Başbakan: ‘Soyadımız gibi iş yaparız'

Memleketi Erzincan’da toplu açılış törenlerine katılan Başbakan Binali Yıldırım, ''Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en kısa sürede kurulup güvenoyu alan hükümete sahibiz. Soyadımız gibi iş yaparız. Az konuşur adımız gibi iş yaparız'' dedi.

5 Haziran 2016 Pazar 0:27
Başbakan: ‘Soyadımız gibi iş yaparız'
Başbakan Binali Yıldırım, memleketi Erzincan’da toplu açılış törenlerine katıldı. “Operasyonlar kayıtsız şartsız silahlar bırakılıncaya kadar sürecek” diyen Başbakan Yıldırım, Almanya Parlamentosu'nda alınan kararla ilgili olarak, “Alman Parlamentosu bir yalana imza attı” dedi.

Memleketi Erzincan’da toplu açılış törenlerine katılan Başbakan Yıldırım, yaptığı konuşmada, “Can Erzincan’ın güzel insanları. Çok değerli hemşehrilerim hepinizi bu coşkulu ve güzel günde sevgi ve saygıyla selamlıyorum. Sizlerle, canlarımla bir arada bulunmaktan büyük bahtiyarlık duyuyorum” diyerek konuşmasına başladı. Başbakan Yıldırım, “Bir candan bir cana Azerbaycan’dan Erzincan’a, sizlere onların selamını getirdim. Gözün aydın Erzincan. Ülkeme söz veriyorum, Erzincan sana ve Türkiye’ye layık olmaktan başka hiçbir davam yoktur. Bu can bu tende olduğu müddetçe al bayrağımızı yükseklere çıkarmaya, tek devlet, tek millet, tek vatan uğrunda her zaman kararlılıkla bu milletin başına bela olan terörü yok etmeye, Allah’ın izni ve sizlerin duasıyla azmettik ve yemin ettik. Başbakanlığım belli olduktan sonra Erzincan’ın gösterdiği sevgi ve muhabbete bugün teşekkür etmek için aranızdayım. Allah sizden ve bütün milletimizden razı olsun. Ülkemin her köşesine hizmet götürmek, eser yapmaktan çok büyük onur duydum. Bayrak yarışında Erzincanspor’a başarılar diliyorum” dedi.

DAVUTOĞLU’NA TEŞEKKÜR
Davutoğlu’na teşekkür eden Binali Yıldırım, “AK Parti’de görev değişikliği sadece bayrak değişimidir. Bu bayrak değişiminin görevi devraldığım 64’üncü hükümetin Başbakanı Ahmet Davutoğlu kardeşimize buradan teşekkür ediyorum. Yeni dönemde üstlendiğim bu görevle ülkemize daha çok yeni hizmetler yapacağız ve yeni eserleri kazandıracağız. AK Parti’nin şanına yaraşır şekilde kongremizi yaptık ve genel başkanı seçtik. Başbakan olarak Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından görevlendirilmemin ardından ertesi gün hükümetimizin Bakanlar Kurulu'nu sundum ve Sayın Cumhurbaşkanımız onayladı. Aynı gün hükümet programını Meclis'te açıkladık. Çarşamba günü Türkiye sevdalısı AK Parti’nin kurucusu liderimiz Cumhurbaşkanımızın başkanlığında ilk Bakanlar Kurulu toplantımızı yaptık. Yine Cuma günü Meclis'te hükümet programımız üzerine görüşmeleri tamamladı, hemen arkasından Anadolu ve Güneydoğu’nun en büyük havalimanını açmak için Cumhurbaşkanımızla birlikte Diyarbakır’a gittik. Kalleş terör örgütünün katlettiği 16 vatandaşımızın acılarını paylaşarak ziyarette bulunduk. Oradan İstanbul’a geldik ve oradan dünya incisi fethedilmesi Peygamberimizce övülen İstanbul’un 563’üncü yılını coşkulu ve görkemli şekilde gerçekleştirdik” diye konuştu.

“SOYADIMIZ GİBİ İŞ YAPARIZ”
“Az konuşup çok iş yaparız” diyen Başbakan Yıldırım, “Bu ülkede haftalarca, aylarca Bakanlar Kurulu toplanamıyordu. İşte sizin evladınızın kurduğu 65’inci Hükümet kuruluşundan güven oyu almasına kadar topu topu altı gün geçti. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde en kısa sürede kurulup güvenoyu alan hükümete sahibiz. Soyadımız gibi iş yaparız. Az konuşur adımız gibi iş yaparız. Daha sonra İzmir’e gittim ve oranın bizim için anlamı var. İzmir’de başbakanlık görevini üstelendikten sonra oradaki hemşehrilerimle birlikte olduk. Geleneği devam ettirdik. Türkiye’de hükümet kurulduktan sonra önce yavru vatan Kıbrıs’a ziyaret yapılır ve ilk ziyaretimizi oraya yaptık. ‘Tek millet iki devlet’ dediğimiz can Azerbaycan’a gittik ve Türk milletinin Azerbaycan’a selamını gönderdik” şeklinde konuştu.

Yapılan eserleri kazandırmakta büyük mutluluk yaşadığını belirten Yıldırım şunları söyledi: 

“AK Parti iktidarının özeliği var. Biz gittiğimiz yere eli boş gitmeyiz. Hele hele ata yurduna, can Erzincan’a eli boş gelinir mi. Bugün hem hasret giderelim hem de 188 eseri hemşehrilerimize kazandırdık, onun açılışını yapalım diye karşınızdayız. Bu hizmet ve eserlerin burada bittiğini düşünmeyin. Daha nice nice eserleri yaparız. Biz sadece Yaradanın önünde eğiliriz. Bugün tutarı 200 milyonu geçen 188 eserin açılışını yapıyoruz. Devlet hastanesinden içme suyu tesislerine, lojmanlardan dersliklere açılış yapıyoruz. Eğitim, sağlık, spor, emniyet, köylere yönelik altyapı eserlerini 2 yıl gibi kısa sürede tamamladık. Bugüne kadar Türkiye’nin her köşesindeki açılışları yapmanın şevki ve gururunu çokça yaşadım. Ancak bugün farklı bir heyecan ve mutluluk yaşıyoruz. Çünkü canlarımın arasındayım, memleketimdeyiz. Türkiye’nin Başbakanıyım ama her şeyden önce Erzincanlı’yım. Erzincan’a kazandırdığımız farklı bir mutluluğu sizlerle yaşıyorum. Bu eserlerin yapılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Durmak yok yola devam diyoruz. İşimiz hizmet gücümüz millet.”

“GÜVENLİK GÜÇLERİMİZİ HER ŞEYİ HAK EDİYORLAR”
Başbakan Yıldırım, “Eğitim alanında 13 tane yeni eseri Erzincan’a kazandırdık. Kız İmam Hatip Lisesi çok güzel olmuş, tam da kızlarımıza layık. İlköğretim ve 5 anaokulu, 20 daireli lojman, laboratuvar, kütüphane ve spor salonlarımız. Her ilçemiz kıymetli ama bugün Refahiye ve Tercan Devlet Hastanemizin açılışını yapıyoruz. Güvenliğimizin teminatı güvenlik güçlerimize 224 dairelik polis lojmanı yaptık. Polis kardeşlerimiz ve aileleri güle güle kullansınlar. Polis, asker, jandarma ve korucularımız bu ayyıldızlı bayrağın bekçisidir. Onlar birlik ve beraberliğimizin teminatıdır. Onlar ne yaparsak yapalım hak ediyorlar” dedi.
Gece gündüz demeden çalıştıklarını söyleyen Yıldırım, “Gece gündüz demeden çalışarak, alın teri dökerek, akıl teri dökerek, durmadan güçlü Erzincan’ı güçlü Türkiye’yi birlikte inşa ediyoruz. 14 yılda her alanda olduğu gibi ekonomiyi de farklı düzene getiren AK Parti’dir” dedi.

“BİR MİLYONA HACET GİDEREMİYORDUK”
2001 yılındaki krizi hatırlatan Yıldırım, “Dünya krizlerinde durmak yok hizmete devam diyerek, durmak yok yatırıma devam diyerek, ülkemizi krizlerden koruyarak, ekonomi ve istikrarımızın devamı için çalışan bir AK Parti iktidarı var. Hatırlayın Türkiye’nin 2000 ve 2001 yıllarını. Faizlerin yüzde 70’lerden nerelere geldiğini hep birlikte gördük. Bir milyona hacet bile gideremiyorduk. Bir günde krizlerle Türkiye’nin fakirleştiğini, parasının pul olduğunu, dükkanlarda siftah atılmadığını, yazar kasaların havada uçuştuğunu, milletin moral ve ekonomik olarak çöktüğü zaman Afyon’dan yükselen ses vardı. O ses memleket sevdalısı Recep Tayyip Erdoğan ve arkadaşlarının sesiydi. O ses Türkiye’nin aydınlık yollarına gideceği sesti. Allah’a şükür 14 yıl boyunca hem çalıştık hem de memleketimizi muhtaç etmedik. Ekonomiyi geliştirdik, yolları böldük gönülleri birleştirdik. Bugün artık parası, ekonomisi, ayyıldızlı pasaportuyla itibarı yüksek bir Türkiye var. Bu Türkiye sizin eserinizdir. IMF’nin elinde el pençe divan duran bir ülkeden borç veren bir Türkiye var. İhtiyaçlarını dahi karşılayamayan, vatandaşına sağlık hizmeti veremeyen, alt yapıda yetersiz Türkiye’den 3 milyon insana bağrını açıp onları misafir eden Türkiye var. Bize de yakışan budur. Terzi babanın torunlarına yakışan budur” ifadelerini kullandı.

“İNTERNETİ AFRİKA SEVİYESİNDEN AVRUPA’NIN İLK 5 SEVİYESİNE GETİRDİK”
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı olduğu dönemdeki yaptığı hizmetleri aktaran Başbakan Binali Yıldırım, “Türkiye’de 6 bin kilometre bölünmüş yolu 24 bin 500 kilometreye çıkardım. Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sizlerin de duasıyla yaptık. Havayolunu halkın yolu yaptık. İnterneti Afrika seviyesinden aldık ve Avrupa’nın ilk 5 ülkesi arasına soktuk. İşimiz bitmedi” dedi.

“ULAŞIM YATIRIMLARIYLA ŞEHİRLERİ KARDEŞ YAPIYORUZ”
Bölgede yapılan ulaşım yatırımlarıyla şehirlerin kardeş hale geldiği vurgusunu yapan Başbakan Yıldırım, “Erzincan-Erzurum yolunda ne kadar hemşehrimizin ocağının söndüğünü biliyorsunuz. Şimdi o yol nasıl oldu. Fırat’a gem vurduk. Viyadüklerle Samsa Deresi'ni dize getirdik. Köroğlu, Sakaltutan, Kelkit, Zigana’da Türkiye’nin en uzun tünelini yapıyoruz. KOP Tüneli, Birinci Dünya Savaşı sonunda işgale uğrayan topraklarımızda, KOP Dağı'nda geçit vermeyen o aziz şehitlerimizin anısına şimdi de geçit vermeyen KOP Dağı'nı deliyor, Erzurum’la Bayburt’u komşu yapıyoruz” diye konuştu.
Erzincan’dan Kuruçay’a, Kuruçay’dan İliç’e, İliç’den Erin’e duble yol yapıldığını ifade eden Yıldırım, “16 kilometre tünel, sayısız köprülerle kuzeyden güneye koridorlar oluşturup Erzincan’ı Elazığ ve Malatya’ya bağlıyoruz. Taş yol da yapılır, Fırat’a sırat da yapılır” dedi.

“OPERASYONLAR KAYITSIZ ŞARTSIZ SİLAHLAR BIRAKILINCAYA KADAR SÜRECEK”
Terör konusuna ilişkin sert açıklamalarda bulunan Başbakan Binali Yıldırım, “Milletim rahat olsun, bu terör belasını milletin gündeminden çıkaracağız. Evelallah bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. Operasyonlarımız terör örgütünün, teröristler kayıtsız şartsız bütün silahlarını teslim edinceye kadar devam edecek. Sivil vatandaşlarımız, asker ve polisimiz yüzde yüz güvende olana kadar bu şer odaklarıyla mücadelemiz artarak devam edecek. Sorun Kürtler’in terör örgütü sorunudur, PKK sorunudur. Terör örgütüne ve onların yandaşlarına, içerideki ve dışarıdaki destekçilerine, siyasi unsurlarına söyleyeceğimiz şudur; Türkiye tek devlet, tek vatan, tek bayraklı bir millet olarak ilelebet yoluna kararlılıkla devam edecek. Bizi bu yoldan kimse döndüremez. Bunu Erzincan meydanından bir kez daha haykırıyorum. Ekmeğimizi böleriz Türkiye’yi böldürtmeyiz. Yolları böleriz, vatanı böldürtmeyiz” dedi.

“ALMAN PARLAMENTOSU BİR YALANA İMZA ATTI”
Almanya Parlamentosu’nda kabul edilen sözde Ermeni soykırımına ilişkin konuşan Yıldırım, “Kimin dost kimin dost olmadığını çok iyi görüyoruz. Alman Parlamentosu bir yalana imza attı. O yalan ne; yüz yıl önce Birinci Dünya Savaşı şartlarında her ülkede, her yerde yaşanan bir göç olayını bugün önümüze soykırım diye getirmeye çalışanlar. Şunu iyi bilmeliler ki, Türkiye tarihiyle de milletiyle de gurur duyuyor. Eski defterleri açarsak, eski hesaplara bakarsak herkes şunu iyi bilsin ki o defterlerde en az kaydı bulunan ve hesap bulunan Türkiye’dir. Daha dün Avrupa'nın göbeğinde Bosnalı Boşnak kardeşlerimizin katliamında, Hocalı’da Azeri kardeşlerimizi bir gecede yok edenler bugün Ermeniler'in hamiliğine soyunmuşlar. Kim ne yaparsa yapsın bu karar Türkiye ve Almanya ilişkilerini zedelemiştir. Ümit ederiz yanlıştan kısa sürede dönülür” diye konuştu.

“YENİ ANAYASADA BAŞKANLIK SİSTEMİ VE PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİNİ GETİRELİM”
Yeni anayasa ve başkanlık sistemi tartışmalarına da değinen Başbakan Yıldırım, “Türkiye’nin yeni bir anayasası olsun, darbelerin kalıntısı bu anayasa Türkiye’nin işini görmüyor. Yeni anayasada başkanlık sistemini, partili cumhurbaşkanlığı sistemini de getirelim. Bu kafa karışıklığını ortadan kaldıralım. Türkiye’nin istikrarlı ve kararlı yürüyüşünün yolu yeni anayasa ve yönetim sisteminden geçiyor. 2023 hedeflerinin milletimizin beklentisinin en önemli kararıdır. El birliğiyle inşallah yeni anayasayı da yapacağız, milletimizin gönlünü de, yolunu da yapacağız” diyerek sözlerini tamamladı.

Başbakan Binali Yıldırım, konuşmasının ardından İçişleri Bakanı Efkan Ala, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan, Maliye Bakanı Naci Ağbal ile birlikte 188 eserin açılışını yaptı. 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »