında vatandaşın çıkarlarını yukarıda tutunuz.” 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »