26 Mayıs 2018, Cumartesi

Başbakan Yıldırım yol haritasını açıkladı!

Başbakan Binali Yıldırım, "Avrupa Birliği, referandum döneminde ilişkiler açısından çok iyi bir sınav vermedi.Ama yeni bir döneme girdik. Türkiye olarak biz, Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerini sürdürmek istiyoruz" dedi.

13 Haziran 2017 Salı 19:24
Başbakan Yıldırım yol haritasını açıkladı!
Başbakan Binali Yıldırım, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile Çankaya Köşkü'nde görüştü. Görüşme sonrası iki başbakan ortak basın toplantısı düzenledi.  Başbakan Yıldırım, gerçekleştirdikleri görüşmelerde özellikle  Bulgaristan ile ilişkileri her yönüyle ele alma fırsatı bulduklarını  vurgulayarak, ikili ilişkilerin iyi komşuluk, karşılıklı samimiyet temelinde daha  ileriye taşımanın yollarını konuştuklarını aktardı.  Geçen yıl Türkiye'de 15 Temmuz darbe girişiminin yaşandığına değinen  Yıldırım, "Bu darbe girişiminden sonra bazı Avrupa ülkelerinin belirsiz tutumuna,  suskun davranmalarına karşın Bulgaristan'da siz açıkça bu darbeyi kınadınız,  kınamakla da kalmadınız kısa sürede de Türkiye'ye geldiniz, bizimle, halkımızla  dayanışma içerisinde olduğunuzu gösterdiniz. Gerçek bir dost olduğunuzu  gösterdiniz, bunun için teşekkür ediyorum. Ayrıca bu darbenin arkasında olan  terör örgütünün de Bulgaristan'da faaliyetlerinin sınırlandırılması, hatta yok  edilmesi konusundaki tutumunuzu da biliyoruz. Bunu da takdir ediyoruz." diye  konuştu. Başbakan Yıldırım, Bulgaristan ve Türkiye'nin tarihi ilişkileri  bulunan iki komşu olduğunu anımsatarak, tarihe bakıldığında iki ülke arasında  birçok ortak yönlerin, kültürel değerlerin bulunduğunu ifade etti.

  Yıldırım, şöyle devam etti:"Türkiye'de yaşayan Bulgaristan kökenli soydaşlarımız var,  Bulgaristan'da yaşayan yine Türk kökenli soydaşlarımız var. Bunlar iki ülke  arasındaki ilişkilerin gelişmesi için her ikimizin de ilişkilerimizi  sağlamlaştıran önemli unsurlardır. Dolaysıyla bu ilişkilerimizin zenginliğini  oluşturuyor. Sizin geçmiş yıllarda orada yaşayan soydaşlarımıza karşı  gösterdiğiniz samimi ve dostça tutum onların takdirini kazanmıştır. Aynı zamanda  aşırı uçların ve akımların da faaliyetlerini bir ölçüde sınırlandırmıştır. Bundan  böyle ilişkilerimizde geçmişte geçici dönemlerde yaşanan bazı olumsuzlukları bir  kenara bırakıp, bundan sonra bir yandan Avrupa Birliği entegrasyonu diğer yandan  da NATO içerisindeki müttefikliğimizin getirdiği güçle çok daha güzel projelere,  işlere birlikte imza atabiliriz."

  TÜRKİYE AB İLİŞKİLERİ 

 Bulgaristan'ın gelecek yılın başından itibaren Avrupa Birliği dönem  başkanlığını üstleneceğine dikkati çeken Yıldırım, "Bu dönemin esasen  Türkiye-Bulgaristan-Avrupa Birliği ilişkileri için de önemli bir dönem olacağını  düşünüyoruz. Sizin dönem başkanlığınızda özellikle geçen yıl başladığımız ama  devamını getiremediğimiz AB ile mülteciler, vize serbestliği, geri kabul  konularıyla mültecilere yardım konusundaki anlaşmanın tam anlamıyla yürürlüğe  girmesi ve AB-Türkiye yakınlaşmasının sağlanması adına bugüne kadar yaptığınız  girişimler ve katkıların bundan sonra da devam edeceğine inanıyoruz." ifadelerini  kullandı. Türkiye'nin AB'ye tam üyeliği süreci öncesi müşterek projelerin  olduğunu belirten Yıldırım, bunların Bulgaristan ve Türkiye tarafından sınır  illerinde gerçekleştirilmesine yönelik daha yakın çalışılmasının gerektiğini  bildirdi.  İki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesine yönelik  ekonomi, ticaret, yatırım, enerji alanlarının önemine değinen Yıldırım,  "Türkiye'nin hızla büyüyen ekonomisi, yakın komşularımıza önemli fırsatlar  sunuyor." diye konuştu.  Başbakan Yıldırım, karayolu ağı iyileştirerek, hızlı tren bağlantıları  kurularak, Türkiye ve Bulgaristan'ın paylaştığı ortak transit koridorunun daha  etkin hale getirilebileceğini kaydetti. 

  AB İYİ SINAV VERMEDİ 

Yıldırım şunları kaydetti:"Avrupa Birliği, referandum döneminde ilişkiler açısından çok iyi bir  sınav vermedi. Hatta darbe girişiminde de bazı Avrupa ülkeleri sınıfta kaldı. Ama  artık yeni bir döneme girdik. Bu dönemde Avrupa Birliği'nin kendi gelecek  vizyonunu bir kez daha gözden geçirmesi ve ona göre kararlar alması gerekiyor.  Türkiye olarak biz, Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerini sürdürmek  istiyoruz. Gümrük Birliği müzakerelerini yenilemek istiyoruz. Bizde bu irade  mevcuttur"   Türkiye'nin Avrupa Birliği ile tam üyelik müzakerelerini sürdürmek ve  Gümrük Birliği müzakerelerini yenilemek istediklerini kaydeden Yıldırım, "Bizde  bu irade mevcuttur. Avrupa Birliği'ndeki bu kafa karışıklığının da en son NATO  Zirvesine giden Cumhurbaşkanımızın, orada gerek Avrupa Birliği yöneticileri  gerekse bazı Avrupalı ülke liderleriyle yaptığı görüşmelerde, onlarda da geleceğe  yönelik olumlu bakış açısının tekrar ortaya çıktığını gördük." değerlendirmesinde  bulundu.   İlişkileri daha da ileriye götürecek adımları beraber atabileceklerini  dile getiren Yıldırım, "Bu konuda Bulgaristan ve Türkiye bölgenin olaylarını en  yakından hisseden iki ülke. Dolayısıyla Bulgaristan'ın Avrupa Birliği içinde  olması, onların Türkiye'yi daha iyi anlamaları için bir fırsat olabilir. Sayın  Başbakan çeşitli temaslarında bu konuyu her zaman bu şekilde ele alıyor. Bunun  için teşekkür ediyoruz." şeklinde konuştu.

 AVRUPA'NIN GÜVENLİĞİ TÜRKİYE VE BULGARİSTAN'DAN BAŞLAR

"Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bahsettiği 12 aylık yol  haritasında somut herhangi bir gelişme var mı bakanlar düzeyinde görüşme ne zaman  olacak?" sorusu üzerine  Yıldırım, bakanlar düzeyindeki görüşmelerin her an  olabileceğini, bunda herhangi tarihe ihtiyaç duyulmadığını belirtti.  Yıldırım, bir yıllık yol haritasını şöyle açıkladı:  "Bir, Gümrük Birliği'nin güncellenmesi gerekiyor. Bunun için adımlar  atılmaya başlandı. Bunun detay çalışması yapılması lazım. O çalışmalar da  önümüzdeki günlerde başlayacak.  İki, geçen mart ayında Türkiye ile Avrupa Birliği arasında 4 maddelik  anlaşma yapılmıştı. Bu esas itibariyle Türkiye ile AB arasında vize serbestisi,  geri kabul anlaşması, mültecilerle ilgili birebir anlaşması ve Türkiye'nin 3  milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yapmasından dolayı parasal destek  anlaşmasıydı. Onlarla ilgili anlaşma imzalandı ama bunu tam anlamıyla yürürlüğe  geçirme imkanı olmadı. Bazı maddeler kısmen uygulandı. Ama vize serbestisi, geri  kabul anlaşması, maddi destek konuları tam istendiği ölçüde yürürlüğe girmedi.  Yeni dönemde bunu da tekrar ele almak suretiyle, vize serbestiyle geri kabulün eş  zamanlı olarak yürürlüğe sokulması prensip olarak benimsendi. Bu konuda da  bakanlarımız ön çalışmaları yapacaklar. Daha sonra da bunun gerçekleşmesi için  zemini hazırlamış olacaklar."    Avrupa'nın güvenliğinin Türkiye ve Bulgaristan'dan başladığına dikkati  çeken Yıldırım, "Avrupa Birliği bundan sonraki vereceği kararlarda bu gerçeği  dikkate almak zorunda. Bölgede yaşananlar, yaşanması muhtemel olayları  düşündüğümüzde Avrupa Birliği Türkiye ilişkilerinin bundan sonraki dönem  içerisindeki önemi daha da artıyor. Bu gerçeğe dikkat etmemiz lazım."  değerlendirmesinde bulundu.

"TÜRKİYE İLE AB ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN NORMALLEŞMESİ YÖNÜNDE ÇABA SARFEDECEĞİZ"

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ise şunları dile getirdi: "Türkiye geleceğini AB'de görüyor, son dönemde bir çok ülke de Türkiye'nin yerini AB'de görmüyor. Ben bu alanda Dışişleri Bakanları'nın çok aktif bir şekilde çalışmalarını bekliyorum " dedi.  Borisov : "Seçim ve referandumlardan sonra gündemin normalleşmesini umuyoruz. Paris ve Berlin'e yapmış olduğum ziyaretlerden sonra Ankara'ya geldim ve bu ziyaretim aslında bir işarettir. Bulgaristan Avrupa ile Asya arasında bulunan bir ülkedir. Aynı zamanda biz Avrupa ailesinin bir üyesiyiz. Ama Türkiye ile komşu ülkeyiz. Türkiye ile ilişkilerimize çok önem veriyoruz. Türkiye ile önümüzdeki dönemde ortaklaşa bir çok alanda çalışacağız. Biz elimizden geldiği kadar Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerin normalleşmesi yönünde çaba sarf edeceğiz. Türkiye'nin Bulgaristan'da büyük yatırımları var. Bu yatırımlar sayesinde 10 binin üzerinde Bulgaristan vatandaşı iş buldu. Enerji projeleriyle başlayarak bütün alanlarda ortak dil bulduk. Meriç ve Tunca nehirleri üzerinde çalışmamız gerekiyor. Son seçimlerde Bulgaristan'da yaşayan Müslümanlar bizim partimize büyük bir teveccüh gösterdiler. Bu Müslümanlar Türkiye ile Bulgaristan arasında köprü işlevi görmekteler. Ben Avrupa Birliği ülkelerindeki meslektaşlarımın da Türkiye ile ilişkilerini normalleştirmelerini bekliyorum. AB ekonomisiyle Türk ekonomisi birbirine sıkı bir şekilde bağlıdır. Herhangi bir sorun yaşanmaması gerekir bu konuda. Türkiye geleceğini AB'de görüyor. Son dönemde bir çok ülke de Türkiye'nin yerini AB'de görmüyor. Ben bu alanda Dışişleri Bakanları'nın çok aktif bir şekilde çalışmalarını bekliyorum." 
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »