23 Mayıs 2018, Çarşamba

Başbakan Erdoğan müjdeyi verdi

Cumhurbaşkanı adayı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Yüksek Hızlı Tren Açılışı'nda İstanbul'da halka seslendi.

26 Temmuz 2014 Cumartesi 3:27
Başbakan Erdoğan müjdeyi verdi
İşte Başbakan Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

-Bugün Ankara'dan yola çıktık şimdi Pendik'teyiz. bugün Bilecek, Sakarya, Kocaeli YHT sevinciyle ilk kez tanıştı. Şu anda da İstainbul bu sevinci yaşıyor. Bugün sadece YHT hattını açmakla kalmıyoruz Başkentlileri demir ağlarla buluşturuyoruz. Türkiye'yi demirağlarla ören biziz.

-Biz bu yatırımlara sıradan birer hizmet gözüyle bakmıyoruz. Bu yatrımlarla kadim medeniyetimizi ihya ediyoruz yeni bir medeniyet inşa ediyoruz. Bu iktidar eski Türkiye'nin varisi değildir yeni Türkiye ruhuyla yürüyen bir iktidardır. Türkiye 70 yıldır demiryolu hasreti çekiyodır. YHT derseniz biz iktidara gelene kadar hayallerde bile yoktu. Hükümete gelir gelmez hemen kolları sıvadık. Şu an itibariyle 17 bin km'yi aştık. 12 yılda 17 bin km böl,nmüş yol yaptık. Farkımız bu. 12 yıl önce şu boğazın 62 metre derinliğinde Marmaray geçecek dense inanır mıydınız?Ama bizim ecdadımıza sözüm vardı. Çıkmış adaylardfan biri 'Marmaray'ı Demirel yapıyordu' diyor. Hadi oradan ne alakası var? Temelini de biz attık açılışını da biz yaptık.  

-Bir yandan da demokrasi mücadelesi verdik. Attığımız her adımda önümüze engeller çıkardılar. Türkieye büyümesin güçlenmesin diye her yola başvurdular. Kimi zaman darbercilerin kimi zaman sivil darbecilerin saldırılarına maaruz kaldık. Eğilmedik, dik durduk kararlı sabırlı davrandık. Sabreden zafere ulaşır hükmünü hamd oldun yaşadık. Allah'ın yardımı milletimizin desteğiyle hepsinin üstesinden geldik. Bugüne kadar bizden desteğini esirmgemeyen milletimize şükranlarımı sunuyorum. Siz bizi yalnız bırakmadınız. 30 Mart'ta da bu paralel yapı kumpascılar biraraya geldiler. Ama biz halka Hakka güvendik. Ve siz yüzde 45,45 oyla yürüyeceksin arkandan millet yürüyecek dediniz. İnşallah 10 Ağustos'tan sonra sizlerin desteğiyle cumhurbaşkanı seçilmem halinde hizmetlerimizi yeni bir ünvanla devam ettireceğiz. Çankaya'ya çıkmak bizim hizmetimizi durduramaz. Türkiye'yi 2023 hedeflerine ulaştırma paralel yapının ülkemize verdiği zararlar konusunda taviz vermeden çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu kardeşini Çankaya'ya gönderirirseniz Paralel yapıyla mücadelemiz durmayacaktır. Şimdi yandaş medyalarında dramatik pozlar veriyorlar. İçeride zaman bol!

- YHT projesiyle ilgili pek çok spekülasyon yapıldı. Bu akşam burada biniyoruz iftarımızı da HaliçKongre Merkezi'nde yapacağız. Güzerl şeyler oluyor, daha güzelleri de olacak. Bugün baktığımızda o iftiraları yapanların bu hizmetlerden faydalandıkları görülyor. Tabi ki faydalanacaklar. Ekmeleddin Bey Marmaray'dan geçmiş sevindim. Biz o hizmetleri onlar için de yaptık. Ama baltayı taşa vuruyor Demirel yaptı diyor. Ayıptır ya. Temennim odur ki Kılıçdaroğlu, Bahçeli de geçer. Onların peşinden gidenler geçiyor kendileri geçemiyor.

-Bu hat Türkiye'nin demiryolu yapımı bakımından en zor coğrafyasına inşa edildi. Toprak, kaya zemin gibi faktörle adım başı farklılık gösteriyordu. YHT inşa sahası teknik üniversitelerimiz için adeta birer staj alanı haline geldi. Çok büyük çabalar sonucunda neticeye ulaştık. En başından bugüne projede emeği olan katkısı olan başta Binali Yıldırım, Lütfi Elvan ile mühendislere, işçi kardeşlerime, yüklenici firmalara teşekkür ediyorum. Artık testler tamamlandı. Yarından itibaren Ankara-İstanbul arasında seferler başlıyor. İlk etapta günde 12 sefer olacak zamanla aratacak.

-Biz sadece ray döşemiyoruz yol yapmıyoruz aynı zamanda gönüller yapıyoruz.

-Salı günü grup toplantısında Savaş Ay tarafından hazırlanan diziyi izlediniz değil mi? Kimdi genel müdür; Kılıçdaroğlu. O hastanelerin halini gördünüz değil mi? Adam sırıtıyor ya. Böyle bir derdi yok. 10 yıl önce daha iyiydi İstanbul'uın nüfusu arttı diyor. Bakan'a bağlıyorlar "görevden alacak mısınız?" diye soruyorlar. "Niye alayım zaten kendisi de biliyor" diyor. Tencere kapak olayı. Biz geldik olaya bir eğitim iki sağlık dedik. Tüm hastanelerin hepsini halkımızın emrine verdik. Yeni Türkiye için yolumuza devam ediyoruz. Şimdi şehir hastanelerini kuruyoruz. Uzayıp giden demiryollarımız inşallah 14 büyükşehrimize ulaşacak. Sırada Bursa var.

-Şimdi sırada milli hızlı tren projemiz var. İnşallah kendi hızlı trenimizi kendimiz üretmek için gayret sarfediyoruz.

-Filistin'de devam eden zulüm bizi yaralıyor. 150'yi aşkın yavrumuz orada şehit oldu. 100'e yakın hanım kardeşmiz şehit oldu. 800'ü aşkın şehit var. Terör devleti israil terör estiriyor. Açıyorum ellerimi diyorum ki 'Zalimler için yaşasın cehennem' Biz Müslümanız antisemitizmin insanlık suçu olduğunu söyleyen belki de ilk başbakanım.Türkiey'de bizim Musavi vatandaşlarımzı var. Biz bu vatandaşlarımıza karşı asla bir yerleri tahrip etmemeliyiz. Biz inanç sahiplerine kesinlikle her zaman için sigorta olmalıyız. Onlar İsrail'de zulmetsinler. İsrail bunun hesabını verecek. Biz İsrail halkına sesleniyoruz; gerekli dersi siz vermelisiniz. Mescid-i Aksa'ya pis postallarıyla girenler bilsinler ki yanlışlık içindeler. Bazı STK'ların çağrılarına aldanmayın.

-YHT önümüzdeki hafta Pazar akşamına kadar ücretsiz hizmet verecek. Bu trenlerin sahibi sizsiniz, biz değiliz. Bilet fiyatları normalde 70 lira, 7 yaş altı ücretsiz. 7-12 yaş arası çocuklar 35 lira, 65 yaş üstü 25 lira, öğrenciler 55 lira. Tren seferleri bu Pazar başlıyor.
ETİKETLER:
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »