Başbakan konuştu, dolar yükseldi

Dolar 2.11 lirayı geçti

4 Haziran 2014 Çarşamba 0:39
Başbakan konuştu, dolar yükseldi
Beklentilerin altında gelen enflasyon verisi ardından ilk tepki olarak lira karşısında gerileyen dolar, Başbakan Erdoğan'ın Merkez Bankası'na yönelik faiz eleştirilerini sürdürmesi üzerine 2.11 lirayı geçti.

Bu sabah 2.1040 lira düzeyinde açılan ve enflasyon verisinin açıklanmasının ardından 2.0965 liraya kadar gerileyen dolar, Erdoğan'ın açıklamalarının etkisiyle 2.11'e kadar yükseldi. 

Partisinin grup toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Erdoğan, Başçı'nın dünkü sunumuna dair yaptığı değerlendirmede, "Bunlar rutin sunumlardır; ama faiz noktasındaki yaklaşımlarını asla olumlu bulmuyorum ve de kabul etmiyorum. Bu konudaki görüşlerimiz kendilerine de zaten ayrıca iletilmiştir" dedi.

Global Menkul Strateji Müdürü Gökhan Uskuay, Başbakan Erdoğan'ın sözlerinin kurda etkisi olduğunu ancak yükselişin tek nedeninin bu olmadığını belirterek, "Yurtdışından da gelen bir etki var. Diğer para birimlerinde de değer kayıpları var. En fazla kaybeden para birimi biz değiliz ama biz de paralel seyrediyoruz. Uluslararası bir anlamda para birimlerinde bir değer kaybı var" dedi.

"KUR YUKARI DOĞRU YÖNELMEYİ SÜRDÜRECEK"


Uskuay Başbakan Yardımcı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç'ın dün Bakanlar Kurulu toplatsı sonrasında ki açıklamalarını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Arınç, 'Faiz konusu Merkez Bankası'nın görevlerinden birisidir. Merkez Bankamızın bağımsızlığı esastır. Merkez Bankası'nın bu konudaki çalışmalarına müdahale etmek niyetinde değiliz ancak faizlerin düşürülmesi halinde yatırımların daha da artacağını düşünüyoruz. Merkez Bankası'nın çalışmalarında bir yeknesaklık, bir akort görmek mümkündür. İsabetli değerlendirmeler yapıldı. Başkana teşekkür ettik' demişti. Arınç mesajlarında farklı bir ifade kullandı. Etkisi tabiki var ama Nisan ve Mayıs ayı enflayon verilerinde AB'nin hız kaybetmesi, ihracatın yavaşlaması ve Merkez Bankası'nın destek ihtiyacından dolayı oluştu. Bütün bunlardan dolayı kur yukarı doğru yönelmeyi sürdürecektir. Faizler aşağı inerse tekrar kurda bir baskı olacak."

"FAİZ KARARI AVRUPA'DAN GELECEK"


Uskuay, Perşembe günü yapılacak olan Avrupa Merkez Bankası toplantısını hatırlatarak, "Sıcak para akımının devam edip etmeyeceği, Avrupa Merkez Bankası toplantısında belli olacak. Kredi genişmesine giderlerse sıcak para Türkiye'ye geleceği için Merkez Bankası fazi indirecektir. Perşembe günkü toplantı, Merkez Bankası'nın faiz indirip indirmeyeceğini belirleyecek" diye ekledi.

Gülseli KENARLI / İSTANBUL, (DHA)
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »