24 Mayıs 2018, Perşembe

Başbakan Davutoğlu'ndan flaş açıklamalar...

Emeklinin, çalışanın, asgari ücretlinin gözü bu açıklamada... Başbakan Ahmet Davutoğlu, hükümet programını açıkladı

25 Kasım 2015 Çarşamba 19: 4
Başbakan Davutoğlu'ndan flaş açıklamalar...
Programda ekonomiyle ilgili bazı başlıklar şöyle:
  
SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ KESİNTİSİ KALDIRILACAK
 
Ticari faaliyette bulunan emeklilerden kesilen aylık yüzde 15 oranında  Sosyal Güvenlik Destek Primi'nin önce yüzde 10'a indirildiğinin anımsatıldığı  programda, BAĞ-KUR sigortalısı olan esnafın emekli aylıklarından kesilen Sosyal  Güvenlik Destek Primi Kesintisi'nin yeni dönemde tamamen kaldırılacağı  belirtildi. 
 
ASGARİ ÜCRET 1300 LİRA...
 
"Önümüzdeki yıl için asgari ücretin 1.300 liraya yükseltilmesi yönünde  Asgari Ücret Tespit Komisyonuna teklifte bulunacağız. Yapılan işin tehlike  sınıfına göre, asgari ücrette farklılaştırma sağlayacağız" ifadelerine yer  verilen programda, 51 ilde uygulanmakta olan yüzde 6 oranındaki İşveren Sigorta  Primi indiriminde esas alınan 10 işçi çalıştırma zorunluluğunun kaldırılacağı, bu  imkandan 251 bin küçük işletmenin yararlanmasının sağlanacağı vurgulandı. 
 
EMEKLİ MAAŞLARI
 
 Düşük düzeyde maaş alan emeklilerin gelir seviyesi alınacak tedbirlerle yükseltilecek. Bu çerçevede; Temmuz ayında emekli maaş­larına rutin olarak yapılan artıştan sonra maaşı 1.000 liranın altın­da kalan SSK ve Bağ-Kur emeklileri seyyanen 100 lira zam yapıldı. Maaşı 1.000 lira ile 1.100 lira arasında olan emeklilerin maaşını da 1.100 liraya tamamlandı. Bu artıştan emeklilerin yaklaşık yüzde 55’inin istifade etmesini sağlandı. Tüm işçi ve Bağ-Kur emeklilerine de önü­müzdeki dönemde yıllık ilave 1.200 TL verilecek. 
  
MUHTAR, POLİS, ASKER MAAŞLARI...
 
Programda, muhtarların 950 lira olan maaşının 1.300 liraya  yükseltileceği, 65 yaş aylığı alan yaşlıların kimin yanında yaşadığına  bakılmaksızın kesintisiz maaşını almasının sağlanacağı bildirildi. 
 
Polislerin 2200 olan ek göstergelerinin 3000'e çıkarılacağı, yine  polislerin emniyet hizmet tazminatının yüzde 25 artıracağı ve böylece maaşlarında  240 ile 580 lira arasında artışın sağlanacağının belirtilen programda, "Uzman  erbaşların 2200 olan ek göstergelerini 3000'e çıkaracağız. Er ve erbaşlarımızın  harçlığını 30 liradan 100 liraya yükselteceğiz. Askeri öğrencilerin harçlığı da  400 lira olacak. Astsubay emeklilerinin 2003 öncesi ve sonrası oluşan farkın  kapatılmasına yönelik intibakları sağlanacaktır. Geçici köy korucularımızın  şartlarını iyileştirmeye dönük başlatılan çalışmalara bağlı olarak gerekli  adımları atacağız" ifadesine yer verildi. 
 
PRİM YAPILANDIRMASI, EMEKLİYE UYGUN konut
 
Programda, Genel sağlık Sigortası kapsamındaki gelir testi sistemi ve  buna bağlı Genel Sağlık Sigortası Primi ödemelerinin gözden geçirileceği,  sistemin etkinliği ve verimliliğinin artırılacağı vurgulanarak, istihdam  edilmeleri halinde sosyal destek alan vatandaşların sigorta priminin işveren  desteğinin karşılanacağı, toplum yararına çalışma programlarında ailesinde  çalışan olmayanlara öncelik verileceği ve TOKİ eliyle emeklilerin uygun  koşullarla konut sahibi yapılacağı belirtildi. 
 
Sosyal güvenlik sözleşmelerine göre sağlık yardım hakkı elde etmiş  sigortalıların ve bakmakla yükümlü oldukları kişilerin sağlık aktivasyon ve  provizyon sistemine dahil edilmesinin sağlanacağı belirtilen programda, şunlar  kaydedildi: 
 
KAYIT DIŞI ÇALIŞANLAR...
 
"Kayıt dışı istihdam ve kayıt dışı ücretle mücadele ederek, kayıtlı  çalışan sayısını artıracak ve prim tabanını genişleteceğiz. Prim  yapılandırmalarını ekonomik kriz ve doğal afet gibi istisnai haller dışında  uygulamayacağız. Sağlık hizmetleri ve harcamalarında sürdürülebilirlik dikkate  alınarak ilaç ve tedavi harcamalarını daha akılcı hale getireceğiz. Özellikle  hasta ve işlemin takibinin yapılması, suistimallerin önlenmesi, gereksiz ve  mükerrer tetkiklerin önüne geçilmesine yönelik çalışmalara hız kazandıracağız.  Sektörel katkısının yanı sıra ülkemizdeki tasarruf eğilimini de güçlendireceğini  öngördüğümüz tamamlayıcı emeklilik tasarruflarını destekleyeceğiz. Sosyal  güvenlik ve prim ödeme bilincini artırıp, farkındalık oluşturacağız. Cari dönem  prim tahakkukunu ve tahsilatını artıracağız." 
 
ANNELERE ÖDENECEK PARA
 
Program kapsamında çalışanların doğuma bağlı izin ve haklarını  güçlendirmek üzere Devlet Memurları Kanunu ve İş Kanunu'nda gerekli  değişiklikleri yapacağız. Bütün annelerimize 'Doğum Hediyesi' programı  kapsamında, ilk çocuk için 300 lira, ikinci çocuk için 400 lira, üç ve üzerinde  çocuklar için 600 lira ödemenin yapılmasına imkan verecek hukuki ve kurumsal  düzenlemeleri yerine getirdik, yeni dönemde de uygulamayı etkinleştireceğiz.  Kaliteli, hesaplı ve kolay erişilebilir kreş imkanlarının yaygınlaştırılmasına  yönelik olarak kreşleri teşvik edecek düzenlemeleri hayata geçireceğiz. Gençlerde  evliliğin teşvik edilmesi amacıyla tasarladığımız çeyiz hesabını uygulamaya  geçireceğiz. Çocuk dostu sosyal ve kültürel bir ortamın oluşturulmasına yönelik  destek programları hazırlayacağız. Aile ve iş hayatının uyumunun güçlendirilmesi  için farkındalığın artırılmasını sağlayacağız. Okul saatlerini çalışma  saatleriyle uyumlu hale getireceğiz." 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »