Başbakan'dan CHP'ye 'anayasa' çağrısı

Başbakan Erdoğan, CHP'ye ''Gel beraber bu işi bitirelim'' diyerek anayasa çalışmaları için uzlaşma çağrısında bulundu.

12 Kasım 2013 Salı 7: 0
Başbakan'dan CHP'ye 'anayasa' çağrısı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti TBMM Grup Toplantısı'nda yaptığı konuşmada CHP'ye, TBMM Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun mutabakata vardığı 60 maddeyi Meclis'ten beraber geçirme çağrısını da yineleyerek, "Gel beraber bu işi çözelim, bitirelim. Biz hazırız" dedi.

AK Parti grubuna görüşmelere başlama talimatı verdiğini dile getiren Erdoğan, "MHP zaten 'benim kapım kapalı' diyor. Zaten hiçbir zaman açık olmadı ki. Hep kapalı" dedi. AK Parti grup başkanvekillerinin CHP ile görüşme gerçekleştirdiğini anımsatan Erdoğan, CHP'nin "4 siyasi parti ittifak yaparsa bu görüşmeyi yapabiliriz" cevabı verdiğini söyledi.

Maddelerde uzlaşması ve imzası olan 4 siyasi partinin, bu işin Meclis'te görüşülmesine 'evet' demediğini ifade eden Erdoğan, "550 kişilik parlamentoda, 27-28 kişi böyle bir değişikliğe 'evet' demezse biz anayasa değişikliği yapmayacak mıyız? Arkadaşlar, biz 26 maddelik anayasa değişikliğini, eyvallah kendi grubumuzla sadece millete götürmek üzere parlamentodan geçirdik, millet de yüzde 58'le 'evet' dedi" diye konuştu.

Muharrem ayı konuşması


Başbakan Erdoğan, "Bugün dünyanın herhangi bir yerinde kendisini Müslüman olarak tanımlayan bir şahıs, üzerine bombaları sarıyor, gidiyor bir kutsal mekanda bombaları patlatıyor. Böylesine bir vahşetin, gaddarlığın bırakın Sünniliği, Şiiliği insanlıkla da alakası yoktur. İslam'la da asla ve asla yakından uzaktan alakası yoktur" dedi.

Yarın hem Türkiye hem tüm İslam coğrafyası olarak Muharrem ayının 10. gününün idrak edileceğine işaret eden Başbakan Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

"Yakın tarihte yaşanmış Dersim, Çorum, Kahramanmaraş, Sivas, Gazi Mahallesi gibi acı hadiseler, bizim bin yıllık kardeşliğimizi bozamaz"

"İktidar hırsı içindeki, yani Yezid'in izindeki bir takım nifak odakları, bizim aramızı açamaz. Bazı ülkelerin, bazı partilerin, bazı milletvekillerinin, özellikle de bir takım kanlı terör örgütlerinin kışkırtmaları, bizim kadim kardeşliğimiz sarsamaz"

"Kerbala'dan ders çıkarılması gerekirken, hemen her gün yeni Kerbelalar yaşanıyor, hemen her gün çağın Yezidler'i, çağın Hüseyinler'ini katlediyor. Biz millet olarak, hiçbir zaman Yezid'in ve Yezidler'in tarafında durmadık, her zaman Hüseyinler'in tarafında durduk"

"Bugün de Irak'ta, Suriye'de, Yemen'de Lübnan'da kendisine hangi sıfatı takarsa taksın, mazlumu katledenin sıfatı Yezid'dir, mazlumun da sıfatı Hüseyin'dir. Hz. Hüseyin Efendimiz Şii veya Sünni değil tüm varlığıyla Müslümandı. O zaman Şii veya Sünni yoktu''

Emlak Konut'un halka arzı


"Emlak Konut, 3,5 milyar liralık halka arz gerçekleştirdi. Bu arzın 2, 6 milyar liralık kısmı uluslararası yatırımcılara, 650 milyon liralık kısmı da yerli yatırımcılara tahsis edilmiştir. Emlak Konut'un arz işlemi, 2013 yılında yapılan en büyük arz işlemi. Türkiye'de bugüne kadar yapılmış Halkbank ve  Telekom'dan sonra en büyük üçüncü arz işlemi oldu, dünyadaki ekonomik krize rağmen."

Her konuda dayatmaları kaldırıyoruz


"Bu millete tek tip yaşam tarzları dayatılırken biz 11 yıldır milletin önüne tercihler koyduk. Kamuda ister başı açık çalışırsın, ister başörtülü çalışırsın. Meclis'e ister başörtülü gelirsin, ister başı açık gelirsin"

"Her konuda dayatmaları kaldırıyor, yaşam tarzı dayatmalarını ortadan kaldırıyoruz. Milletin önüne tercihler koyuyoruz"

"Biz sadece, milletin ne dediğine bakarız. Milletin çizdiği istikamette yolumuzda ilerleriz. Hiç kimse parmağını kaldırarak, kibir içinde bize azarlayacak, bize hiza ve istikamet çizecek yetkiye sahip değildir. O günler geride kalmıştır"

AB üyelik süreci


Başbakan Erdoğan, AB müzakerelerinde 22. faslın açılması ile ilgili olarak da "Ümit ederiz ki bu olumlu adım, beraberinde ilave olumlu adımlarla güçlenerek, Türkiye-AB katılım müzakerelerinin rayına oturmasına katkı sağlar" ifadelerini kullandı.
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »