Başbakan kim olacak?

Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte AK Parti'de Başbakan koltuğuna kimin geçeceği ve yeni hükümetin nasıl teşkil edileceğine ilişkin bir telaş başladı.

11 Ağustos 2014 Pazartesi 9:52
Başbakan kim olacak?
Ankara kulislerinde konuşulan en güçlü senaryoya göre; Ak Parti'nin olağanüstü kongresinde seçilecek olan genel başkan, 28 Ağustos'ta Çankaya Köşkü'ne çıkacak olan Erdoğan tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilecek. Yeni Başbakan'ın Ak Parti içinden kimin olacağına ilişkin istişare süreci bugün başlıyor. Bugün toplanacak MKYK'da olağanüstü kongre kararı alınması bekleniyor.

MKYK BU SABAH TOPLANIYOR

Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle birlikte yeni başbakan ve yeni hükümet konusunda da Ak Parti'de bugünden itibaren karar oluşturma süreci başlatılıyor. AK Parti Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) gece toplanması planlanmıştı. Ancak saat geç olduğu için bu toplantının gece yapılmayabileceği belirtiliyor. Erdoğan, balkon konuşmasının ardından kurmaylarıyla ilk değerlendirmeleri gece yarısı yaptı.
 
Ak Parti Merkez Karar ve Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısı,  bugün saat 11.00'de yapılacak. MKYK toplantısı  henüz resmi olarak AK Parti Genel Başkanı sıfatı devam ettiği  için Erdoğan'ın başkanlığında yapılıyor. Bugün yapılacak MKYK toplantısında, olağanüstü kongre kararı alınması bekleniyor.
Ak Parti tüzüğüne göre; genel başkan ile MKYK'nın olağanüstü kongre çağrısı yapma yetkisi var. Toplantının gündemi çağrıyı yapan makam tarafından belirleniyor. Bu çerçevede olağanüstü kongre genel başkan seçimi gündemli olarak yapılacak. Kulislerde konuşulan en güçlü senaryoya göre; Ak Parti'nin olağanüstü kongre toplantısı, Ağustos ayının son haftası içinde Erdoğan Köşk'teki görevine başlamadan önce yapılacak. Böylece Ak Parti'nin yeni genel başkanı 28 Ağustos'tan önce seçilmiş olacak. Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde görevine başladıktan sonra cumhurbaşkanı olarak, Ak Parti kongresinin seçtiği yeni genel başkanı hükümeti kurmakla görevlendirecek. Yeni genel başkanın kurduğu hükümet için Meclis'te güven oylaması yapılacak. Böylece Ak Parti, 2015 genel seçimine genel başkan ve başbakanın aynı olduğu bir ismin liderliğinde gidecek.

İKİ İSİM VEKALET EDECEK

Erdoğan'ın genel başkanlığının düşmesinden sonra olağanüstü kongreye kadar Ak Parti Genel Başkan Vekili'nin Mehmet Ali Şahin olması bekleniyor. Erdoğan'ın başbakanlığının düşmesinden sonra yeni hükümetin güven oyu almasına kadar olan sürede ise Başbakan Vekili Bülent Arınç olacak.

KULİSLERDE 4 İSİM KONUŞULUYOR:

BÜLENT ARINÇ
: AK Parti’nin kuruluşunda Recep Tayyip Erdoğan ve Abdullah Gül ile birlikte üç ağır toptan biri olan Arınç, en kıdemli Başbakan Yardımcısı sıfatıyla da ilk akla gelen isim oluyor. Kırk küsur yılını davasına vermiş bir siyasetçidir; işin vefa boyutu da düşünülebilir. Öte yandan Erdoğan’ın davaya bağlılıktan çok kendisine bağlı bir isim arayışı olabileceği de akıldan çıkarılmamalı.

AHMET DAVUTOĞLU: Recep Tayyip Erdoğan’ın risk alan dış politikasının mimarı “Hoca”yı partililer de, damarlarında yeni-Osmanlı hevesi dolaşan gençler de hem bir ideolog, hem de bir hatip olarak seviyorlar. Erdoğan’ın son mitingini Konya’ya alması bir işaret sayılabilir. Öte yandan kendi siyasi bakışı olan Hoca’yı Erdoğan bir süre daha dış politikada tutmak ve o arada örgüt-parti deneyimi kazandığını görmek isteyebilir.

BİNALİ YILDIRIM: Eski Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Yıldırım, iş dünyasının Erdoğan yukarı çıkarsa yerinde görmek istediği kesim. Bunun sebebi, Yıldırım’ın iş dünyası ile Erdoğan arasında iyi bir köprü olacağına inanmaları. Ancak Erdoğan aynı nedenlerle Yıldırım’ı Köşk’e adeta Başkan Yardımcısı işlevinde Genel Sekreter ya da Baş Danışman olarak çekip, ondan fiili Başbakan olarak yararlanmak, icra ve seçim işlerini hükümetin başındaki Başbakan'a bırakmak isteyebilir.

MEHMET ALİ ŞAHİN: Yine kırk yıla yakındır ‘davanın’ içinde bir siyasetçi olan Şahin, Meclis Başkanlığı, Adalet Bakanlığı, Başbakan Yardımcılığı gibi önemli mevkilerde bulunduktan sonra bir süredir AK Parti’nin siyasi ve hukuk işleri başkan yardımcılığını yürütüyor; yani Erdoğan’dan sonra partinin iki numarası. Bir başka yönüyle, eğer ilk turda seçilirse, Erdoğan’ı Çankaya’ya taşıyacak stratejinin sorumlularından birisi. Bir süredir kameralar önüne geçmemeye özen gösteriyor ama o da Erdoğan seçilirse yerine Başbakan olabilecek güçlü bir aday.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »