Başbakan Yıldırım, komandoların zorlu eğitimini izledi

Başbakan Binali Yıldırım, beraberindeki Milli Savunma Bakanı Canikli, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Akar ve kuvvet komutanlarıyla Isparta'nın Eğirdir ilçesindeki Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığını ziyaretinde komandoların zorlu eğitimini izledi. Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Bozdemir'den bilgi alan Yıldırım ve komutanlar için komandolar tarafından kısa bir gösteri sunuldu. Gösterinin ardından askerlerle hatıra fotoğrafı çektiren Yıldırım, "Vatan size minnettar" mesajı verdi.

1 Ocak 2018 Pazartesi 15:42
Başbakan Yıldırım, komandoların zorlu eğitimini izledi
Başbakan Binali Yıldırım, Isparta'nın Eğirdir  ilçesindeki Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanlığını ziyaretinde  komandoların zorlu eğitimini izledi.

Yıldırım, dün partisinin Isparta 6. Olağan İl Kongresi ve çeşitli  programlar için geldiği kentte Dağ Komando ve Eğitim Merkezi Komutanlığını  ziyaret ederek Mehmetçikle bir araya geldi.

Başbakan Yıldırım, Eğirdir ilçesinde bulunan komutanlığın Karaburun  Eğitim ve Tatbikat Alanı'nda, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Genelkurmay  Başkanı Orgeneral Hulusi Akar ile Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Yaşar Güler,  Deniz Kuvvetleri Komutanı Koramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı  Orgeneral Hasan Küçükakyüz tarafından karşılandı.

Burada 6 eğitim parkuru, 127 engelin bulunduğu eğitim alanına ilişkin  Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkezi Komutanı Tuğgeneral Ömer Faruk  Bozdemir'den bilgi alan Yıldırım ve komutanlar için komandolar kısa bir gösteri  sundu.

EŞİ BENZERİ YOK

İlk olarak dev Türk bayrağı ile Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün  posterinin asıldığı "Çok Maksatlı Kule"de gösteri sunan komandolar, dünyada eşi  benzeri bulunmayan, mühendislik açısından ödül alan 76 metre yüksekliğindeki  kuleden "kaplan", "örümcek" ve "helikopter" yöntemiyle iniş yaptı. Komandolar  daha sonra "Komando Andı" eşliğinde 40 metreye tırmandı.

Başbakan Yıldırım ve beraberindekiler, eğitim gören komandoların  yükseklik korkusunu yenmek, özgüvenini artırmak ve onlara muharebe sahasında  karşılaşabilecekleri engellerden rahatlıkla geçebilme yeteneği kazandırmak  amacıyla inşa edilen kuledeki gösteriyi ilgiyle izledi.

"Çok Maksatlı Kule"deki gösterinin ardından komandolarla hatıra  fotoğrafı çektiren Yıldırım, "Hepinizi gözlerinizden öpüyorum, başarılar  diliyorum. Allah'a emanet olun." dedi.

Komando kursuna katılan subay, astsubay, asteğmen adayları ve uzman  erbaşların, yükseklik korkusunu yenmek amacıyla defalarca kuleden indiği, gerekli  yeterliliğe ulaşamamaları durumunda mezun edilmediği öğrenildi.

FİLM GİBİ EĞİTİM

Daha sonra eğitim alanındaki Psikolojik Dayanıklılık Testi Parkuru'na  geçen Başbakan Yıldırım, buradaki gösteriyi dikkatle takip etti.

Kursiyerlere, su altında, dehlizlerde, kanalizasyonlarda, üstü yanan  su içinde, bataklık ve çamurlu arazide başarıyla operasyonel faaliyet icra  edebilme yeteneğinin kazandırıldığı parkurdaki eğitimleri içeren gösteri,  filmleri aratmadı.

Başbakan Yıldırım, gösterinin sonunda askerlerin yanına giderek "Vatan  size minnettar" mesajı verdi.

"GÜÇLÜ, HAZIR VE CESUR" KOMANDOLAR

Dünyanın en zorlu eğitimlerinin verildiği Dağ Komando Okulu ve Eğitim  Merkezi Komutanlığındaki kurs ve eğitimlerle zor hava ve arazi şartlarında  operasyon yürütebilen, fiziksel ve psikolojik dayanıklılığı yüksek, sınırlarını  her gün keşfeden komandolar yetiştiriliyor.

"Komandoyuz, güçlüyüz, cesuruz, hazırız" parolasıyla terörle mücadele  için yetiştirilen askerler, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin coğrafi  şartlarına benzer arazilerde eğitim görüyor.

Komutanlıkta 18 ülkeden gelen kursiyerler Türk kursiyerlerle dünya  orduları standardında eğitim alıyor.

OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »