21 Şubat 2019, Perşembe

Başbakan'dan Zeytin Dalı harekatı ile ilgili son dakika açıklaması

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya geldi. İki isim, Afrin'de yürütülen Zeytin Dalı harekatını ele aldı. Gerçekleşen görüşme sonrası Başbakan Binali Yıldırım, Şu ana kadar asker kaybımız yok, 170'den fazla hedef imha edildi.'' dedi. Kılıçdaroğlu'nun zirveden kırmızı dosyayla ayrılması dikkat çekti.

22 Ocak 2018 Pazartesi 18:30
Başbakan'dan Zeytin Dalı harekatı ile ilgili son dakika açıklaması
Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile Çankaya Köşkü'nde  gerçekleşen ve 50 dakika süren baş başa görüşmenin ardından açıklamalarda  bulundu. CNNTürk'ün haberine göre, CHP lideri Çankaya Köşkü'nden kırmızı bir dosyayla ayrıldı.

Başbakan Yıldırım, 20 Ocak itibarıyla Suriye'nin Afrin bölgesine,  orada uzun süredir konuşlanmış terör örgütü elamanlarını yok etmek amacıyla bir  harekat başlattıklarını anımsattı.

Harekatın adının çok anlamlı olduğunu vurgulayan Yıldırım, şöyle devam  etti:"Afrin, zeytini ile meşhur bir bölge. Afrin'e yapılan harekat bir  barış harekatıdır. Afrin'de yaşayan Arap, Kürt, Türkmen ve diğer etnik gruplara  sahip yerel halkın PKK ve DEAŞ terörünün baskısından kurtarılması, onların  özgürlüğüne kavuşturulması, yerlerinden yurtlarından edinilmesinin önüne  geçirilmesi. Sayın Kılıçdaroğlu'nun da belirttiği gibi hassasiyetlerimiz var.  Hassasiyetlerimiz nedir? Suriye'nin toprak bütünlüğünün korunması ve bölgede  terör örgütlerinin baskı, zulüm yaparak halkı yıldırmalarının önüne geçilmesi ve  bütün bunları yaparken de sivillerin zarar görmemesi."

Yıldırım, üçüncü gününde harekatın başarıyla devam ettiğini, ilk 2  günde yapılan çalışmalarla 100'ün üzerinde muharip uçakla belirlenen 170'den  fazla hedefin imha edildiğini, uçakların görevini tamamlayarak yerlerine  döndüğünü belirtti.

Kara harekatının da 21 Ocak itibarıyla de başladığına işaret eden  Yıldırım, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şu ana kadar herhangi bir asker kaybımız yoktur ancak Kilis'te  konuşlu askerlerimize taciz saldırıları olmuş ve 1 askerimiz hafif şekilde  yaralanmıştır. Dün akşam 22.00 sıralarında icra edilen hava harekatıyla daha önce  Reyhanlı'ya roket gönderen Afrin'deki nokta bombalanmış ve etkisiz hale  getirilmiştir. Bugün geçtiğimiz yakın süre içerisinde Kırıkhan'a yine bir füze  gönderilmiş ve bir TEDAŞ görevlisi şehit olmuştur. Bu konuyla ilgili de gerekli  çalışmalar sürdürülmektedir. Burada bir şeyi memnuniyetle ifade etmek isterim ki  bu harekata milletimiz tam anlamıyla destek vermektedir. 80 milyon tek yürek  halinde kahraman Mehmetçiğimizin başarısı için desteğini, duasını sürdürmektedir.  Aynı zamanda siyasi partilerimiz, başta ana muhalefet partisinin değerli genel  başkanı olmak üzere MHP de bu harekata tam destek vermektedir. Harekatın  karşısında cılız bazı çatlak sesler çıkmakla beraber herhangi bir yurt çapında  toplumsal olay gündeme gelmemiştir. Gerek sosyal medyadan gerek geleneksel  medyadan yapılan bazı açıklamalar, yasalara aykırı, halkı isyana çağıran  açıklamaların muhatapları hakkında da  gerekli soruşturmalar yapılmaktadır."

Başbakan Yıldırım, kısa süre içinde bu harekatı tamamlayıp hem  Afrin'de yaşayan insanların huzura kavuşması hem de Türkiye'ye, Türkiye'nin  sınırlarına, Hatay'da, Kilis'te, civarda bulunan karakollara, köylere, ilçelere  yapılan saldırıların ve tehditlerin tamamen ortadan kaldırılmasını sağlanacağını  bildirdi.Yıldırım, verdikleri destekten dolayı millet ve hükümeti adına CHP  Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na teşekkür etti.

CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ise Başbakan Yıldırım ile son derece  verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini ifade etti.

Türkiye'nin sınır güvenliğinin çok ama çok önemli olduğunu vurgulayan  Kılıçdaroğlu, bulunulan coğrafyanın sınır güvenliğine önem verilmesini zorunlu  kıldığını belirtti.

"Zeytin Dalı Harekatı kaçınılmaz olarak ülkenin gündemine gelmiştir.  Kahraman askerlerimiz mücadelelerini sürdürüyorlar. En büyük arzumuz kimsenin  burnu kanamadan ülkelerine dönmeleri." diyen Kılıçdaroğlu, sözlerini şöyle  tamamladı:"Suriye'nin toprak bütünlüğü çok önemli. Dolayısıyla askerlerimiz  görev yaparken bir taraftan terör ve terör örgütlerini cezalandırırken öte yandan  Suriye'nin toprak bütünlüğüne de bir anlamda katkı yapıyorlar. Bu bağlamda biz  kahraman ordumuzun görevini başarıyla yerine getirmesini arzuluyoruz. Allah  onların yardımcısı olsun. En büyük dileğimiz bu."
OKUYUCU YORUMLARI/0 + YORUM EKLE

BENZER HABERLER

GÜNDEM ANA SAYFA »