23 Haziran 2018, Cumartesi

Başbakan yeni hükümet programını açıkladı

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Binali Yıldırım, "Yeni Anayasa, Başkanlık Sistemi de dahil olmak üzere, yeni yönetim sistemini de belirleyecek değişiklik behemehal 26. Yasama Dönemi'nde AK Parti Hükümeti olarak bizim en öncelikli konularımız arasında yerini alacaktır." dedi.

24 Mayıs 2016 Salı 20:40
Başbakan yeni hükümet programını açıkladı
65. Hükümet programını TBMM Genel Kurulu'nda sunan  Başbakan Yıldırım,  sözlerine, "Cumhuriyetimizin     65. Adalet   ve   Kalkınma    Partisi'nin   7.  hükümeti adına aziz milletimizi ve Meclisimizin siz değerli  vekillerini saygıyla  selamlıyorum." diyerek başladı.

Cumhuriyetin  kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk  başta  olmak üzere,  tarihi  boyunca  bu büyük  millete  hizmeti  geçen,  eser  bırakan, taş üstüne   taş koyan bütün  devlet ve siyaset adamlarına şükranlarını sunduğunu ifade eden  Yıldırım, huzur ve güven ortamı içinde  adil ve özgür  bir şekilde gerçekleşen,  yüksek katılım ve temsilin olduğu 1 Kasım seçimlerinde milletin bir defa daha AK  Parti iktidarının devamı  yönünde güçlü bir irade ortaya koyduğunu ve  demokrasinin seçimlerden güçlenerek çıktığını belirtti.

"1 Kasım seçimlerinin asıl  galibi hiç şüphesiz Türkiye'dir,  aziz  milletimizdir." ifadesini kullanan Başbakan Yıldırım,   başarılı çalışmalarını  bugüne  kadar sürdüren 64. Hükümetin Başbakanı Ahmet     Davutoğlu     ve        Bakanlar       Kurulu      üyelerini yaptıkları  hizmetleri için en kalbi duygularla tebrik  ettiğini, millet, partisi adına     şükranlarını sunduğunu ifade etti.

Yıldırım, "Bu    dönemde,        seçim     sürecinde milletimize vadettiğimiz  birçok sözün yoğun bir şekilde gerçekleşmesinden memnuniyetimizi ifade ediyorum."  dedi.

Hükümet değişikliklerinin halkımıza  hizmet yarışında bir bayrak  değişimi  olduğunu vurgulayan Başbakan Binali Yıldırım, AK Parti Hükümetleri   olarak  halka  verdikleri sözleri  her  zaman   yerine getirdiklerini, bundan  böyle de eksiksiz yerine  getirmeye devam edeceklerini bildirdi.

Yıldırım, "2002'den sonra elde ettiğimiz bütün  başarıların mimarı hiç  kuşkusuz partimizin kurucusu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'dır.  Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde oluşan bu kazanımları onun liderliğinde  çalışarak hep birlikte çalışarak, geleceğe  taşıyacağız." diye konuştu.

"Terörle mücadele kararlılıkla devam edecek"

Bütün  AK Parti  Hükümetleri  gibi 65. Hükümetin de hiç kuşkusuz oy  versin vermesin tüm vatandaşlara hizmet edeceğini, tüm vatandaşların hükümeti  olacağını kaydeden Yıldırım, şunları söyledi:

"AK Parti  Hükümetleri  14 yıl boyunca ülkemizde  demokrasinin  yerleşmesi ile milli birlik ve beraberliğimizin  güçlenmesini  sağlamak için her  türlü zorluklara rağmen, canla  başla  çalışmıştır.  Milli iradeye  dayalı   siyaset   kurumunu zayıflatmaya  yönelik her türlü tertibi  milletimizin  büyük  sağduyusuyla aşmıştır. Bundan sonra da milli iradeye karşı oluşturulacak her   türlü girişimi, milletimizin desteğiyle, kararlı  bir duruşumuzla aşacağımız  bilinmelidir."

Ülkenin birliği ve beraberliği  yolundaki  kutlu yürüyüşü kesintiye  uğratmaya  çalışan ve milli güvenliği tehdit eden eski ve yeni tüm vesayet  unsurlarıyla kararlı mücadeleyi devam ettireceklerine işaret eden Başbakan  Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti:

"Bölücü   terör   örgütü  ve  paralel  terör  örgütü   başta  olmak    üzere, tüm  terör örgütleriyle  mücadelemiz kararlılıkla  devam edecektir.  Milletimizin  birliğine, kardeşliğine ve devletimizin  bekasına  halel getirecek  hiçbir gayrimeşru oluşuma müsamaha gösterilmeyecektir. Milletimiz  emin  olsun   ki bu terör  belası Türkiye'nin  gündeminden mutlaka çıkarılacaktır. Ülkemizin   terörle mücadelesinde  vatanımız  ve milletimizin  huzuru için en büyük  fedakarlığı yaparak kanlarını dökmüş, canlarını  ülkemi­zin geleceği için vermiş  olan kahraman şehitlerimize Allah'tan  rahmet diliyorum, ruhları şad olsun. Tüm  şehit ve gazilerimizle bize onların  emaneti  olan aileleri ve yakınları olmak  üzere milletim adına onlara şükranlarımı sunuyorum.

Bugüne kadarki seçimlerde siyasi  partiler hep yeni  bir  anayasa  vaadinde bulundular.  Ancak    bu    vaatler ne yazık ki rafa kalkmış, milli iradenin  seçtiği bu Meclis maalesef yeni anayasayı bir türlü başaramamıştır. Artık gün  bugündür. Yeni Anayasa, Başkanlık Sistemi  de dahil olmak üzere yeni  yönetim   sistemini de  belirleyecek  değişiklik  behemehal 26. Yasama Dönemi'nde  AK Parti   Hükümeti  olarak  bizim en öncelikli konularımız arasında yerini alacaktır. İlk  defa millet iradesiyle  gerçekleştirilecek bu anayasanın yapımında diğer  siyasi   partilerin de yanımızda  yer  almasını   bekliyoruz. Gelin, bu tarihi sorumluluğu  birlikte yerine getirelim."

"İnsanımızın mutluluğunu ve refahını ön planda tutacağız"

Cumhuriyetin 100.  yılına  yürürken eğitimde,  adalet sisteminde ve   ekonomide  yapılacak köklü  değişikliklerin Türkiye'yi "üst gelir grubu" ve "en  yüksek insani gelişmişlik  seviyesi"ndeki ülke standartlarına ulaştıracağını  aktaran Binali Yıldırım, "Hükümetimiz, şimdiye kadar olduğu gibi milletimizin   geleceğini  inşa etmede kararlı  bir şekilde yoluna  devam edecektir. 'İnsanı  yaşat ki devlet yaşasın' şiarıyla yapacağımız her işte öncelikle insanımızın   mutluluğunu ve refahını ön planda tutacağız." dedi.

İcraatlarının ana gayesinin "İnsanların hayatını  kolaylaştırmak,  yaşam kalitesini artırmak ve refahını yükseltmek" olacağını vurgulayan Başbakan  Binali Yıldırım, AK Parti  hükümetlerinin,  Cumhuriyet tarihinde hiçbir  partiye   nasip olmamış  bir  kurumsal  sürekliliğe  ve icraat  tecrübesine sahip  bulunduğunu kaydetti.

Yıldırım, "14 yılda  gerçekleştirdiğimiz  icraatlar   ve  köklü   dönüşümleri  daha   da ileriye taşıyarak,  2023  hedeflerine yürüyüşümüzü güçlü  ve kararlı bir şekilde devam ettireceğiz. Önümüzdeki    dönemde,  daha   güçlü    bir   Türkiye    için,   ülkeyi zenginleştiren,  vatandaşlarımızın  refahını    artıran, adil paylaşımı önceleyen, demokrasiyi daha da ileriye taşıyan  uygulamalarla, milletimizden  aldığımız yetkiyi, milletimiz için kullanacağız."  diye konuştu.

"Farklılıklarımız  zenginliğimizdir. Tüm vatandaşlarımızın bu anlamda  inancına, diline, kültürüne, değerlerine, yaşam  tarzına  ve diğer  tüm  farklılıklarına  saygı göstermeyi sürdüreceğiz." diyen Yıldırım, insani   kalkınmayı  esas alarak, hak ve özgürlüklerin alanını genişletmeye devam  edeceklerini vurguladı.

Dış Politika

21. yüzyıl şartlarında, ülkeyi daha  da ileriye taşımanın herkesin  ortak sorumluluğu olduğunu belirten Yıldırım, "Bu sorumluluktan  hareketle, köklü  geçmişimizden güç alarak bölgemizde ve dünyada barış  ve istikrara katkı  sağlamaya devam edeceğiz. Dış politikadaki hedefimiz, Türkiye'nin bölgesinde  barış ve kardeşliği daim kılacak politikaları kararlılıkla sürdürülmesidir."  değerlendirmesinde bulundu.

Hükümet programının, 10. Kalkınma  Planı ve Seçim  Beyannamesi'ndeki  taahhütlerin esas alınarak hazırlandığını ifade eden Yıldırım, sözlerini şöyle  sürdürdü:

"Bu program, ülkemizi  bölgesinde ve dünyada hak ettiği konuma  ulaştırmada önemli bir kilometre taşı olacaktır. Ülkemiz,   AK  Parti    hükümetleriyle  birlikte  başlayan   istikrar  ve güven    ortamı  sayesinde   bölgesel    ve   küresel   krizlerden en asgari ölçüde etkilenmiş, birçok   ülkenin  aksine büyümesini, kalkınmasını sürdürmeyi başarmıştır. Bundan  böyle  ülkemizi, küresel  ve bölgesel  anlamda istikrar ve güven adası  haline  getirmek  için gösterdiğimiz bu başarıyı, 65. Hükümet döneminde de güçlü bir şekilde  sürdüreceğiz. Reform ve icraatlarımız, insan  odaklı  bir anlayışla, yatırım,  istihdam ve üretimi önceleyen, refahın daha  adil  paylaşımını öngören bir  Türkiye hedefine hizmet edecektir.

Bu bağlamda 6 temel alanda çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Bunlar,  demokrasi ve adalet, eğitim, reel ekonomide köklü değişim. Öncelikli dönüşüm  programları, kamu yönetimi ve kamu maliyesidir. Vatandaşlarımız  için olmazsa  olmaz olan insan  hak ve hürriyetleri ile adaleti  daha ileriye taşımak, ekonomik  ve sosyal gelişmemiz için vazgeçilmez bir hedeftir. Türkiye'nin gerçek mukayeseli  üstünlüğü, genç ve dinamik nüfusudur. Bu gerçeği göz önünde  bulundurarak   eğitimde  fırsat  eşitliğinde  ve herkesin eğitim imkanlarına erişimi konusunda  çok önemli mesafeler kat ettik. Önümüzdeki dönemde eğitimde uzmanlaşmaya ve her  seviyede kaliteyi daha fazla hız vereceğiz. Üreterek   büyüyen,  istihdam   oluşturan,   ihracatı geliştiren bir  ülke olma yolunda reel sektörü  daha güçlü,  daha rekabetçi yapacağız. Bu çerçevede, atacağımız adımlarla, üretim yapımızda   ve ihracatımızda ileri   teknolojiye   dayalı  yüksek   katma   değerli    ürünlerin    payını artıracağız. İş ve yatırım ortamı iyileşecek."

"Ulusal ve uluslararası  doğrudan yatırımları  teşvik edecek,  destekleyecek ve tüm yatırımların ihtiyacı olan her türlü tedbiri zamanında  alacağız." ifadelerini kullanan Yıldırım, değerlendirmelerine şöyle devam etti:

" Kamuda zaman yönetimini esas alan etkin bir personel sistemini  önemsiyoruz. Bu sayede, daha hızlı çalışan ve daha  hızlı karar veren bir idari  yapılanmayı gerçekleştireceğiz. Yerel yönetimlerde, kamu kaynaklarının ülke ve  millet menfaati için kullanımını temin edecek düzenlemeleri süratle  gerçekleştireceğiz. Bütün bu alanları kapsayan 'öncelikli dönüşüm programımızı'  uygulamaya devam edeceğiz. Bu şekilde, tasarrufları, yatırımı, üretimi, ihracatı  artıracak, daha yüksek oranda büyüme hedefini gerçekleştireceğiz. 2016   yılında    uygulamaya  konulan   eylem   planımız, hükümet programında yer alan öncelikler  de dikkate alınarak hayata geçirilecektir."

"Dördüncü sanayi devrimine geçiş"

"Gençlerimiz geleceğimizdir. Gençlerimize mesleki eğitim ve iş  imkanlarının sağlanması öncelikli görevlerimizden bir tanesi olacaktır." diyen  Yıldırım, bilgi toplumunu gerçekleştirmek amacıyla bilgi-iletişim teknolojileri  başta olmak üzere, dördüncü sanayi devrimine geçiş için gerekli çalışmalara hız  verileceğini bildirdi.

65. hükümetin, siyasi    istikrar  ve güven sayesinde     ekonomik büyümeyi  gerçekleştirmeye devam edeceğini belirten Başbakan Yıldırım, "Bu dönemde de  yatırımlara ve projelere odaklanarak, özel sektör yatırımlarını çok daha  fazla  destekleyeceğiz. Bilim ve teknoloji  alanına verdiğimiz önemle, başta uzay,  havacılık ve savunma sanayi olmak üzere, yerli ve milli sanayimizi güçlendirmek  için gerekli adımları atacağız." dedi.

Bir  taraftan   üretken   yatırımlara   alternatif   finansman    imkanları sağlarken, diğer taraftan da finansmana uygun şartlarda  erişimi  kolaylaştıracaklarını bildiren Yıldırım, şunları söyledi:

"Özel  sektörün ilgisini yeterince çekmeyen bölgelerde  kamu  ve özel  sektörün işbirliğiyle istihdam ağırlıklı proje ve yatırımlara öncelik vereceğiz.  Böylece bölgesel kalkınma farklılıklarını asgari düzeye indirecek girişimleri  güçlendireceğiz. Bütün  bunları gerçekleştirerek milletimize karşı olan  sorumluluğumuzu yerine getirebilmemiz için Meclisimizin ve milletimizin desteğine  duyduğumuz güven tamdır."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »