Başbakan Davutoğlu tarih verdi!

Başbakan Davutoğlu'ndan Başika kampına yönelik DAEŞ saldırısı ve 3. köprüye ilişkin açıklamalar geldi.

8 Ocak 2016 Cuma 18: 6
Başbakan Davutoğlu tarih verdi!
3. köprü inşaatında incelemelerde bulunan Başbakan Davutoğlu,  köprünün dünyada köprü mimarisi açısından ilk niteliği taşıdığına  değinen Davutoğlu, şu bilgileri paylaştı: 
 
"O anlamda da sadece ülkemize ve İstanbulumuza değil, dünyada bu yönde  yapılan çalışmalara da bir katkı mahiyetinde. Dünyanın en geniş asma köprüsü, 59  metre genişlik, 322 metre kule yüksekliği ile dünyada genişlik ve kule yüksekliği  bağlamında dünya birincisi bir köprü. Bu iki kombinasyonu bir araya getiren de  yegane köprü. Ayrıca üstünden demiryolu da geçen 2 bin 164 metre uzunlukta olması  bağlamında da bir ilk niteliği taşıyor. Son derece özgün bir mimari, hem mimari  görüntü anlamında hem de bütün bu özellikleri barındıran bir köprü mahiyeti  taşıması anlamında dünyada bir ilk. Gerçekleşmesi anlamında da 2,5 yıl gibi  benzer örneklerde görülmeyen bir hızla gerçekleşti." 
 
Başbakan Davutoğlu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na,  emeği geçen bütün bakanlara, teknik yetkililere, müteahhit firmaya teşekkür etti. 
 
BU YAZ İÇİNDE AÇILACAK
 
 Odayeri-Paşaköy arasındaki bağlantı yollarının da süratle  tamamlandığını bildiren Davutoğlu, şöyle konuştu: 
 
"Daha önce iki ayrı açılış planladığımız bir projeydi, ama şimdi,  bugün aldığımız bilgilerle Sayın Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanımızla  birlikte şu hususta firma yetkilileriyle mutabık kaldık: Aradaki süre gittikçe  kapanıyor. Köprünün devreye girmesiyle bağlantı yollarının devreye girmesi  arasındaki süre, bağlantı yollarındaki hızlı seyir dolayısıyla kapanıyor. Bu  konuda yetkilileri de tebrik ediyorum. Dolayısıyla neredeyse arada birkaç ay gibi  bir süre kalıyor açılış bakımından. Şu ana kadar da projenin yüzde 88'i  gerçekleşti, gerçekleşme oranı yüzde 88. Dolayısıyla bağlantı yollarıyla köprünün  birlikte bu yaz içinde açılmasına, inşallah olağanüstü bir durum söz konusu  olmazsa, karar verdik. Köprü ve bağlantı yolları birlikte inşallah bu yaz içinde,  mümkün olan en erken vakitte İstanbulumuza, ülkemize kazandırılmış olacak." 


Başbakan Davutoğlu, Yavuz Sultan Selim Köprüsü şantiyesini havadan inceledi. Davutoğlu'na, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş da eşlik etti.
 
Davutoğlu, köprünün, İstanbul'daki diğer iki köprünün  yükünü almanın yanı sıra Avrupa-Asya arasında transit geçiş konusunda şehre büyük  bir rahatlama getireceğini belirterek, "Ulaşıma getirdiği rahatlama dışında şunu  da bütün İstanbul'a bir taahhüt olarak söylüyoruz ve gerçekleşen bir taahhüt  olarak: İstanbulumuzun bu bölgesinde bulunan ekolojik denge de en detaylı şekilde  hesaplarla, çalışmalarla korunacak ve hiçbir şekilde yeşil dokudan bir kayıp  yaşanmayacak, yaşanmıyor, yaşanmayacak. Bu konuda da gerekli bütün tedbirler  alındı" dedi. 
 
ŞEHİR TRAFİĞİ İLE BİRLEŞECEK
 
Projede ilk bağlantılarla Şile Yolu ve diğer TEM bağlantı yollarının  da tamamlanarak, bir anlamda şehir trafiği ile projenin birleştirilmiş olacağını  anlatan Davutoğlu, şöyle devam etti: 
 
 "Eminim devreye girdikten sonra da köprü ziyaretleri, bu anlamda  geçenler açısından da Avrupa-Asya arasında transit geçiş bağlamında da neredeyse  bir tarihi geçiş, turistik bir ziyaret anlamı taşıyacak kadar etki uyandıracak  bir yeni proje devreye girmiş olacak. İnşallah daha sonraki aşamada da  Odayeri'nden Kınalı'ya kadar ve Asya tarafında da Kurtköy, İzmit Körfez Geçişi  bağlantıları tamamlandığında, Kuzey Marmara Otoyolu, Marmaray ile birlikte  neredeyse bir ring halinde Çanakkale Köprüsü'ne kadar da uzanan hatlarla bütün  Marmara birbirine entegre bir şekilde buluşmuş olacak. Bu, bizim her bir adım  atarken ne kadar dikkatli şekilde planladığımızın açık bir göstergesi. Bütün bu  etaplar tamamlandığında, bütün bu projeler birbirleriyle irtibatlandırıldığında  İstanbul'u, Türkiye'yi önümüzdeki 2023 sonrasına hazırlayan etaplar tek tek  gerçekleşmiş olacak." 
 
BAŞİKA KAMPINA DAEŞ SALDIRISI
 
Başika kampındaki askerlerimizde şu ana kadar  herhangi bir olumsuzluk söz konusu değildir. Güvenlikleri bağlamında herhangi bir  olumsuz gelişme yaşanmamıştır. Dün ve daha önce bazı münferit saldırılar söz  konusu olduğunda da silahlı kuvvetlerimiz anında mukabele edip, gerekli  cezalandırmada gerektiğinde teröristlere dönük bulunuyorlar.
 
Geçmişte Türkiye'yi DAEŞ'e karşı yeterince  mücadelede bulunmuyor diye eleştirmeye kalkanlar, şimdi DAEŞ'e en doğrudan, Musul  bağlamında söylüyorum, etkide bulunacak, mücadele edecek oradaki Iraklıları  eğittiğimiz ve bulunduğumuz için eleştiri yönelten kesimler olabiliyor. Biz  teröre karşı mücadelede hiçbir zaman herhangi bir taviz vermedik ve Irak'ın  toprak bütünlüğüne ve egemenliğine sonuna kadar saygılıyız, sadığız. Orada  bulunuşumuz; Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini korumak içindir.
 
YÜRÜTÜLEN FAALİYET SADECE DAEŞ'E KARŞI
 
Yürütülen faaliyet sadece ve  sadece DAEŞ'e karşıdır. Irak Merkezi Hükümeti bütün bu toprakları, egemenliğini  koruyacak şekilde tümünü kontrol altına aldığında zaten Türkiye'nin orada  bulunmasına ihtiyaç kalmayacaktır.
 
AMERİKA'YA AÇIKÇA AKTARILMIŞTIR
 
Tutumumuz Amerika tarafına açık bir şekilde  aktarılmıştır. Bu tutumun parametreleri bellidir. Bir; Türkiye uluslararası terör  faaliyetlerine karşı uluslararası toplumla birlikte, koalisyonla birlikte, Irak  hükümetiyle birlikte bir çaba yürütmektedir. İki; Başika'daki varlığımız bu  çabanın doğal bir sonucudur ve sadece teröristlere karşıdır. Üç; Musul'un  kurtarılması, Kuzey Irak, Türkiye için de bir ulusal güvenlik alanı halindedir.  Çünkü PKK'nın ve DAEŞ'in mevcudiyeti herhangi bir başka ülkeden daha çok  Türkiye'yi tehdit etmektedir. Dört; Bütün bu faaliyetler Irak'ın toprak bütünlüğü  ve Irak egemenliğine saygı çerçevesinde yapılmaktadır, başka herhangi bir  gündemi, gizli bir hedefi yoktur.
 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »