20 Haziran 2018, Çarşamba

Başbakan Yıldırım, 3. Havalimanı inşaatını inceledi

Başbakan Binali Yıldırım üçüncü havalimanı inşaatını havadan inceleyerek "Şu haliyle havalimanının yüzde 55'i tamamlandı. Önümüzdeki yılın 29 Ekim'inde tamamen bitmiş ve hizmete alınmış olacak. Çukur verdik. Havalimanı olarak alacağız. Havaalanının silueti artık ortaya çıktı" dedi.

9 Temmuz 2017 Pazar 11:58
Başbakan Yıldırım, 3. Havalimanı inşaatını inceledi
Başbakan Binali Yıldırım, "Şu haliyle havalimanının  yüzde 55'i tamamlandı. Önümüzdeki yılın 29 Ekim'inde tamamen bitmiş ve hizmete  alınmış olacak." dedi.

Başbakan Yıldırım, İstanbul'da yapımı devam eden üçüncü havalimanı  inşaatı ve diğer projeleri havadan inceledi.

"OBA" helikopteri ile yapımı devam eden dev projeleri havadan  inceleyen Yıldırım'a, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan,  İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş  eşlik etti.

İlk olarak 150 milyon yolcu kapasitesiyle dünyanın en büyük havalimanı  olacak İstanbul Yeni Havalimanı inşaat sahasını inceleyen Başbakan Yıldırım,  havalimanı siluetinin ortaya çıktığını söyledi. İlk bölümün önümüzdeki yıl  tamamlanacağını açıklayan Yıldırım, "Dünyanın en büyük havalimanı inşaatını  havadan izleme, inceleme imkanı bulduk. Aşağı yukarı havaalanının silueti ortaya  çıkmış durumda." diye konuştu.

"YÜZDE 55'İ TAMAMLANDI"

Havalimanına ulaşımın kolaylıkla sağlanacağına dikkati çeken Yıldırım,  "Vatandaşlarımızın şehir merkezinden havalimanına ulaşabilmesi için metro  bağlantısı yapılıyor. Ayrıca devlet ve otoyolları ile bağlantısını sağlamak için  çalışmalar devam ediyor. Şu haliyle havalimanının yüzde 55'i tamamlandı.  Önümüzdeki yılın 29 Ekim'inde tamamen bitmiş ve hizmete alınmış olacak."  bilgisini verdi.

"İLK ETAPTA 90 MİLYON YOLCU"

Başbakan Yıldırım, dünyanın sayılı projeleri arasında yer alan üçüncü  havalimanının ilk etapta 90 milyon yolcuya hizmet vereceğini vurgulayarak, şöyle  konuştu:

"İlk faz bile dünyadaki en büyük havalimanının ölçeği kadar, hatta  daha üzerinde. Dolayısıyla bu havalimanımızın devreye girmesiyle ülkemiz; Afrika,  Avrupa, Ortadoğu ve Asya'nın havacılıkta buluşma noktası haline geliyor ve  havacılığın merkezi oluyor. Tabii ki bu, bölge ekonomisine, küresel ekonomiye  bambaşka bir boyut kazandıracak."

"YENİ BİR ŞEHİR KURULUYOR"

Havadan inceleme esnasında karşılaştığı manzarayı anlatan Başbakan  Yıldırım, "Hummalı bir çalışma var. Adeta yeni bir şehir kuruluyor. Şu anda  fiilen 30 bine yakın çalışan, 8 binden fazla da iş makinesi var. Burası, ilk  etabı bittiğinde 100 bin kişinin doğrudan çalıştığı bir şehir olacak.  Nüfuslarıyla birlikte yarım milyonu aşan bir sayıdan bahsediyoruz. En büyük  problemimiz ne? İş. Böylece iş-aş imkanını da temin etmiş olacağız  vatandaşlarımıza." değerlendirmelerinde bulundu.

Yıldırım, proje sahasının daha önce terk edilmiş maden ocakları ve  balçıktan ibaret olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti:

"Yıllar önce İstanbul'un kömürü buradan dağıtılırdı. Tabii o kömür  ocaklarından dolayı arazi çok örselenmişti. Yani her taraf çukur, sular birikmiş,  kaybedilmiş bir bölgeydi. Biz ne yaptık? Bir çukur verdik, 'Bu çukur üzerine  dünyanın en büyük havalimanını yapın.' dedik. Şimdi havalimanı yapılıyor, üstüne  de 25 yıl için 26,5 milyar avro para alacağız. 25 yıl sonra dünyanın en büyük  havalimanı da bonus. Böyle bir ticaret dünyanın hiçbir yerinde yok. Ne  yapıyorsunuz? 10 milyar avrodan yüksek bir yatırım yapıyorsunuz. Cebinizden para  harcamıyorsunuz. Bir de her yıl için 25 sene işletme süresince 1 milyar 50 milyon  avro kira alıyorsunuz. 25 senenin sonunda ise ceketlerini alıp gidiyorlar.  Dünyanın en büyük havalimanı devlete kalıyor. İşte bütün işler böyle yapılıyor."

"DEV ESERLERİ GÖRMEK İÇİN YÜRÜSÜNLER"

Başbakan Yıldırım, "yap-işlet-devret" modeliyle devletin cebinden bir  kuruş para çıkmadan Türkiye'ye dev projeler kazandırdıklarının altını çizerek,  "Hayatında hiçbir iş yapmamış, hiçbir risk almamış, konuşmaktan başka bir  meziyeti olmayanların isteriz ki; yaptığımız yollarda yürümekle kalmasınlar, aynı  zamanda yaptığımız o güzel eserleri görmek için oralara da yürüsünler. O zaman  Türkiye'nin nereden nereye geldiğini daha iyi görürler." dedi.

Havalimanı inşaatının yanı sıra Gebze-Halkalı arasında işleyecek hızlı  tren ve banliyö hattı, Çamlıca'daki TV Anten Kulesi, 15 Temmuz Şehitler Anıtı ve  Çamlıca Camisi inşaat sahalarını da havadan inceleyen Yıldırım'ın gezisi yaklaşık  1 saat sürdü.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »