Başbakan Erdoğan, 'Demokrasi sandıkta başlar ve tecelli eder'

Başbakan Erdoğan, "Demokrasi, sandıkta başlar ve sandıkta tecelli eder. Her zaman ifade ediyorum; sandık namustur" dedi.

22 Haziran 2014 Pazar 20: 7
Başbakan Erdoğan, 'Demokrasi sandıkta başlar ve tecelli eder'
AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il Danışma Meclisi Toplantısında konuştu.

Erdoğan, "Demokrasi, sandıkta başlar ve sandıkta tecelli eder. Her zaman ifade ediyorum; sandık namustur. Bir siyası parti sandıklara sahip çıkamıyorsa sandıkları gözetim altında tutamıyorsa vatandaşın verdiği oyun sandıkta kaybolmasına, çalınmasına göz yumuyorsa o siyasi parti daha en baştan kaybetmiştir" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Bu ülkede iktidarın yolu sandıktan geçer. Bazı okur yazar olduğunu iddia edenler, televizyonlarda yorum yapıyorlar; 'Demokraside herşey sandık değildir...' Kusura bakma, demokraside evet, her şey sandıktır" diye konuştu.
 

En ağır saldırıları başarıyla atlattık


Başbakan Erdoğan, "Son 1 yıl içinde, Gezi olaylarıyla başlayan, süreç itibarıyla söylüyorum, demokrasimiz, ekonomimiz, toplumsal barış, çözüm süreci, dış politikamız, cumhuriyet tarihinin en zor testlerinden, en zor imtihanlarından geçti. Biz son 1 yıldaki en ağır saldırıları başarıyla atlattık, o badirelerden zaferle çıktık ama yaşananları unutursak, inanın çok büyük bir hataya düşmüş oluruz. Son 1 yıl içinde yaşananları, teşkilatımızdaki her bir kardeşimin, hatta 77 milyon aziz milletimin tüm yönleriyle tekrar tekrar düşünmesi ve değerlendirmesi gerekir" dedi.

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının, bulundukları ülkelerde oy kullanabileceğini ifade eden Erdoğan, şöyle konuştu:

"Uzun bir mücadelenin ardından yurt dışındaki vatandaşlarımıza bulundukları ülkelerde oy kullanma hakkını teslim ettik. Yurt dışındaki vatandaşlarımız bulundukları ülkelerde, belirli yerlere kurulacak sandıklarda artık oylarını kullanabilecek. Bunu da ilk kez cumhurbaşkanlığı seçiminde tecrübe edecekler. İnşallah cumhurbaşkanlığının halk tarafından seçileceği bu seçimlerde, ilk kez böyle bir tecrübe yaşanırken yurt dışındaki vatandaşlarımızın da demokratik haklarını kullanmaları, bulundukları yerlerde bunu ilk kez tecrübe etmeleri, milli iradenin tecellisi bakımından inanıyorum ki sandığın çok daha güçleneceği bir seçim olacaktır."
 

Balyoz kararı


Başbakan Erdoğan, Anayasa Mahkemesi'nin Balyoz Planı davasına ilişkin "ihlal" kararına değinerek, "2010 referandumuna 'hayır' diyenler şu anda 'evet' oylarının neticesini aldılar" dedi.

Erdoğan, "Bu ülkede ne molotofla, ne taşla, ne sopayla iktidar arama gayreti içinde olanlar, iktidarı bulamayacaksınız, bunu bilin" diye konuştu.
 
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »